Na rynku

Wzrost rynku pokryć dachowych w granicach 10% rocznie

Wzrost rynku pokryć dachowych w granicach 10% rocznie

Według analityków z PMR rynek pokryć dachowych w Polsce najgłębsze spowolnienie ma już za sobą i w najbliższych latach odnotuje wzrosty dochodzące nawet do 10% rocznie.

W związku z rosnącą aktywnością deweloperów zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i komercyjnym, nieco lepsze perspektywy rysują się dla segmentu dachów płaskich niż spadzistych. W najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwały przede wszystkim produkty z wyższej półki.

Według opracowanego przez firmę PMR raportu „Rynek pokryć dachowych w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2013”, po spadkowych latach 2009-2010, rynek zacznie ponownie się rozwijać w średnim tempie ok. 8% rocznie. Niezmiennie, największym segmentem wartego 2,3 mld zł i obejmującego 25 mln m² rynku są pokrycia metalowe, które jednak stopniowo tracą udział w rynku na korzyść bardziej trwałych materiałów, głównie ceramicznych.

Dynamika produkcji dachówek ceramicznych oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych w Polsce,     I 2006 - XI 2010Dynamika produkcji dachówek ceramicznych oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych w Polsce, I 2006 – XI 2010

Spowodowane jest to m.in. rosnącymi cenami stali oraz mniejszą trwałością pokryć metalowych. W obrębie pokryć metalowych na wzrost popularności mogą liczyć przede wszystkim produkty z wyższej półki, jak np. blachodachówka z posypką ceramiczną. Jednakże w sytuacji niewielkich różnic jakościowych pomiędzy wiodącymi na rynku produktami, w dalszym ciągu kluczową rolę odgrywać będzie cena.

W najbliższych latach proporcje pomiędzy różnymi typami dachów nie ulegną znacznym zmianom i przeważać będzie kategoria dachów płaskich, która to notować będzie nieco wyższe stopy wzrostu. Motorem napędowym w tej kategorii będą przede wszystkim obiekty komercyjne, które najbardziej ucierpiały podczas kryzysu finansowego i które w chwili obecnej notują wyraźny wzrost liczby planowanych projektów.

Największymi segmentami rynku dachów płaskich są budynki przemysłowo- magazynowe i handlowo-usługowe. Z kolei na rynku dachów spadzistych zdecydowanie największy segment stanowi budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, reprezentowane przede wszystkim przez inwestorów indywidualnych.

Wzrost rynku pokryć

Ożywienie na rynku pokryć dachowych najbardziej widoczne jest na razie wśród producentów dachówek ceramicznych. Przez cały ubiegły rok dynamika produkcji stopniowo przybierała na sile, co było rezultatem ożywienia na rynku mieszkaniowym oraz częściowo efektem niskiej bazy porównawczej, bowiem największe spadki w produkcji dachówek ceramicznych przypadły na ostatni kwartał 2009 r.

Szacuje się, że rynek pokryć dachowych jest największy w województwie mazowieckim (ok. 18% całego rynku), co jest rezultatem skupienia się w tym regionie największej liczby dużych inwestycji komercyjnych. Kolejnymi regionami pod tym względem są województwa wielkopolskie (12%), śląskie (10%) i małopolskie (9%).

Oprac PK

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 7 czerwca, 2011

Autor:

5/5 - (6 votes)

Tagi:


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły