Wykończenie dachu: ochrona przeciwśnieżna i system asekuracyjny

Wykończenie dachu: ochrona przeciwśnieżna i system asekuracyjny
Wykończenie dachu: ochrona przeciwśnieżna i system asekuracyjny 

Wykończenie dachu jest równie ważne jak cała jego konstrukcja. Montaż stopni i ław kominiarskich został określony przez przepisy, natomiast ochrona przeciwśnieżna i związane z nią elementy, czyli drabinki i bale antyśniegowe, pozostają w kwestii inwestora. A trzeba pamiętać, że zapewniają bezpieczeństwo, chroniąc np. przed osuwającym się śniegiem. Rozwiązania firmy CREATON pozwalają zapewnić zarówno bezpieczną komunikację na dachu, jak i skuteczną ochronę przeciwśnieżną.

Ochrona przeciwśnieżna dachu: zasady i porady

Unijna norma PN-EN 1991-1-3 określa bezpieczne obciążenie śniegiem dla konstrukcji budowlanych. Zgodnie z jej założeniami Polska dzieli się na 5 stref geograficznych, a dla każdej z nich zdefiniowano algorytm do obliczania obciążenia śniegiem. To gotowa wskazówka w przypadku takich regionów, jak Kaszuby, Warmia i Mazury, Powiśle czy część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie śnieg zalega dłużej, i sugeruje, by w tych rejonach zadbać o wzmocnioną konstrukcję dachu oraz montaż profesjonalnych zabezpieczeń antyśniegowych. Dotyczy to także regionów, gdzie intensywne opady śniegu są dość częste.

Co składa się na ochronę przeciwśnieżną? Przede wszystkim mocna konstrukcja dachu oraz trwałe pokrycie. Dzięki temu dach znosi obciążenie śniegiem nawet do 900 kg/m2, a ponadto uzyskuje się zabezpieczenie przed zsuwającym się śniegiem, który może prowadzić do takich sytuacji, jak zablokowanie drzwi wejściowych, zniszczenie drzewek czy uszkodzenie maski samochodu. Ochronę przeciwśnieżną warto rozważyć nawet na dachu o nachyleniu około 30 stopni. To właśnie na takich konstrukcjach dachowych śnieg zalega dłużej i gromadzi się w większych ilościach. W przypadku nachylenia około 45 stopni zsuwa się bowiem samoistnie i regularnie.

Dachówki ceramiczne CREATON i akcesoria dachowe

CREATON Polska proponuje aż 30 wysokiej klasy modeli dachówek ceramicznych. Wszystkie powstają z najlepszych złóż gliny w Europie oraz w oparciu o opatentowane rozwiązania i przede wszystkim nowoczesną technologię. Do tego dochodzą praktyczne akcesoria dachowe. Wspomniany system ochrony przeciwśnieżnej stanowi zaś uzupełnienie wszystkich typów oraz modeli dachówek ceramicznych, takich jak np.:

  • nowoczesna dachówka płaska SIMPLA lub DOMINO;
  • holenderska dachówka płaska (np. z kolekcji TITANIA, PREMION, FUTURA);
  • marsylka, esówka i karpiówka;
  • dachówka ceramiczna specjalna – np. ROMANO lub ANTICO.

Ochrona przeciwśnieżna to takie akcesoria, jak aluminiowe drabinki śniegowe, rury śniegowe oraz dachówki aluminiowe z hakiem do bala drewnianego. Wszystkie montuje się na aluminiowej dachówce podstawowej. Ponieważ ma ona kształt i kolor identyczny jak ceramiczna dachówka podstawowa, kompozycja dachowa jest spójna i estetyczna.

Wykończenie dachu: ochrona przeciwśnieżna i system asekuracyjny

System asekuracyjny, czyli sprawna komunikacja na dachu

Sprawną komunikację na dachu zapewniają elementy, które służą do wygodnego, a przede wszystkim bezpiecznego stania i przemieszczania się zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku okresowych kontroli czy konserwacji dachu. System asekuracyjny marki CREATON doskonale spełnia wszystkie wymagania. Wykonany jest z aluminium oraz stali najwyższej jakości. Poszczególne elementy malowane są proszkowo na barwę z palety RAL, który odpowiada kolorystyce dachówek podstawowych. System CREATON składa się z takich elementów, jak ławy, stopnie, pomosty czy drabiny kominiarskie. Ich dobór, a także sposób oraz miejsce montażu są określane przez wytyczne projektowe.

Kiedy trzeba montować system asekuracyjny?

Przede wszystkim na dachach, gdzie spadek połaci jest większy niż 25%, jednak także w przypadku mniej stromych dachów jest zalecany. Akcesoria dachowe CREATON przeszły dogłębne testy zgodne z restrykcyjnymi normami unijnymi. Dzięki temu zapewniają stabilną podstawę, najwyższą trwałość (także przy dużych obciążeniach), optymalny rozkład sił i odporność na działanie warunków pogodowych, dobrze znoszą też upływ czasu. Co więcej, wybór oryginalnych akcesoriów CREATON idzie w parze z aż 50-letnią gwarancją na pokrycie ceramiczne z wybranej kolekcji.


Wykończenie dachu: ochrona przeciwśnieżna i system asekuracyjny
5 (100%) 1 głos[ów]

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także