Realizacje

Wydajność energetyczna dla wszystkich

Przekazane do użytku na jesieni 2009 roku 22 domy w dzielnicy Les Toits de la Corvée w miasteczku Saint-Dié des Vosges, położonym w pobliżu granicy niemiecko-francuskiej, uhonorowano znakiem jakości dla budynków o niskim zużyciu energii (BBC-Effinenergie). Całokształt projektu, którego realizację powierzono architektom Erikowi Schmittowi i Antoine‘owi Pagnoux (ASP Architecture), pokazuje, że ochrona środowiska i zaangażowanie społeczne wzajemnie się nie wykluczają.

Wzór do naśladowania

Aby zrealizować projekt 22 niezależnych pod względem energetycznym jednostek mieszkalnych (8 domów kategorii 4.i 14 domów kategorii 5. o średniej powierzchni mieszkalnej 115 metrów kwadratowych), odpowiadających najnowszym wymogom ochrony środowiska, konieczne było zburzenie pięciu starych budynków mieszkalnych z roku 1956 roku. Również spadzisty teren położony jedynie 600 metrów od centrum miasta stanowił swego rodzaju wyzwanie dla planistów. Ze względu na ilość, nie wszystkie domy mogły być optymalnie ustawione według kryteriów bioklimatycznych, zwłaszcza że należało zapewnić do nich dostęp osobom niepełnosprawnym.

Ambitny cel

Celem projektu budowlanego było stworzenie przyjaznych dla środowiska budynków mieszkalnych z maksymalną wydajnością energetyczną i niskimi kosztami dodatkowymi. Domy powinny być ekonomiczne i jednocześnie przyjazne środowisku – te kryteria odgrywały znaczącą rolę przy planowaniu konstrukcji domów. W końcu zdecydowano się na izolowaną, masywną, drewnianą konstrukcję ścian zewnętrznych. Na gotowe przegrody złożyły się zatem ceramika, tynk i drewno.

Elewacje tych 22 domów (północno-wschodnie, nie podlegające wietrzeniu) są pokryte w swojej górnej części drewnem świerkowym i płaskimi dachówkami Datura o równej powierzchni, a na parterze tynkiem mineralnym. Budowa jednego domu trwała 4 miesiące, przy czym stawianie prefabrykowanych murów i dachu zajęło tylko 2 dni. Zoptymalizowano planowanie etapów budowy, aby ograniczyć do minimum nakłady na transport. Wspomniana kombinacja drewna, dachówek ceramicznych i tynku mineralnego ma harmonijnie wpisać się w krajobraz miasta, a równocześnie dopasować się do sąsiadującej architektury.

Niezależność energetyczna

Domy wyposażone są w programowalną wentylację oraz kotły na drewno. Te ostatnie mają za zadanie ogrzewać cały dom i jednocześnie dostarczać ciepłą wodę. Rocznie potrzeba jedynie 4 metry sześcienne drewna, by ogrzać dom i podgrzać wodę. Do tego dochodzą cztery metry kwadratowe paneli słonecznych na dachu, które używane są latem i zapewniają od 40 do 60% ciepłej wody. Próby szczelności przeprowadzane w pierwszych wybudowanych domach wykazały, że jej poziom jest nieco wyższy niż wymagany do uzyskania znaku jakości BBC, a nawet nieznacznie wyższy od wymogów stawianych przez standardy budownictwa pasywnego. Wynik – każdy z domów zużywa nie więcej niż 60 kWh energii pierwotnej na metr kwadratowy rocznie.

Przede wszystkim estetyka

Zanim rozpoczęto realizację osiedla, należało wykonać wiele prac projektowych. Rozmieszczenie wszystkich ścian i otworów zależało bowiem od rozłożenia dachówek, które miały zapewnić harmonijny obraz domu jako całości. Te estetyczne rozważania zadecydowały o pokryciu dachu i fasady, które mają odzwierciedlać homogeniczność budynku, tym jedynym w swoim rodzaju materiałem. „Zdecydowaliśmy się na dachówki Datura marki Koramic, gdyż w pierwszej kolejności musieliśmy zwracać uwagę na koszty, ale też ze względu na ich trwałość i odporność. Z upływem czasu materiał ten pokrywa tzw. patyna, która podkreśla tradycyjny charakter dachu. Kolor naturalnej czerwieni nadaje budynkowi przyjazny i ciepły wygląd. To odcień, który idealnie pasuje do tej dzielnicy i który znaleźć można na 95% dachów“, wyjaśnia Antoine Pagnoux, architekt tego projektu.

Wydajność energetyczna dla wszystkichWydajność energetyczna dla wszystkichWydajność energetyczna dla wszystkichWydajność energetyczna dla wszystkich
Wydajność energetyczna dla wszystkich
Wydajność energetyczna dla wszystkich

Projekt: 22 budynki mieszkalne, Saint-Dié des Vosges
Inwestor: Sa d’HLM le Toit Vosgien
Architekt: DPLG Antoine Pagnoux, ASP Architecture
Główny wykonawca: Kuntz-Colnat
Dachówki ceramiczne: Koramic Datura, naturalna czerwień

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 15 marca, 2013

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Leszek K.
    czwartek, 13 czerwca, 2019

    Świetny pomysł. Należy polecić to naszym deweloperom. Eleganckie, starannie wykonane domy, energooszczędne. 4 metry drewna do ogrzania i ciepłej wody – rewelacja ! Panele na dachu. Wszystko trendy i ekologicznie, estetycznie. Gratulacje.

Podobne artykuły