Realizacje

Wymarzony dom

Droga mieszkającego w Kalifornii brytyjskiego przedsiębiorcy Roberta H. Darleya do jego oryginalnego domu w stylu Tudorów.

Drogi Stuarcie,

chciałbym Panu opowiedzieć coś z historii mojego nowego domostwa. W roku 2005 postanowiłem, jako że był już czas po temu, zaprojektować swój wymarzony dom – coś, nad czym myślałem przez 25 ubiegłych lat.

Pomysł zamieszkania w tak pięknej miejscowości jak Carmel w Kalifornii, miejscu o tak niewyobrażalnej rozmaitości domów, był dosyć podniecający. Jednak tym, co mnie w końcu skłoniło do zajęcia się projektem, było moje niezadowolenie z tego, co właściciele domów, biura nieruchomości, architekci i firmy budowlane nazywają „europejskim lub angielskim stylem Tudorów”. Jest to błędna interpretacja, która doprowadza mnie do szału.

Byłem absolutnie zdecydowany zbudować dom z gruntu utrzymany w prawdziwym angielskim stylu. Zacząłem szukać w Internecie odpowiednich produktów, pojechałem do Anglii – mojej ojczyzny – szukałem w składowiskach, w cegielniach, u dostawców systemów dachowych itp.

Wymarzony dom

Byłoby szaleństwem transportować 15.000 cegieł fasadowych z Anglii do Ameryki, tak więc w drodze powrotnej zabrałem ze sobą wybrane trzy cegły, no i znalazłem amerykańskie cegielnie, które zajęły się ich wyprodukowaniem. Z kolei żeliwne rynny dachowe i rury spustowe zamówiłem w Newcastle w Wielkiej Brytanii i przetransportowałem do Ameryki. Znalazłem też dziesięć par jednakowych 110-letnich kasetonowych drzwi 6-częściowych z angielskiego dębu, które również ściągnąłem za Atlantyk.

Wymarzony dom

Wiedziałem już, że potrzebny jest mi tradycyjny dach angielsko-francuski z gontów ceramicznych o wymiarach 6 ½ x 10 ½ cali (ok. 17 x 27,5 centymetra) w kolorze czerwonym. Problem polegał na tym, że w USA nie mogłem ich znaleźć. W końcu zwróciłem się do angielskiego producenta, który polecił mi firmę Northern Roof Tiles w Kanadzie, realizującą dostawy także na rynek północnoamerykański.

Wymarzony dom

Ludzie tej firmy okazali się po prostu wspaniali; udało im się znaleźć dokładnie taką dachówkę, jakiej potrzebowałem. Zdecydowaliśmy się w końcu na francuski model dachówki Aléonard Patrimoine, której optyka przykuwa wzrok.

Gdy mój dom był w końcu gotów, doszły mnie pogłoski, że wydział zabytków w Carmel zastanawia się, czy nie objąć mojego nowiutkiego domu ochroną (konserwatorską). Ponieważ pasuje on tak idealnie do tej miejscowości, urzędnicy chcieli go ustrzec przed jakimikolwiek zmianami.

Wymarzony dom

Zbieram pod adresem mojego domu wiele pochwał i wyrazów uznania, których większość odnosi się niemal zawsze do dachu, dachówek i okien. Cieszę się na budowę domu w stylu francuskim na mojej sąsiedniej działce oraz na ponowną współpracę z Northern Roof Tiles.

Dalsze zdjęcia mojego domu można znaleźć na mojej stronie internetowej pod adresem www.acrossthepondconstruction.com

Robert H. Darley

Projekt: Dom jednorodzinny, Carmel
Inwestor/projektant: Robert H. Darley
Partner firmy Koramic: Northern Roof Tiles/Stuart Matthews, Ontario, Kanada
Dachówka: Aléonard Patrimoine, 75% Ocré Lichen, 25% Vert de Lichen

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 28 lutego, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Robert
    wtorek, 27 sierpnia, 2019

    Świetny projekt domu jednorodzinnego w odmiennej stylistyce od obecnie obowiązującej. Dbałość o szczegóły, komponowanie detali, oryginalne materiały – gratulacje dla inwestora. Przypomina mi to proces odbudowy domu z przeszłości – ale efekt finalny wspaniały.

Podobne artykuły