Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Zalety żurawi dekarskich w budownictwie drewnianym

Wykonawcy dachów wiedzą, jakie korzyści przynosi dźwig dekarski. Warto jednak wspomnieć, że zakres stosowania maszyn tego typu jest znacznie szerszy. W budownictwie drewnianym żurawie dekarskie sprawdzą się na każdym etapie prac.


Taki rodzaj budownictwa niezależnie od przyjętej technologii wykonania wymaga precyzji, a drewniane elementy konstrukcyjne, a także sprzęt i narzędzia, trzeba transportować na poszczególne poziomy wznoszonego budynku. Żurawie dekarskie Klaas z oferty firmy Lift Polska doskonale sprawdzają się podczas prac w tym zakresie.

Wznoszenie ścian

W budownictwie szkieletowym ściany bazują na gotowych elementach, które są ustawiane na placu budowy. Za pomocą żurawia prefabrykaty można nie tylko podnieść na odpowiednią wysokość, ale również precyzyjnie ustawić. Zdalne sterowanie maszyną umożliwia operatorowi przebywanie w miejscu ustawiania. Zapewnione są przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa, bowiem operator nie przebywa w kabinie, tylko bezpośrednio w miejscu wykonywania prac.
Dźwig sprawdzi się również podczas wznoszenia ściany budynków z bali drewnianych. Bale to ciężkie i długie elementy, które muszą być zdjęte z samochodu, po czym ustawione na ścianie. Samochód z HDS nie zapewni odpowiedniej precyzji i takiej wysokości podnoszenia jak żuraw dekarski, natomiast tradycyjne dźwigi nie zawsze radzą sobie z trudnymi warunkami budowy i wymagają znacznie więcej miejsca.
Maszyny Klaas są niezastąpionym narzędziem podczas wznoszenia masywnych ścian w technologii CLT lub HBE. Elementy konstrukcyjne w postaci desek w poszczególnych warstwach mają przekrój od 80 do 240 mm szerokości i od 10 do 45 mm grubości. Takie elementy łączy się na długość złączem klinowym dzięki czemu gotowy panel może bez problemu osiągać długość 16,5 m i szerokość 3 m. Precyzyjne i szybkie układanie elementów można wykonać tylko żurawiem dekarskim. Należy podkreślić, że technologia CLT pozwala na wykonywanie konstrukcji mających aż 12 pięter. Żuraw dekarski przy takich wysokościach to niemalże konieczność.

– Żuraw dekarski jest przydatny na każdym etapie wznoszenia budynku drewnianego. Począwszy od ścian, poprzez stropy drewniane, kończąc na dachu.
Jan Dymek z firmy Zimmermann

Stropy

Podnoszenie i ustawianie ciężkich belek stropowych w budownictwie drewnianym powinno przebiegać bez wysiłku, niezależnie od wysokości i odległości. Za pomocą żurawia taki transport przebiega sprawnie. Podobnie jest w przypadku transportowania izolacji termicznej. Np. podanie na wysokość kilkunastu metrów palety z rolkami wełny mineralnej potrwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Płyty OSB, które są wyjątkowo nieporęczne przy transporcie ręcznym bardzo szybko można przetransportować żurawiem. A ile trwa ręczne wnoszenie?

Dachy

W przypadku dachów żuraw dekarski jest w stanie podnosić wiązary, elementy więźby i pokrycie. Za pomocą specjalnego kosza można transportować ludzi. Wiele prac wykonuje się bezpośrednio z kosza, tym samym eliminując konieczność ustawiania rusztowania.

Podsumowanie

Żurawie dekarskie Klaas z oferty firmy Lift Polska to roboty do wszystkich rodzajów prac wykonywanych w każdych warunkach. Ważna jest przy tym pomoc przy pracach wymagających szczególnej dokładności. Niewielka masa maszyny przy kompaktowych rozmiarach zapewni możliwość przemieszczania w ciężkich warunkach budowy, również na terenach górskich, gdzie budownictwo drewniane dominuje nad technologiami tradycyjnymi.

Fot. 2. Klaas K17/24 TS.

Fot. 2. Klaas K17/24 TS.

Fot. 3. Klaas K20/30 TS.

Fot. 3. Klaas K20/30 TS.

Fot. 4. Klaas K20/30 TS.

Fot. 4. Klaas K20/30 TS.

W celu uzyskania szczegółowej oferty prosimy o kontakt:
Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl

4.9/5 - (11 votes)

Data publikacji: 19 lipca, 2016

Autor:

4.9/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły