Zasady budowy komina z cegły

Zasady budowy komina z cegły
Zasady budowy komina z cegły 

Komin jest nieodzowną częścią systemu wentylacyjnego. Od skuteczności zależy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu. Konieczność fachowego wykonania komina wynika z norm budowlanych, określających między innymi jego podstawowe parametry oraz usytuowanie w całej konstrukcji budynku. Zasady sztuki budowlanej szczegółowo określają dopuszczalne materiały oraz sposób wykonania komina. Nawet rzetelne wykonanie przez dekarza obróbki komina nie uchroni go przed przeciekaniem, jeżeli zastosujemy niewłaściwe materiały lub pominiemy zasadę odpowiedniego spoinowania.

Najczęściej stosowanym do budowy kominów materiałem jest bez wątpienia cegła ceramiczna. Warto jednak pamiętać, że nie każdy jej rodzaj jest odpowiedni w tym przypadku. Aby zapewnić optymalną szczelność i zabezpieczyć przed przeciekaniem, komin powinno się murować z cegły pełnej na całej jego długości, również w części wystającej ponad płaszczyznę dachu. Często popełnianym przez murarzy błędem jest wykorzystanie cegieł pełnych tylko przy dolnych warstwach bądź całościowe wykonanie komina z cegieł dziurawek. Rozwiązania takie mogą spowodować, że woda deszczowa przedostanie się pod pokrycie dachowe, powodując zawilgocenie oraz zmniejszenie właściwości izolacji cieplnej.

Kolejną zasadą, którą należy uwzględnić przy budowie komina jest właściwe spoinowanie. Spoiny powinny być przede wszystkim pełne, szczelnie wypełniać przestrzeń pomiędzy cegłami. Niewskazane jest murowanie na puste lub zagłębione spoiny, ponieważ woda zgromadzona w niewypełnionych miejscach osłabia trwałość konstrukcji komina. Ważne jest także właściwe ułożenie cegieł – ich poszczególne warstwy powinny tworzyć tak zwane wiązanie wozówkowe, w którym spoiny pionowe są przesunięte względem siebie o pół długości cegły. Podsumowując, skutecznym sposobem unikniecia problemu przeciekania jest zastosowanie cegły pełnej, szczelne wypełnienie spoiny oraz wiązanie wozówkowe do podstawowe zasady budowy komina.

Data utworzenia: 23.08.2014


Komentarze

  • Milka napisał(a):

    Dobrze wykonany komin to podstawa każdego domu. Dobre materiały i specjalista to gwarancja trwałości przez lata. Lepiej zainwestować na początku niż potem naprawiać.

  • iwko napisał(a):

    Nigdy dziurawek.Komin powinien być w całości wykonany z cegły pełnej.Mamy wtedy gwarancję,ze będzie szczelny i nie będzie przeciekał.W przeciwnym wypadku doprowadzimy do zawilgocenia dachu,a taki remont kosztuje krocie.Warto więc zainwestować w dobry materiał na komin.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły