Wyzwanie dla konstruktorów

Wyzwanie dla konstruktorów
Wyzwanie dla konstruktorów 

Ulica Kaufingerstraße w pobliżu kościoła Frauenkirche, o której pierwszą wzmiankę znajdziemy w dokumencie z 1316 roku, należy do najstarszych adresów w Monachium. Na tej renomowanej ulicy handlowej mieści się także imponujący dom mody męskiej Hirmer. Podczas, gdy wewnątrz posiada on wszystko, czego można wymagać od nowoczesnego centrum handlowego, jego fasada odnosi się do historii. Zaokrąglony grzbiet dachu centrum handlowego stał się bardzo wymagającym detalem podczas pracach budowlanych.

Niegdyś mieszkali tu zamożni monachijscy kupcy. W XIX wieku barokowe kamienice zastąpiono domami handlowymi. Największy w tamtych czasach był dom handlowy „Zum Schönen Turm“. Zbudowany on został w roku 1914 przez architektów Eugena Höniga i Karla Söldnera. Podczas II wojny światowej zburzone bądź doszczętnie zniszczone zostały wszystkie zabudowania ulicy Kaufingerstraße. Od 1990 roku budynki z lat 50. i 60. sukcesywnie zastępowano postmodernistycznymi bądź stylizowanymi historycznie budynkami. Od roku 1971 Kaufingerstraße jest strefą dla pieszych. Z około 15 tys. pieszych, którzy przemierzają ją każdej godziny, ulica ta zalicza się do najbardziej popularnych ulic handlowych w Niemczech, a czynsz w wysokości ok. 300 euro za metr kwadratowy czyni ją jednym z najdroższych adresów na świecie.

Historycznie stylizowana fasada.

Tam, gdzie kiedyś stał dom handlowy „Zum Schönen Turm“, dziś mieści się główna siedziba słynnego producenta mody męskiej Hirmer. Budynek z czasów powojennych w większości zburzono na przełomie lat 2007/2008 i wzniesiono ponownie zgodnie z wymogami, jakie stawia się nowoczesnemu centrum handlowemu, wraz z fasadą wzorowaną na pierwotnym wyglądzie budynku. W zimie 2008/2009 budynek ocieplono oraz wykonano prace elewacyjne i dekarskie. Do pokrycia dachu o powierzchni 1500 metrów kwadratowych firma Wienerberger dostarczyła karpiówki segmentowe o grubości 1,4 cm i wymiarach 18 x 38 cm.

Diabeł tkwi w szczegółach.

Oryginalnym rozwiązaniem architektonicznym w tym renomowanym domu handlowym jest zaokrąglone naroże budynku, znajdujące swe odzwierciedlenie także w zaokrąglonym grzbiecie dachu. Na pierwszy rzut oka ten szczegół wydaje się mało spektakularny, ale z technicznego punktu widzenia znacznie podwyższa on stopień trudności.

Technika w służbie estetyki.

Charakterystyczne dla dachu pokrytego karpiówką jest to, że długość krycia dachówek zależy od kąta nachylenia dachu. Im jest on mniejszy, tym większe musi być wzajemne przekrycie dachówek tak, aby dach wykazywał odpowiednią szczeloność podczas opadów deszczu. Zaokrąglenie części dachu na budynku w Monachium przysporzyło zatem szczególnych trudności – obszar ten ma mniejszy kąt nachylenia niż główna powierzchnia dachu, wobec czego długość przekrycia musi być większa. Rzędy dachówek lewej i prawej strony zaokrąglonego grzbietu charakteryzują się takim samym rozstawem łat, który należałoby przenieść na dalsze, skośne części dachu., Mogłoby to jednak spowodować wzrost kosztów za sprawą zwiększenia ilości dachówki w miejscach, gdzie nie jest to technicznie uzasadnione. Ostatecznie główne połaci dachu wykonano z rostawem łat tylko nieznacznie mniejszym od wymaganego. W miejscu zaokrąglonego grzbietu uzyskano mniejszy rozstaw łat za sprawą dodania kilku rzędów dachówek nad okapem. Wynikiem tego jest delikatne i estetyczne wyniesienie karpiówek w tym miejscu, przywodzące na myśl konstrukcję wolego oka. Pokrycie dachu tego budynku, tak wymagające pod względem technicznym, pokazało jak harmonijnie połączyć ze sobą wymogi zarówno ekonomii, jak i estetyki.

Wyzwanie dla konstruktorówWyzwanie dla konstruktorówWyzwanie dla konstruktorówWyzwanie dla konstruktorówWyzwanie dla konstruktorów
Budma - jak zwykle Dekarze nie zawiedli
Budma - jak zwykle Dekarze nie zawiedli
Budma - jak zwykle Dekarze nie zawiedli
Budma - jak zwykle Dekarze nie zawiedli

Projekt: Renowacja dachu centrum handlowego Hirmer, Monachium Inwestor: Miasto Monachium Architekci: Meier-Scupin & Partner, Monachium, www.msundp.de Główny wykonawca: W. Markgraf GmbH & Co. KG, Monachium Wykonanie dachu: Sigel u. Weindl Dachspenglerei, Sauerlach Dachówki ceramiczne: 1.500 m² karpiówki segmentowe Koramic, 18 x 38, grubość 1,4 cm, naturalna czerwień

Data utworzenia: 14.03.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły