Wyłazy dachowe FAKRO – dostęp do dachu

Okno wyłazowe FW - wyłazy dachowe
Okno wyłazowe FW - wyłazy dachowe 

Według Warunków Technicznych w budynkach o dwóch lub większej ilości kondygnacji nadziemnych należy zapewnić dostęp do dachu z co najmniej jednej klatki schodowej, natomiast w budynkach wysokich oraz wysokościowych dostęp na dach powinien być zapewniony z każdej klatki. Ten sam przepis ustanawia wyjście na dach jako drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapę o wymiarze 0,8 m x 0,8 m w świetle. Firma FAKRO posiada w swojej ofercie produkty dedykowane zarówno do dachów skośnych, jak i płaskich, które sprawdzą się jako wyjście na dach w każdym z tych przypadków.

Dach skośny – Wyłazy Dachowe Standardowe do pomieszczeń nieogrzewanych

Standardowe wyłazy dachowe (WLI, WG_, WS_) umożliwiają szybkie, łatwe i bezpieczne wyjście na dach w celu przeprowadzenia prac kominiarskich, instalacyjnych lub konserwacyjnych. Ich dodatkowym zadaniem jest doświetlenie oraz przewietrzenie pomieszczenia. Przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach nieogrzewanych, w których temperatura wewnątrz zbliżona jest do temperatury panującej na zewnątrz.
Wyłaz WLI dzięki swojej konstrukcji może zostać zamontowany na lewą lub prawą stronę. Wykonany z drewna sosnowego sprzedawany jest w zestawie z kołnierzem uszczelniającym, który umożliwia zamontowanie go praktycznie w każdym pokryciu dachowym. Dodatkowo wyłaz o wymiarze 86×87 cm spełnia wymagania narzucone przez wspomniane już Warunki Techniczne.
Wyłaz WG_ posiada skrzydło wyposażone w szybę pojedynczą hartowaną (WGT) lub pakiet szyb hartowanych (WGI). Podobnie jak Wyłaz WLI dostarczany jest z kołnierzem uszczelniającym, który umożliwia łatwe i szczelne połączenie go z pokryciem falistym lub płaskim.

Wyłaz dachowy WLI - wyłazy dachowe
Wyłaz dachowy WLI

FAKRO posiada również w ofercie wyłaz dachowy WS przeznaczony do poddaszy nieogrzewanych. Otwierany klapowo do góry wyłaz zintegrowany jest z kołnierzem, który umożliwia szczelne połączenie z pokryciem dachowym. W zależności od pokrycia wyróżnia się trzy typy wyłazu: WSS do pokryć płaskich, WSZ do pokryć falistych oraz WSH do pokryć wysokoprofilowanych.

Okna wyłazowe do pomieszczeń ogrzewanych

Okna wyłazowe termoizolacyjne FW są połączeniem okien dachowych z wyłazem. Zastosowanie takich samych pakietów szybowych jak w oknach dachowych pozwala na montowanie ich w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych. Rozwiązanie to umożliwia jednoczesne doświetlenie pomieszczeń z zachowaniem bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych oraz wygodne i bezpieczne wyjście na połać dachową np. w celu wykonania niezbędnych prac konserwacyjnych na dachu. Okno dostępne jest w dwóch wersjach: FWL otwierane na lewą stronę oraz FWR otwierane na prawą stronę.
Bezpieczna komunikacja
Zapewniając dostęp do dachu należy również pamiętać o komunikacji, która na dachach skośnych jest utrudniona. Ława kominiarska RSB umożliwia łatwe i bezpieczne wyjście na połać dachu z wnętrza budynku zapewniając wygodną komunikację dla osób tam pracujących np. kominiarza, dekarza czy instalatora. Dzięki unikatowej konstrukcji może być stosowana do różnych typów pokryć dachowych niezależnie od ich kształtu i rodzaju.

Montaż okna wyłazowego FW - wyłazy dachowe
Montaż okna wyłazowego FW

Dachy płaskie

Okna wyłazowe, termoizolacyjne do dachów płaskich

Okna wyłazowe DR_ to połączenie okna do dachów płaskich oraz wyłazu. Oprócz doświetlenia posiadają dodatkową cechę użytkową zapewniając wygodne i bezpieczne wyjście na płaski dach. Zastosowane w wyłazie specjalne zawiasy oraz funkcjonalny system otwierania pozwalają na łatwe otwarcie skrzydła do 80°. Sprężyny gazowe ułatwiają obsługę skrzydła oraz stabilnie utrzymują go w pozycji otwartej chroniąc przed przypadkowym zamknięciem. Okno dostępne jest w dwóch wersjach: DRC – okno wyłazowe z kopułą z wytrzymałego poliwęglanu oraz DRF – okno wyłazowe płaskie, bez kopuły.

Wyłaz do dachów płaskich DR - wyłazy dachowe
Wyłaz do dachów płaskich DRL

Wyłazy dachowe termoizolacyjne do dachów płaskich

Wyłaz DRL to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na wygodne i bezpieczne wyjście na płaski dach. Konstrukcja oraz rozmiary wyłazu DRL umożliwiają połączenie go ze schodami strychowymi tworząc kompleksowe rozwiązanie w zakresie dostępu do dachu płaskiego. Konstrukcja wyłazu oparta jest na wielokomorowych profilach PVC. W odróżnieniu od okien wyłazowych nie posiada on szyby. Skrzydło otwierane klapowo do góry wypełnione jest płytą warstwową dzięki czemu uzyskano doskonałe parametry termoizolacyjne wyłazu. Cały wyłaz okuty został blachą. Łatwe otwieranie skrzydła o kąt 60° możliwe jest dzięki zastosowaniu sprężyn gazowych.

www.fakro.pl


Wyłazy dachowe FAKRO – dostęp do dachu
4.9 (97.69%) 26 głos[ów]

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także