Akcesoria dachowe

Wyłaz dachowy – niezbędny element na dachu

Wyłaz dachowy umożliwia wejście na dach budynku, jednak nie jest to jego jedyna funkcja, acz zapewne główna. Wyłaz przyrównać można do świetlika punktowego, podobnie bowiem jak świetlik doświetla pomieszczenie światłem naturalnym.

Wiele osób myli wyłaz dachowy ze standardowym oknem dachowym, wtajemniczeni wiedzą jednak, że bardzo się od niego różni.

Wyłaz dachowy zazwyczaj pojawia się już na etapie projektu i to architekci umieszczają go w odpowiednim miejscu przy projekcie dachu.

Mówiąc o wyłazie dachowym, mamy na myśli okno dachowe z klapą otwieraną pod kątem prostym w trzech kierunkach, na lewą stronę, na prawą stronę oraz do góry – wyjaśnia Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o. Montaż takich okien przewidziany jest w dachach o kącie nachylenia 7-65 stopni, a po zamontowaniu odpowiedniego kołnierza uszczelniającego możliwe jest również zastosowanie w dachach płaskich.

Dawniej wyłazy stosowane były na poddaszach nieużytkowych.

Powodem była niska izolacja termiczna, ale ze względu na postęp techniczny, dziś można je z powodzeniem stosować na wszystkich poddaszach użytkowych, dobierając odpowiednią szybę termoizolacyjną oraz kołnierz uszczelniający – wyjaśnia Przemysław Skibiński.

Rodzaj pomieszczenia na poddaszu określa typ wyłazu – w zależności od tego, czy pomieszczenie jest ogrzewane czy nie, montuje się odpowiedni rodzaj wyłazu. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego. To ważne kwestie przy wyborze wyłazu, chyba że zdecydujemy się na wyłaz uniwersalny.

Przy wyborze wyłazu powinniśmy sprawdzić, czy pasuje on do zastosowanego na naszym dachu pokrycia – dodaje Przemysław Skibiński. Można również kupić uniwersalny, który będzie pasował do wszystkich pokryć dachowych, zarówno płaskich, jak i z dachówek profilowanych. Istotną kwestią jest także konstrukcja – radzę sprawdzić, czy jest trwała i odporna na promienie UV. Ponadto wyłaz dachowy powinien być odporny na odkształcenia i pęknięcia i przepuszczać naturalne światło.

Co daje wyłaz?

Wyłaz dachowy umożliwia szybkie, nieskomplikowane, i co najważniejsze, bezpieczne wyjście na dach. Dzięki temu można przeprowadzać bez problemu wszelkie prace konserwacyjne, instalacyjne czy kominiarskie. Kominiarz dokonujący przeglądu kominów bądź dekarz przeprowadzający zabiegi konserwacyjne na dachu, z powodzeniem dostanie się dzięki niemu na miejsce swojej pracy.

Ale to nie wszystko – podkreśla Przemysław Skibiński. Nie można zapominać, że wyłaz dachowy to również bezpieczeństwo. Jest absolutnie niezbędny przy wymogach przeciwpożarowych, bowiem jest to najszybsza droga ewakuacji.

Właściciele domów często nie są chętni do montażu wyłazów, ponieważ uważają, ze to niezbyt estetyczny element. Obecnie jednak ze względu na postęp technologiczny i projektowy, wyłazy rzadko już szpecą. Na rynku dostępne są wyłazy w takich kolorach, w jakich są nowoczesne pokrycia dachowe i z tego względu nie zabierają im urody. Czasy, gdy wyłaz dachowy pełnił jedynie funkcję wejścia na dach, odeszły w zapomnienie, dlatego podejmując decyzję związaną z budową domu, warto nie pomijać kwestii wyłazu.

Kupując wyłaz dachowy warto dobrze przemyśleć tę kwestię – radzi Przemysław Skibiński. W porównaniu z ogólnym kosztem inwestycji, ponoszonym przy budowie domu, jednostkowy koszt wyłazu jest naprawdę niewielki. Także różnice w cenach między firmami produkującymi prestiżowe wyłazy, a tymi nazwijmy jenie premium’, nie są astronomiczne. Osobną kwestią jest pokrywa wyłazu dachowego, która powinna być wytrzymała, dobrze też, by nie wymagała dodatkowego uszczelnienia, a jej uchwyt można było montować w zależności od potrzeb: na górze, po lewej lub po prawej stronie wyłazu – podsumowuje Przemysław Skibiński.


Data publikacji: 21 grudnia, 2012

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Grzegorz
    poniedziałek, 11 lutego, 2019

    Wyłaz zawsze kojarzył mi się z konieczną dziurą w dachu na który trzeba gdzieś wyjść. Dziura ta nie kojarzyła mi się nieestetycznie, ale musiała być. Dzisiaj już tak nie jest, wyłaz dachowy wygląda inaczej, wszystko zależności od poddasza, może nawet przypominać okno.

Podobne artykuły