Zamek z piasku zacumowany wśród wydm

Zamek z piasku zacumowany wśród wydm
Zamek z piasku zacumowany wśród wydm 

W Oostduinkerke-Bad na belgijskim wybrzeżu, architekt Koen Steenkiste wybudował dom, który na pierwszy rzut oka przywodzi porzuconą wśród wydm łódź. Takie skojarzenie nie było pierwotnie założone w projekcie, ale wynikło z nieregularnego kształtu działki. Sąsiadujące z posesją piaski dały ciekawy pomysł na zbudowanie piwnicy z garażem.

Położenie jest idealne: dosłownie parę kroków od morza i Oostduinkerke-Bad, a mimo wszystko z dala od panującego w okolicy, w sezonie turystycznym zgiełku. Klient chciał jak najlepiej wykorzystać ograniczone możliwości nieregularnej działki. W efekcie rzut parteru przypomina – po uważnym obejrzeniu – dziób statku. Całość składa się z dwóch części, w tym z szerokiego na siedem metrów prostokąta.

Dużo przestrzeni do wykorzystania

Kształt dachu, do złudzenia przypominający odwrócone dno łodzi, jest w rzeczywistości wynikiem zbiegu okoliczności. Klient planował umieścić na pierw-szym piętrze trzy sypialnie i łazienkę, ale okazało się to bardziej skomplikowane niż mogło się wydawać. Pozwolenie zostało wydane wyłącznie na wybudowanie piętra nad prostokątną częścią parteru, przy czym gzyms musiał mieć, co najmniej, 3,5 m wysokości. Architekt nie był w stanie funkcjonalnie rozplanować wszystkich pomieszczeń pod spadzistym dachem – jak początkowo zakładano. Jedynym rozwiązaniem okazał się dach łukowy, pod którym było wystarczająco dużo miejsca dla trzech pokoi i łazienki. Dzięki temu, na drugiej części domu połączonej z głównym parterem, można było umieścić dwa tarasy.

Zamek z piasku zacumowany wśród wydm

Wybór dachówki ceramicznej

Na prośbę klienta łukowy dach pokryto dachówką ceramiczną Pottelberg 301: płaską, szaroniebieską, podpalaną. Było to pierwsze tego typu doświadczenie zarówno dla architekta, jak i wykonawcy dachu. Steenkiste tak to komentuje: „Projekt był wielkim wyzwaniem, ale udało nam się odnieść sukces zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym – wszystko dzięki pomocy, jaką otrzymaliśmy ze strony inżyniera z fi rmy Koramic.”

Zamek z piasku zacumowany wśród wydm

Liczne kontrasty

Duże, okrągłe okno mansardowe przykryto patynowaną cyną, gdyż w tym miejscu praktycznie niemożliwe było pokrycie dachu dachówkami ceramicznymi. Aby zachować harmonię, taką samą cyną wykończono wykusz od strony ogrodu i cały gzyms. Jednolity kolor piętra subtelnie kontrastuje z elewacją parteru pokrytą piaskową cegłą licową, która z kolei pasuje do okolicznych wydm. Projekt: Dom jednorodzinny na wydmach, Oostduinkerke-Bad (Belgia) Klient: właściciel – mieszkaniec Projektant: Koen Steenkiste, Koksijde Wykonawca dachu: Dakwerken Dewulf-Treve, Merkem Dachówka ceramiczna: Koramic Pottelberg 301, płaska, szaroniebieska, podpalana

Data utworzenia: 16.04.2013


Komentarze

  • Marta napisał(a):

    Położenie działki jest bardzo korzystne mimo że działka ta ma nieregularny kształt. Efekt, którym jest ciekawy kształt domu jest znakomity.

  • Wit napisał(a):

    Bardzo ciekawa realizacja. Początkowo nie wzbudziła ona mojego entuzjazmu, ale po przeanalizowaniu już chętnie zaaranżowałbym podobny projekt gdybym miał tylko działkę. Oryginalność, spójność, komfort mieszkania to tylko niektóre atuty. A proszę Belgia to niby taki spokojny kraj a tu taka ekstrawagancja.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły