Chemia budowlana

Zabezpieczanie drewnianych konstrukcji dachowych

Drewniana więźba jest kręgosłupem dachu. Z tej przyczyny drewno na nią przeznaczone musi być odpowiedniego gatunku (sosnowe lub świerkowe), nie może mieć zbyt dużej ilości sęków lub pęknięć. Powinno też mieć właściwą wilgotność i być dobrze zabezpieczone.

Najefektywniejszą metodą chroniącą drewno jest przemysłowa impregnacja próżniowo-ciśnieniowa.

Rodzaje impregnatów do drewna:

– rozpuszczalnikowe,
– olejowe,
– solne,
– żywiczne.

Aby jak najskuteczniej zabezpieczyć konstrukcję więźby dachowej przed owadami, grzybami, wilgocią czy też ogniem stosuje się impregnaty solne zmniejszające palność drewna. Występują one zazwyczaj jako proszek, z którego sporządza się roztwór. Mogą być też dostępne w postaci już gotowego koncentratu. Powinny być stosowane jedynie do impregnacji metodą próżniowo-ciśnieniową lub zanurzeniową, albowiem ich skuteczność jest uzależniona od głębokości wniknięcia w strukturę drewna. Mimo swej niezwykłej skuteczności są bezpieczne w użytkowaniu, nie powodują powstawania toksycznych oparów. Impregnaty solne są bezbarwne, dlatego też, aby skontrolować efekty ich działania dodaje się barwnik umożliwiający sprawdzenie, które elementy zostały zabezpieczone i jak głęboko impregnat wnikną w zabezpieczane drewno.

Przy samodzielnej impregnacji należy pamiętać, że drewno, które chcemy zabezpieczyć powinno być odpowiednio wyczyszczone z zabrudzeń oraz wysuszone. Jego wilgotność nie może być wyższa niż 20%.

Metody impregnacji

metoda powierzchniowa jest najmniej skuteczna, gdyż zapewnia niezbyt dużą głębokość penetracji środka impregnującego(zaledwie 2-4 mm).

impregnacja przez malowanie lub smarowanie polega na aplikacji impregnatu za pomocą pędzla, wałka lub szczotki. Aby zabieg był efektywny, należy przeprowadzać go wielokrotnie zachowując odpowiednio długie przerwy między kolejnymi malowaniami. W ten sposób można zabezpieczać elementy już wbudowane.

impregnacja natryskowa – stosuje się ją przy zabezpieczaniu dużych powierzchni oraz miejsc trudno dostępnych. Przy użyciu tej metody zużywa się znacznie więcej impregnatu i powoduje powstawanie dużej ilości oparów.

impregnacja przez kąpiel krótkotrwałą – polega na zanurzeniu drewnianych elementów w impregnacie. To dość dokładny typ impregnacji. Należy jednak pamiętać, że wszystkie elementy, które chcemy właściwie zaimpregnować powinny być poddawane kąpieli przez minimum 30 minut do 2 godzin maksymalnie.

impregnacja próżniowo-ciśnieniowa wnika w głąb struktury drewna i zapewnia przesycenie impregnatem całego elementu, dzięki czemu zwiększa jego trwałość. Tego typu impregnacją zajmują się profesjonalne firmy, które dysponują odpowiedniej wielkości zbiornikami ciśnieniowymi – autoklawami.

źródło: www.braas.pl

ASZ

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 9 listopada, 2013

Autor:

5/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły