Realizacje

Z dziecięcej fantazji do miejskiej rzeczywistości

We francuskiej gminie Villiers-Le-Bâcle powstał odważny i oryginalny projekt, zakładający estetyczną i harmonijną integrację w istniejącą architekturę.

Koncepcja „habitat intermédiaire” realizowana przez biuro architektów Po&Po (Jean-Luc Calligaro i Bruno Palisson) oparta jest na koncepcji miast-ogrodów z lat 30. i przewiduje połączenie mieszkań prywatnych i wspólnot mieszkaniowych, czy to w przypadku budownictwa socjalnego, czy własności mieszkaniowej. Celem jest promowanie wspólnego przebywania ze sobą, integracji w przyjaznej atmosferze, poprzez stworzenie przestrzeni do wspólnego użytkowania.

Koncepcję tę zrealizowano, stawiając w ostatnim czasie 19 budynków mieszkalnych w Villiers-Le- Bâcle, miejscowości położonej ok. 20 km od Paryża, w okolicach ośrodka badań jądrowych w Saclay. Chociaż inwestorów było dwóch – gmina stawiająca pierwszy kompleks ośmiu budynków i towarzystwo budownictwa socjalnego „Pierre et Lumière“, inwestujące w jedenaście budynków po drugiej stronie ulicy, przez projekt przebija się klarowny zamysł architektoniczny.

Z dziecięcej fantazji do miejskiej rzeczywistości

Krajobraz jako element jednoczący miasto

Całość projektu wpisuje się w kontekst ciągłości krajobrazu. Nie bez przyczyny czujemy się jak na publicznym skwerze, gdy przechodzimy obok obu osiedli zwróconych w stronę miasta. Roślinność odgrywa ważną rolę jako łącznik pomiędzy strefą publiczną i prywatną i wyznacza tereny na wpół publiczne, na których praktykuje się wspólnotę oraz nawiązuje kontakty.

Z dziecięcej fantazji do miejskiej rzeczywistości

Dziecięcy rysunek

„Najpierw zajęliśmy się objętością bryły budynku i otworami, a następnie wyborem odpowiednich materiałów, które pasowałyby do otaczającej roślinności. Wybór padł na dachówki Tempest 44, z których uczyniono podstawę planowania tego projektu”, wyjaśnia architekt Bruno Palisson. „Każdy dom ma bardzo prostą formę wyrazu inspirowaną dziecięcymi rysunkami. Dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie dachówek glazurowanych w kolorze czerwonego wina zarówno do pokrycia fasady, jak i obu stron spadzistego dachu. Dachówki te pełnią funkcję pancerza ochronnego dla konstrukcji i są położone w identyczny sposób na każdym z domów. Kolejną ich zaletą jest duża wytrzymałość materiału na działanie czynników zewnętrznych i wysoka wartość użytkowa, dzięki zdolności współgrania z otoczeniem. Kolor ten sam w sobie jest odejściem od tradycyjnego obrazu dachówek, które zwykle mają mniej rzucające się w oczy barwy i z reguły tak nie lśnią. Do tego dochodzi nieoczekiwana gra świateł – w zależności od pogody kolor zmienia się z czerni w głęboką czerwień, przy czym glazurowana powierzchnia również robi swoje. Niespodzianki gwarantowane!“.

Grę kolorów widać także na metalowych przesuwnych okiennicach, wbudowanych bezpośrednio w ściany. Całość stanowi kontrast dla elewacji z drewna i jasnego tynku na przedniej i tylnej fasadzie. Tynk tworzy tu kontrapunkt dla dachówek jeśli chodzi o ich siłę i moc oraz dla płynnej lekkości metalu.

Z dziecięcej fantazji do miejskiej rzeczywistości

Gdy jakość i estetykę można pogodzić z kosztami

Ten projekt wyróżniony znakami jakości THPE i Qualitel 3 étoiles obejmuje drewniany szkielet i zewnętrzną izolację mineralną. 20 dwupoziomowych mieszkań dwu- lub czteropokojowych ma powierzchnię od 40 do 80 metrów kwadratowych i zapewnia szeroko pojęty komfort. Każde mieszkanie wyposażone jest w balkon na piętrze oraz własny taras z ogródkiem, a także wiatę garażową bądź miejsce postojowe. To najlepszy przykład na to, jak jakość życia i estetyka jednoczą się w służbie społecznego współżycia.

Z dziecięcej fantazji do miejskiej rzeczywistości

Projekt: 19 domów mieszkalnych, Villiers-Le-Bâcle
Inwestor: Miasto Villiers-le-Bâcle
Architekt: Bruno Palisson – Jean Luc Calligaro, Atelier PO&PO architectes, Paryż
Główny wykonawca: Entreprise Générale SGM
Dachówki ceramiczne: Koramic Tempest 44, glazura w kolorze czerwonego wina

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 18 marca, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Szalinka
    środa, 3 lipca, 2019

    Ciekawe rozwiązanie. Najbardziej zwracają uwagę te błyszczące ściany. Chciałabym zobaczyć te domki w słoneczny dzień.

  2. Kinga
    czwartek, 27 sierpnia, 2020

    Ciekawe, kolorowe domki, przywodzące na myśl rysunek dziecka. Kolory zmieniają się w zależności od intensywności światła, warto na nie popatrzeć o różnych porach dnia i o różnych porach roku.

Podobne artykuły