Współczesne i klasyczne

Współczesne i klasyczne
Współczesne i klasyczne 

Firma Mobius Research and Consulting szukała w Sint-Martens-Latem budynku o komercyjnej lokalizacji i z przestronnym parkingiem. By zapewnić wszystkie pożądane funkcje, jedna z willi została wyburzona i zastąpiona nowym budynkiem. Jako wyraźny przejaw własnej tożsamości, zgodnie z przepisami budowlanymi, firma posiada obecnie swoją siedzibę w „prototypie archetypu”, jak to sformułował architekt Thierry de Vos.

Gminie zależało na zachowaniu tradycyjnego willowego charakteru przy dynamicznej ulicy handlowej z biurowcami i pomieszczeniami wystawowymi. W związku z tym konieczne było, by „biurowiec zachował 45 stopniowy kąt nachylenia dachu” – wyjaśnia Thierry De Vos, „także głębokość i szerokość były precyzyjnie określone.” Firma Bontinck Architecture and Engineering wyszła od dwupoziomowego pierwowzoru z dachem dwuspadowym i zdecydowała się pokryć go ceramicznymi gontami dachowymi Aleonard w trzech różnych kolorach. „W rezultacie powstał budynek o tradycyjnych konturach i z tradycyjnych materiałów” – wyjaśnia kierownik projektu.

W dialogu między teraźniejszością i przeszłością

„O wyborze koloru przesądził tradycyjny, nieco archaiczny charakter gontów”. Początkowo wykorzystanie gontów wymyślono raczej dla zabawy, jako rodzaj „mrugnięcia okiem” do lokalnej zabudowy, w której takie gonty często stosowano w willach o charakterze dworku. „Ten klasyczny materiał budowlany również nadaje się do projektów o aktualnym i ponadczasowym charakterze, jak to miało miejsce w wypadku tego biurowca.” Ponadto, w ten sposób rynny na dachu mogły zostać wbudowane w sposób prawie niewidoczny.

Współczesne i klasyczne

Współczesne akcenty stanowią otwory w elewacji parteru i dach, z głęboko wciętymi frontami okien. Fakt, że te wcięcia są ukosowane w kierunku wschodnim i zachodnim, wynika nie tylko ze względów estetycznych. „Naturalne światło jest wzmocnione i nie pojawiają się cienie.” Dialog między przeszłością i teraźniejszością oraz różne tekstury zdeterminowały wybór materiałów: gliny i aluminium: Gonty szczytowe, dające efekt łusek, są szorstkie, aluminiowe ramy okienne gładkie i chłodne. Tym samym rozwiązanie to jest – jak stwierdza architekt – także symbolem przeciwieństwa miedzy ekstrawertyzmem i introwertyzmem.”

Współczesne i klasyczne
Współczesne i klasyczne
Współczesne i klasyczne
Współczesne i klasyczne

Zleceniodawca: A-concept – Sint-Martens-Latem Architekt: Bontinck Architecture and Engineering – Gent Dekarz: Devabo nv – Waregem Dachówka ceramiczna: Aléonard Patrimoine 16/27, kombinacja kolorystyczna: po 33% Rouge de Mars, Noir de Vigne, Vert de Lichen

Data utworzenia: 27.05.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły