Budownictwo drewniane

Wybór domu z drewna: 4 kwestie, na które należy zwrócić uwagę

Nie jest tajemnicą, że dom z drewna, który poniekąd staje się ucieczką od zgiełku życia codziennego, jest marzeniem każdego z nas. Jednak, aby to marzenie się spełniło – marzenie o relaksującym otoczeniu i komfortowym wypoczynku – najpierw należy zdecydować, jaki dom będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wybierając domy drewniane całoroczne staramy się brać pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale również potrzeby naszej rodziny. Wspólnie z bliskimi powinniśmy zastanowić się nad wieloma aspektami technicznymi, które pomogą stworzyć najbardziej komfortowe warunki i pozwolą cieszyć się wysokiej jakości domem z drewna przez wiele lat. Zatem, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie domy całoroczne wybrać, poprosiliśmy specjalistów Domu Mistrza o przeanalizowanie 4 istotnych aspektów.

1. Wymogi konstrukcyjne

Pierwszą niezwykle istotną kwestią, na którą zwracają szczególną uwagę eksperci z Domu Mistrza są wymogi prawne dotyczące budowy domu z drewna. Największy wpływ na to, czy Twój domek będzie wybudowany zgodnie z prawem, będą miały takie czynniki jak wysokość oraz wielkość docelowego budynku. Warto wspomnieć, że każdy kraj i region ma swoje własne wymagania dotyczące budowy domów drewnianych, dlatego w tej sprawie należy skontaktować się z lokalnymi władzami.

Należy również zauważyć, że takie elementy jak piwnica czy taras nie są uwzględnione w obliczeniach powierzchni całkowitej działki, a poddasze nie jest wliczane do powierzchni całkowitej budynku – pod warunkiem, że nie jest wyposażone.

2. Cena

Zastanawiając się, jaki rodzaj domu drewnianego wybrać, podjęcie decyzji może ułatwić (oprócz wymagań prawnych) dobrze oszacowany koszt budowy. Zgodnie z powszechną praktyką, wysokiej jakości domy całoroczne mogą kosztować od 14,000 do 500,000 euro – oczywiście, w zależności od wymiarów, rodzaju oraz użytych materiałów.

Po pierwsze, jeśli Twój budżet na budowę domu jest ograniczony, to inżynierowie Domu Mistrza zalecają wybór gotowego projektu. Wybierając tę opcję będziesz pewien ostatecznej ceny budynku. Ponadto, ta opcja jest korzystna, ponieważ wszystkie gotowe projekty Domu Mistrza mogą być modyfikowane od A do Z – więc nie musisz iść na kompromis.

Po drugie, ważne jest, aby wiedzieć, że ostateczna cena domu z drewna będzie zależeć od wyboru jego rodzaju. Prawdopodobnie, domy drewniane, które są najdroższe, to takie wykonane z naturalnych, wielkośrednicowych, ręcznie obrabianych kłód, które nadają się do użytku całorocznego i są budowane w oparciu o tradycyjne technologie – najczęściej poprzez łączenie każdej kłody przez doświadczonego rzemieślnika.

Z technicznego punktu widzenia, głównymi zaletami tych budynków jest szczególnie dobra izolacja oraz cyrkulacja powietrza. Gdy dodasz do tego ocieplenie, to dom nie tylko będzie zdatny do użytku przez cały rok, ale również koszty eksploatacyjne będą niższe. Domy całoroczne są zazwyczaj wysokie, a ich konstrukcja jest oparta na nakładający się (jedna na drugą) kłodach. Jednak, warto pamiętać, że – biorąc pod uwagę unikalne, długie i szerokie kłody stosowane w budownictwie takich konstrukcji – koszt materiałów (a w szczególności ich przygotowanie), zwiększa ogólny koszt domu z drewna.

Innym wariantem domów drewnianych, który jest szeroko znany ze względu na swoja niską cenę, jest dom z drewna klejonego. Mimo, że klejone oraz laminowane kłody są bardzo podobne do tych używanych podczas budowy konstrukcji z litego drewna, to jednak zawierają kilka istotnych różnic. Domy całoroczne z drewna klejonego nie są podatne na zmiany temperatur i wilgotności otoczenia, dzięki czemu materiał odznacza się większą trwałością oraz wytrzymałością. Nie bez znaczenia jest również to, że w tego typu domach, ze względu na użyte procesy produkcyjne, przestrzeń nie jest aż tak ograniczona i można sobie pozwolić na niestandardowe rozwiązania architektoniczne – poprzez klejenie drewna z łatwością można uzyskać pożądany kształt i długość kłód.

Dom Mistrza

Trzecim aspektem, który ma wpływ na cenę drewnianego domu, jest samo drewno, z którego powstanie Twój dom marzeń. W tym przypadku warto pamiętać, żeby wziąć pod uwagę to, że na cenę domu z drewna klejonego wpływa nie tylko sam materiał – mając nadzieję, że przy wyborze najtańszej opcji zaoszczędzisz trochę funduszy. Dlatego, nie należy wybierać najtańszych materiałów. Na przykład, Dom Mistrza używa najlepszego dostępnego surowca: wytrzymałego drewna ze Szwecji, Finlandii, oraz Syberii.

Wybierając wysokiej jakości drewno, każdy właściciel domu będzie miał szansę przekonać się, że doskonałe właściwości izolacyjne takiego materiału sprawią, że ciepło w budynku będzie znacznie dłużej utrzymane niż przy wyborze bardziej ekonomicznej opcji. Wybór lepszego wariantu sprawi, że koszty ogrzewania będą zredukowane – nawet, jeśli drewniany dom będzie użytkowany przez cały rok.

Zatem, jeżeli Twój budżet na dom całoroczny jest ograniczony, zalecamy rozważenie budowy domu z drewna klejonego.

3. Rozmiar

Jednym z kluczowych czynników, który w znacznym stopniu ułatwi wybór odpowiedniego domu z drewna, ale również obniży koszty budowy, jest wybór optymalnej powierzchni domu.

Zastanawiając się, jaką wielkość powinny mieć domy całoroczne, warto jest pamiętać, że przy małym metrażu niektóre pomieszczenia mogą pełnić wiele funkcji. Na przykład, duża sofa znajdująca się w pokoju dziennym może pełnić funkcję nie tylko miejsca do relaksu w ciągu dnia, ale również miejsca do odpoczynku w ciągu nocy. Natomiast stół w kuchni może służyć nie tylko, jako miejsce do jedzenia posiłków, ale również, jako miejsce do pracy. W ten sposób będziesz miał pod ręką wszystko, czego potrzebujesz – sypialnię, salon, kuchnię z przestrzenią na pracę; nawet, jeśli nie możesz mieć większej liczby pokoi. Warto również wspomnieć, że budując mniejszy dom kosztem większej powierzchni, będziesz mógł go lepiej zaprojektować na czas odpoczynku – pojawi się możliwość zainwestowania większej ilości finansów w wyposażenie domu.

Dom Mistrza

4. Dodatkowa przestrzeń

Co więcej, przy wyborze domu z drewna warto również zastanowić się, czy potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń, taka jak: balkon, piwnica lub garaż. Może te elementy nie wpłyną na komfort Twojego wypoczynku, ale jednak będą miały wpływ na ostateczną cenę domu. Na przykład, koszt wybudowania garażu będzie równy kosztowi wybudowania powierzchni mieszkalnej, a poddasze będzie wliczone w całkowitą powierzchnię domu, więc w tym przypadku o wiele bardziej racjonalnym rozwiązaniem może być dobudowa wiaty.

Mimo wszystko, najlepszym sposobem na poszerzenie części wypoczynkowej domu drewnianego bez ograniczania się do budżetu jest dodanie tarasu. Zazwyczaj wybierając dom całoroczny, klienci z wyprzedzeniem zastanawiają się, jak taras będzie się prezentował obok głównego budynku.

Więcej porad na temat domów z drewna można znaleźć tutaj: dommistrza.pl.

4.9/5 - (9 votes)

Data publikacji: 10 września, 2021

Autor:

4.9/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    czwartek, 23 września, 2021

    Budownictwo drewniane czyli powrót do natury. Namiastką jest dom typu kanadyjczyk. Jednak dom z bali to niespełnione marzenie mojej żony. Taki dom to zupełnie inne odczucia jak również organizacja przestrzeni. Inny klimat wewnątrz. Podobne odczucia miałem w Skandynawii. Tam dom drewniany całoroczny jest niejako standardem oczywiście poza miastami. Polecam jak kogoś stać niech buduje.

Podobne artykuły