Wyrazista sylwetka

Wyrazista sylwetka
Wyrazista sylwetka 

W przypadku klubu przy polu golfowym Sempachersee tradycyjne materiały łączą się z nową, zgodną z przeznaczeniem budynku formą. Swoją wyrazistą sylwetką pokazuje on jak nowoczesne może być tradycyjne ceramiczne pokrycie dachu.

Niedawno poszerzono o drugie 18-dołkowe pole teren położonego w odległości 15 km od Lucerny „Golf Sempachersee“. Tym samym „Golf Sempachersee“ został największym pod względem powierzchni polem golfowym w Szwajcarii. Biuro architektoniczne Smolenicky & Partners z Zurychu otrzymało w związku z tą rozbudową zlecenie zbudowania dwóch nowych budynków, klubu z restauracją i nowej narzędziowni. Program przestrzenny i maksymalny wolumen nowych budynków nie mógł przekroczyć wielkością tych starych, które zostały wyburzone. Klub zlokalizowano na skraju płaskowyżu pola golfowego, który w tym miejscu przechodzi w strome zbocze. Roztacza się stąd wspaniały widok na Sempachersee i widoczne za jeziorem Alpy.

Swojsko i światowo jednocześnie

Takie rozwiązanie architektoniczne miało połączyć w jedność stare, wiejskie i rolnicze obyczaje ze światowym stylem życia kultury golfowej. Zastosowane materiały nawiązują do tradycji dzięki drewnianej fasadzie i dachówkom. Nowy budynek sprawia jednak, pomimo wykorzystania tradycyjnych materiałów, wrażenie dynamiki i szybkości.

Dach obniża się nad terenem przed budynkiem, dopasowuje się nad kuchnią i pokrywa sale konferencyjne, z okien których rozciąga się widok na jezioro. Powierzchnie o różnym nachyleniu zbiegają się pod różnymi kątami. Do kąta nachylenia wynoszącego 12 stopni dach został pokryty dachówkami suwakowymi w kolorze czerwonym. Jedynie jedna powierzchnia przednia była zbyt płaska i nie można jej było wykonać z dachówek. Pokrycie blachą na rąbek stojący zostało tu poprowadzone do brzegu wywietrznika dachowego. Stromy wywietrznik nadaje jednopiętrowemu budynkowi wysokości i wyróżnia klub na tle krajobrazu. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło ukryć wszystkie kominy i instalacje wentylacyjne. Powstała czysta, niezakłócona linia dachu i trochę pierwotnie pożądanej atmosfery sieci Grand Hotel.

Wyrazista sylwetka
Wyrazista sylwetka

Zleceniodawca: Largura AG, Sempach
Architekt: Smolenicky & Partner Architektur GmbH, Zurych
Kierownictwo budowy: Aluba AG, Flaach
Dekarz: Benno Erni GmbH, Wiesendangen
Dachówki ceramiczne: dachówki suwakowe Plano naturalna czerwień ZZ Wancor (Wienerberger Szwajcaria)

Data utworzenia: 05.08.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły