Współgranie sztuki z rzemiosłem

Współgranie sztuki z rzemiosłem
Współgranie sztuki z rzemiosłem 

Zabytkowy dach będącego pod ochroną konserwatorską dworku „Swiss Cottage“ stanowi szczególne wyzwanie artystyczne i rzemieślnicze. Mocno już zwietrzały dach ze swoim charakterystycznym wzorem geometrycznym trzeba było w całości wymienić. Zadanie to zostało zrealizowane wręcz brawurowo dzięki doskonałej synergii know-how technicznego z rzemieślniczym.

„Swiss Cottage“, będący jedną z 200 jednostek mieszkalnych posiadłości, leży na terenie rezerwatu przyrody Howardian Hills, rolniczego obszaru niezwykłej piękności, około 15 mil na północny wschód od Yorku. Architektura tego domu nosi ślady wpływu powstałego w drugiej połowie XIX wieku ruchu Arts & Crafts. Stromy dach ze swoim charakterystycznym wzorem geometrycznym wymagał całkowitej wymiany, gdyż dachówka była mocno zwietrzała.

Dach na zamówienie

Na dachu głównym zastosowano gonty ceramiczne Sandtofts Humber w kolorach naturalnej czerwieni i antycznego łupku oraz dachówkę ornamentową – także antyczny łupek. Aby spełnić narzucone przez władze budowlane warunki, trzeba było odtworzyć wzór dachu z robionych ręcznie dachówek oraz gąsiorów rowkowanych co 90° z liliami heraldycznymi. Graham Dodds z firmy Dodds Roofing Services, osoba odpowiedzialna za nowe pokrycie dachu, mówi: „Przy projekcie tym współpracowaliśmy z Sandtoft, firmą która ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o projekty związane z renowacją chronionych zabytków. Zespół Sandtoft doradzał nam przy doborze produktów i systemu zamocowań.“ Dekoracyjne gąsiory oraz dachówka rombowa zostały w całości wykonane ręcznie przez fachowców z Sandtoft.

Współgranie sztuki z rzemiosłem

„Odtworzyć stary wzór geometryczny nie jest prostą sprawą, ale przy wsparciu ze strony firmy Sandtoft z jej działem Heritage Service udało nam się odbudować dach według pierwotnego wzoru, a cały unikatowy budynek odtworzyć w jego dawnym blasku“, kontynuował swoją wypowiedź Dodds. „Dekarze musieli starannie wyrysować wzór na odpowiedniej siatce, tak aby nasi pracownicy mogli dokładnie odtworzyć oryginalne dachówki i elementy dodatkowe. Dysponując odpowiednim technicznym know-how, byliśmy w stanie wyprodukować autentyczne produkty, spełniające wymagania zarówno planistów lokalnych, jak i zarządu posiadłości Castle Howard“ – uzupełnia Nigel Dyer, Service Manager firmy Sandtofts Heritage.

Współgranie sztuki z rzemiosłem
Współgranie sztuki z rzemiosłem
Współgranie sztuki z rzemiosłem
Współgranie sztuki z rzemiosłem

Ochrona zabytków jako główny postulat

Niezależnie od normalnych kosztów utrzymania i zarządzania, w ostatnich pięciu dziesięcioleciach zostało w ramach Castle Howard wydanych wiele milionów funtów na ochronę zabytków oraz istotne prace remontowe w ramach bieżącego programu renowacji i ochrony zabytków. W grudniu 2007 roku Castle Howard English Heritage spowodowało włączenie się Rady Miejskiej Ryedale do realizacji wspólnego planu dla zapewnienia zrównoważonej przyszłości posiadłości Castle Howard. W ramach organizowanego w lutym 2010 przez Royal Town Planning Institute (RTPI) krajowego konkursu „Planning Awards“ plan ten otrzymał nagrodę w kategorii „Heritage”. Projekt: Rewitalizacja Swiss Cottage, North Yorkshire Zamawiający: Castle Howard Estate Dekarstwo: Dodds Roofing Services Ltd. Dachówka: Gonty ceramiczne Sandtoft Humber w kolorach naturalna czerwień i szlachetny łupek, a także wykonywane ręcznie dachówki ornamentowe i gąsiory z wzorem kwietnym.

Data utworzenia: 01.03.2013


Komentarze

  • Nina napisał(a):

    Aż ciężko sobie wyobrazić ile pracy było potrzeba aby stworzyć taki wzór. Plan dachu musiał być dokładnie wyrysowany tak aby każda dachówka była na właściwym miejscu.

  • Borys napisał(a):

    Ochrona zabytków to ważny aspekt naszej kulturowej tożsamości. Renowacja dachu w jego pierwotnej postaci wpisuje się w ten aspekt. Sam dach z artystycznym wykończeniem robi wrażenie i współgra z obiektem z tamtego czasu. Brawo za konsekwencje.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły