Realizacje

Zakończenie budowy Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Prace nad realizacją Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zostały zakończone. Projekt obiektu wykonany został przez konsorcjum Consultor z Poznania i Pracowni Chilli Anity Horowskiej z Tarnowa Podgórnego, a jego realizację przeprowadziła firma Skanska.

Centrum Kulturalno-Rekreacyjne na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Autorzy: Konsorcjum pracowni Consultor z Poznania i Pracowni Chilli Anity Horowskiej z Tarnowa Podgórnego
Generalny wykonawca: Skanska
Powierzchnia zabudowy: 3511,7 m²
Powierzchnia użytkowa: 8261,03 m²
Kubatura: 51692,0 m³

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Centrum kulturalno-rekreacyjne na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu łączy w sobie funkcje hotelową, widowiskowo-konferencyjną, rekreacyjną i gastronomiczną. Na nowo powstały obiekt składa się pięć części. Bryły trzech dominujących budynków formą i charakterem nawiązują do dawnych wiejskich stodół, a połączenia pomiędzy nimi ukryto pod zielonymi skarpami.

Ramy tematyczne Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wyznaczają żywioły wody i ognia oraz sacrum – trzy elementy od zawsze obecne w życiu ludzi mieszkających na wsi.

Główny budynek

Główny budynek wzniesiono wokół dwóch kominków, będących symbolem domowego ciepła i gościnności. Wewnątrz zlokalizowany został hol główny wraz z restauracją, który pełni funkcję węzła komunikacyjnego. Z holu można się dostać się do poszczególnych stref funkcjonalnych obiektu i całego założenia – części hotelowo-basenowej i rekreacyjnej (budynek „wody”) oraz sali widowiskowej (budynku „sacrum”). Piętro wyżej mieszczą się dwie sale wielofunkcyjne, zaś w piwnicy strefa rekreacji z kręgielnią i siłownią.

Budynek „wody”

Budynek „wody” znajduje się po zachodniej stronie głównego obiektu i mieści kompleks basenów i saun, a także pokoje noclegowe dla 150 osób. Całość dopełnia budynek nawiązujący do sfery sacrum. Jest to przestronna sala widowiskowa z widownią, z której przez szklaną ścianę o wymiarach 5,2 x 9,4 m roztacza się widok na las. Na pierwszym i drugim piętrze budynku znajdują się biura, pomieszczenie oświetleniowca i dźwiękowca oraz kabiny tłumaczy.

Budynek „ognia”

Każdy z trzech dominujących budynków wykończony został innym materiałem, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Budynek „sacrum” niemal w całości pokrywa ręcznie formowana cegła. Budynek „ognia” wyróżnia się przeszklonymi frontowymi ścianami elewacyjnymi oraz ciemnym kolorem łupka. Ostatni budynek, mieszczący hotel i restaurację budynek „wody”, wykończony jest drewnem.

Plac przed nowo powstałym obiektem łączy go z pozostałymi budynkami skansenu i nawiązuje do podwórza domostwa oraz rynku we wsi, gdzie koncentruje się życie ludzi. W ramach budowy zapewniona została również niezbędna infrastruktura: drogi, parking dla samochodów i autokarów, a także projekt zieleni i małej architektury, a obiekt w całości przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Za realizację centrum odpowiada firma Skanska.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 20 sierpnia, 2015

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Magda
    piątek, 20 listopada, 2020

    Budynki na pierwszy rzut oka przypominają stodoły. Podobają mi się zwłaszcza przejścia między budynkami ukryte częściami zielonymi.

Podobne artykuły