Zagadka klasyki

Zagadka klasyki
Zagadka klasyki 

Usadowiona na urwisku, z widokiem na osłoniętą zatoczkę legendarnego Złotego Wybrzeża na Long Island, rezydencja Owlsnest przedstawiała typowy problem domu z północnego wybrzeża: jak połączyć wspaniały widok na morze, rozciągający się od północy i interesy właściciela domu, który żąda dużej przestrzeni, pięknych widoków i światła słonecznego, wpadającego do wszystkich dużych pokoi.

Układ podłóg w kształcie X

Budynek zaprojektowany przez wybitnych konstruktorów, Lutyensa oraz architektów Jima i Laurę Smiros postawiono zgodnie z klasyczną koncepcją osłoniętego, mocno nasłonecznionego miejsca (tzw. „sun-trap”). Układ podłóg w kształcie litery X skutecznie zapewnia nasłonecznienie i piękny widok z każdego skrzydła budynku, jednocześnie sprawiając, że środek domu pozostaje jego centralnym punktem, miejscem komfortowym i kameralnym. Zaprojektowane na owalnej przestrzeni, tradycyjne ogrody stapiają się z zielenią przyrody.

Estetyka: harmonia i proporcje

Położenie rozległej działki częściowo na wsi, sugerowało rustykalny wystrój domu. Wyrazista stylistyka Tudor i Cotswold widoczna w gładkim wapieniu podstawy i dookoła drzwi, kontrastuje z szorstkimi ścianami z tłuczenia granitowego na parterze. Kamienie dobrano bardzo starannie, dzięki czemu uzyskano kuszącą kombinację ciepła i stateczności. Ciepłe barwy stiuków zdobią pierwsze piętro i dwuspadowy dach. Rustykalna dachówka ceramiczna ukoronowana została majestatycznym szykiem kominów, zbudowanych z ręcznie formowanej, jakby wyblakłej od słońca, cegły.

Zagadka klasyki

Kluczowym elementem budowli jest dach. Został on ułożony z dachówek ceramicznych Koramic Patrimony, których zróżnicowane kształty i kolory przywodzą na myśl elegancję starej, europejskiej rezydencji. Subtelne połączenie łagodnych barw ziemi na dachu współgra z naturalnymi kolorami otaczającego lasu, sprawiając, że jesienią ten widok zapiera dech w piersi.

Pokrycie dachu z akcentem ponadczasowym

W budynku zastosowano najnowsze technologie. Wewnętrznie izolowane, odlewane na miejscu betonowe ściany zapewniają doskonałe ocieplenie i dźwiękoszczelność. Jak przystoi domowi z tradycjami, naturalne materiały gwarantują wytrzymałość, a zarazem niosą ze sobą obietnicę eleganckiej patyny. Ściany zostały wyłożone czterocalowym wapieniem i granitem, a framugi okien wykonano z litego mahoniu. Dachówki ceramiczne zapewniają dachowi bardzo wytrzymałe pokrycie. Połączenie technologii nowoczesnych i tradycyjnych, tworzy ponadczasową estetykę, opartą na fundamentach harmonii i proporcji. Dom promieniuje stylem, którego nie naruszy przelotność współczesnej kultury. W efekcie otrzymujemy uniwersalną rezydencję o majestatycznym wyglądzie.

Zagadka klasykiZagadka klasyki

Nazwa projektu: Rezydencja prywatna Lloyd Harbor, Long Island, Nowy Jork (USA) Architekt: Smiros & Smiros Architects, Glen Cove, New York Wykonawca generalny: Gerold Brothers Builders, Oakdale, New York Firma dekarska: Paul Loth, Loth Roofi ng, East Meadow, New York Partner: Koramic Northern Roof Tiles, Ontario (Kanada) Dachówka ceramiczna: Koramic Aléonard Plain Tile Patrimony 311 Handcrafted, 30% małych, 30% średnich, 30% dużych + 10% Koramic Aléonard Monuments Historiques, 30% Lichen Green, 30% Kent Red, 30% Vineyard Black i 10% Ochre Rose

Data utworzenia: 07.05.2013


dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły