Zastosowanie łupka

Zastosowanie łupka
Zastosowanie łupka 

Chcąc uzyskać trwałe wykończenie elementów budynku z niepowtarzalnymi walorami estetycznymi warto zaproponować inwestorowi pokrycie łupkiem. Co prawda takie wykonanie wymaga większego nakładu pracy i dokładności, ale efekt końcowy jest imponujący.

Skąd się bierze łupek?

Łupek stanowi produkt o charakterze naturalnym. Na etapie jego produkcji nie przewiduje się jakichkolwiek środków chemicznych, po to, aby zapobiec tworzeniu się odpadów szkodliwych dla środowiska. Łupek jest skałą osadową powstałą przed 350 do 400 milionami lat w efekcie odkładania się mas mułu iłowego o wyjątkowo drobnoziarnistej strukturze. Powstałe w ten sposób masy twardniały pod wpływem nacisku i utworzyły ił. Podczas ruchów górotwórczych warstwy iłu uległy w wyniku nacisków bocznych. Ruchy tektoniczne tego typu powodowały porozcinanie się kamieni iłowych a pierwotne minerały iłowe rozciągnęły się wzdłuż tych delikatnych powierzchni, po czym skrystalizowały w efekcie działania nacisku i ciepła do nowych wysokowartościowych minerałów (mika)

Zastosowanie łupka

Zastosowanie

Wbrew pozorom zastosowanie łupka nie obejmuje wyłącznie montażu na dachach i kominach. Niepowtarzalnych walorów estetycznych łupek nadaje chociażby elewacjom budynków mieszkalnych, w tym i wieżowców. Fasady wykonane z łupka wyjątkowo dobrze prezentują się z dużymi oknami w kolorze zbliżonym do barwy łupka oraz żaluzjami fasadowymi. Łupek, jako materiał wykończenia elewacji budynków wielorodzinnych, uwzględniają architekci, którzy stawiają na nowoczesne koncepcje wizualne. Bez łupka nie obejdą się również budynki siedzib firm oraz obiektów użyteczności publicznej. Materiał tego typu niejednokrotnie używany jest jako całościowe krycie elewacji.

Warto zwrócić uwagę na zastosowanie łupka na kościołach, pałacach czy też zamkach. Co ciekawe na taki typ materiału stawia się zarówno w nowych obiektach, jak i tych, które poddawane są renowacji.

Wyjątkowych walorów estetycznych łupek nadaje ścianie szczytowej. W takim przypadku okładzina jest uwzględniana na całej powierzchni ściany szczytowej, na połowie fasady z lewej strony, na całej fasadzie lub na połowie fasady z prawej strony. Dużym uznaniem cieszy się wykończenie łupkiem deski czołowej oraz wiatrownicy.

Podsumowanie

O końcowym efekcie wizualnym decyduje nie tylko zastosowanie samego łupka, ale również sposób jego ułożenia. I tak np. w przypadku fasad można uwzględnić krycie: symetryczne, prostokątne, liniowe, zmienne, z podkładem, poziome oraz rozciągnięte. W praktyce przewiduje się przynajmniej kilka rodzajów krycia łupkiem. Do najważniejszych zaliczane jest krycie prostokątne, dzikie, staroniemieckie oraz uniwersalne i łuskowe. Nie mniej ważne jest krycie karpiówkowe, ośmiokątne i francuskie.

Pamiętać należy, że wymienione wyżej zastosowania to tylko przykładowe sposoby na wykorzystanie łupka. Jedynym ograniczeniem jest tutaj fantazja architekta, inwestora i dekarza. Oczywiście dla uzyskania funkcjonalności i walorów estetycznych łupka materiały mogą być łączone. I tak np. jako pokrycie dachu uwzględnia się dachówkę ceramiczną, a elementami ozdobnymi może być wykonanie z łupka: pasa podrynnowgo, pokrycia lukarny czy komina.

Zastosowanie łupka
Zastosowanie łupka
Zastosowanie łupka
Zastosowanie łupka
Zastosowanie łupka
Zastosowanie łupka
Zastosowanie łupka

Damian Żabicki

Data utworzenia: 21.09.2014

Więcej na temat:
Zastosowanie łupka
4.9 (98.67%) 15 głos[ów]


Komentarze

 • michalina napisał(a):

  Pokrycie lukarny albo poddasza łupkiem wygląda rewelacyjnie! Oczywiście taka elewacja wymaga większego wkładu pracy i umiejętności niż zwykłe otynkowanie, ale warte jest efektu. I jest trwalszym materiałem niż inne pokrycia.

 • Gerard napisał(a):

  Wydaje mi się że wykończenie domu łupkiem dodaje szykownego wyglądu i wygląda bardzo naturalnie

 • czprian napisał(a):

  Do tej pory myślałem że prym wiedzie elewacja np. klinkier, ale łupek wymiata. Jeśt świetny nie tylko na ściany, ale jak pokazuje artykuł przykłady, znakomicie prezentuje się także na dachach. Pozatym naturalny to i ekologiczny. Łupek jest OK.

 • Zbyszek napisał(a):

  Nie wiedziałem, że stosuje się taki materiał jak łupek wydobywany jest ze skały. Producenci wymyślają to co raz nowsze i lepsze produkty. Taki dach czy elewacja wyglądają rzeczywiście efektownie.

 • Ania napisał(a):

  Nie miałem pojęcia o takim zastosowaniu łupka. Wykorzystanie go jako wykończenie elewacji bardzo mi się spodobało. Jestem zdecydowany aby wykorzystać ten materiał podczas remontu, tym bardziej iż jest to materiał ekologiczny. Myślę, że na mojej elewacji będzie wyglądać przepięknie.

 • ściennik napisał(a):

  Efekt elewacji z łupka - fantastyczny. Naturalny, bez dodatków chemicznych - czysta ekologia. Wcześniej spotkałem się z elewacjami z białej cegły łupanej i wklejanej na płyty styropianowe. Spełniało to funkcje zarówno ocieplające jak również dawało efekt ciekawej izolacji.

 • Patryk napisał(a):

  Zastosowanie tego materiału będzie pasować przede wszystkim na nowoczesnych elewacjach, ale jak widać na dachu też pięknie prezentuje się. Skała, która przetrwała na miliony lat w Ziemi powinna przetrwać długie lata na budynkach.

 • michal napisał(a):

  Łupki rewelacyjnie prezentują się na elewacjach. Nie tylko na budownictwie stylizowanym na starodawane, ale również w nowoczesnych projektach. Zastosowanie kilku rodzajów łupek na jednej elewacji również daje niesamowity efekt.

 • Dżasta napisał(a):

  Coś fantastycznego. Nie wiedziałam, że łupek ma zastosowanie np. na elewacjach. Efekt takiego pokrycia - nieziemski.

 • Jacek napisał(a):

  Podoba mi się takie wykończenie budynku łupkiem i gdy będę odnawiał elewację swojego domu to zastosuję łupek jako ozdobny i efektowny element elewacji.Tylko czy w mojej okolicy znajdę odpowiedniego fachowca aby potrafił pracować takim materiałem jak łupek,jednak gdy chcę coś osiągnąć to żadna przeszkoda mnie od tego nie odwiedzie.Wkrótce łupek znajdzie się na elewacji mojego domu.

 • irtopad napisał(a):

  Naturalny, ekologiczny nic dodać nic ująć. Estetyczne wykończenie, wariantów układania bardzo dużo. Zastosowanie wszechstronne. Aż się chce sobie jakąś ściane wyłożyć.

 • Karolina napisał(a):

  Zastosowanie łupka pięknie się prezentuje. Budowla jest doskonale wykończona na tle innych zdecydowanie się wyróżnia. Widziałam właśnie ostatnio na budynku mieszkalnym zastosowanie łupka i wyglądało to całkiem przyzwoicie, tak jak jest to opisane w artykule nie tylko nadaje się na kościołach, pałacach, zamkach jak to miało miejsce dawniej.

 • Michał napisał(a):

  Nie sądziłem że tak atrakcyjny wygląd ma pokrycie budowli łupkiem.Nie tylko łączenie dachów łupkami, ale również szczyty, ściany , prezentują się znakomicie na dużych budowach typu ,kościół ,zamek.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także