Zaproś kominiarza na dach przed zimą!

 

O konieczności czyszczenia i konserwacji komina nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to nie tylko wymóg prawa, ale również gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców. Czyszczenie komina zaleca się przynajmniej dwa razy w roku. Jest to szczególnie ważne w przypadku przewodów dymowych, bowiem osadzająca się sadza może się zapalić i spowodować pożar.

Wizyty kominiarza dobrze jest wziąć pod uwagę już podczas projektowania dachu i uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie stopni i ław kominiarskich, co zdecydowanie ułatwi pracę kominiarzowi. W większości przypadków instalowanie akcesoriów kominiarskich nie jest obowiązkowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, wymóg wykonania stałego dojścia do kominów dotyczy jedynie dachów o spadku ponad 25 % oraz dachów pokrytych materiałami łamliwymi. Jednak specjaliści podkreślają, że taki system komunikacji sprawdza się na wszystkich dachach, bo nie tylko zapewnia bezpieczne i komfortowe poruszanie się po dachu, ale również pozwala uniknąć zniszczenia pokrycia przez nieumiejętne chodzenie po dachu.

Ważne jest nie tylko dobre rozplanowanie komunikacji dachowej, ale także zadbanie, by te akcesoria dachowe były prawidłowo zamontowane oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Podczas wyboru ław i stopni kominiarskich warto zadbać o to, aby ich powierzchnia była optymalnie duża oraz antypoślizgowa. Ważna jest możliwość regulacji kąta nachylenie stopni. Cechy te sprawdzają się zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy powierzchnia dachu jest oblodzona – wyjaśnia Przemysław Skibiński Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Odpowiednie rozplanowanie stopni kominiarskich powinno umożliwić na swobodne dojście z wyłazu dachowego bądź też z drabiny do komina, pod którym powinna być umieszczona ława kominiarska zapewniająca możliwość bezpiecznej pracy.

Nie zapominajmy, że po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych oraz po każdym czyszczeniu, powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający wykonanie czynności: po kontroli odpowiedni protokół pokontrolny, po czyszczeniu – potwierdzenie zakresu wykonanych prac.


Zaproś kominiarza na dach przed zimą!
5 (100%) 1 głos[ów]

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także