Wszechstronne urządzenie do wykonywania prac wykończeniowych – Bosch GTM 12 Professional w praktyce

 

Prace prowadzone w ekskluzywnym apartamentowcu na warszawskim muranowie, stały się okazją do sprawdzenia jak w praktyce spisuje się urządzenie GTM12 Professional firmy Bosch – narzędzie mogące pełnić funkcje zarówno stolarskiej pilarki tarczowej, jak i ukośnicy.

Na prace wykończeniowe prowadzone na końcowym etapie budowy mieszkania składa się szereg różnorodnych czynności, wymagających obróbki różnych rodzajów materiałów. Szczególnie w tej fazie prac montażowych liczy się precyzja i estetyka wykonania – wykorzystywane surowce często są drogie, a efekt końcowy będzie widoczny przez wiele lat. Do tej pory prace opierały się na wykorzystaniu elementów wcześniej wymierzonych i przyciętych w warsztacie. Na miejscu dopasowywano je tylko za pomocą narzędzi ręcznych – mało dokładnych i często nieporęcznych w obsłudze. Obecnie, dzięki wykorzystaniu przenośnych, łatwych w użyciu i precyzyjnych urządzeń wielofunkcyjnych, większość prac może być prowadzona na miejscu, bez konieczności wcześniejszej obróbki elementów czy stosowania narzędzi ręcznych. Pan Marcin Biernacki od lat zajmuje się wykonywaniem prac wykończeniowych oraz budową mebli pod zabudowę. W tej chwili wykonuje prace w apartamencie położonym w centrum Warszawy – do ich przeprowadzenia wybrał urządzenie GTM12 Professional, które łączy możliwości stolarskiej pilarki tarczowej, jak i ukośnicy, a jednocześnie jest niezwykle precyzyjne oraz łatwe w transporcie. Szczególnie ważną cechą GTM12 są jej niewielkie rozmiary. Dzięki wymiarom 66x55x40 cm i wadze niewiele przekraczającej 20kg, mogę ją bez problemu zabrać do samochodu, nawet osobowego, i przetransportować na miejsce pracy. Także przygotowanie urządzenia do użycia jest banalnie proste – mówi pan Marcin Biernacki – Dzięki tym cechom jest wręcz idealna dla rzemieślników zajmujących się obróbką drewna. Z GTM12 montaż szaf wnękowych nie stanowi problemu. Wyposażona w wysokiej jakości tarczę tnącą, doskonale nadaje się do obróbki desek używanych przy produkcji mebli. Dzięki wyposażeniu urządzenia w stolik, umożliwia ono cięcie materiałów o większych gabarytach, np. blatów kuchennych czy większych elementów zabudowy o grubości nawet do 51 mm. Ruchoma prowadnica równoległa pozwala na precyzyjną obróbkę większych elementów, np. paneli lub płyt drewnianych. Prowadnica stanowi ponadto zabezpieczenie tarczy tnącej, co znacznie ułatwia transport urządzenia. Jednak nie oznacza to wcale, że możliwości GTM 12 ograniczają się tylko do obróbki drewna.

Wszechstronne urządzenie do wykonywania prac wykończeniowych – Bosch GTM 12 Professional w praktyce

Narzędzie zostało wyposażone w silnik o mocy 1800 W, co pozwala na cięcie elementów metalowych i plastikowych. Precyzja oraz łatwość obsługi czynią z GTM12 narzędzie tak przydatne w pracach wykończeniowych – mówi pan Marcin – w tym urządzeniu bardzo cenię sobie możliwość wielopłaszczyznowej regulacji cięcia oraz precyzję cięcia nawet najdrobniejszych elementów. Korzystając z szerokiego zakresu regulacji kąta cięcia (do 48 st. w dowolną stronę) oraz nachylenia tarczy (do 47 st. w stosunku do płaszczyzny), można pre- cyzyjnie obrabiać nawet drobne listewki dekoracyjne czy listwy przypodłogowe. Układanie paneli podłogowych to doskonała okazja by przekonać się o precyzji pracy przy pomocy GTM12. Po zaznaczeniu miejsca cięcia, wystarczy uruchomić w urządzeniu wskaźnik laserowy, który bezbłędnie pokazuje krawędź cięcia, dzięki czemu znika potrzeba ustawiania pozycji tarczy tnącej względem linii zaznaczonej na obrabianym materiale. Ewa Łukawska Więcej informacji: www.bosch.pl


Data utworzenia: 09.02.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły