Zdobywca nagród wśród zieleni

Zdobywca nagród wśród zieleni
Zdobywca nagród wśród zieleni 

W Wilnie, stolicy Litwy, w sąsiedztwie przepięknego parku powstało osiedle mieszkaniowe, które warto zobaczyć.

Projekt został wyróżniony przez prezydenta Litwy w konkursie litewskiej branży budowlanej „Lietuvos metu gaminys 2008”, gdzie otrzymał złoty medal w kategorii „Materiały budowlane”. Wielopiętrowe domy położone w okolicach pięknego parku są przeznaczone dla rodzin. Osiedle jest ogrodzone i zamknięte, co czyni je bezpiecznym i wygodnym środowiskiem życia. Inwestorzy postawili sobie za cel odgrodzenie domów od zgiełku ulic, wobec czego garaże ulokowano pod osiedlem. Do budowy domów wykorzystano wyłącznie materiały przyjazne środowisku, w tym cegły i dachówki ceramiczne. W ten sposób dawna strefa przemysłowa stała się przyjaznym terenem mieszkalnym. Osiedle zbudowano w pobliżu miejscowego parku Verkiu oraz klasztoru Trinapolis, miejsca chętnie odwiedzanego przez turystów. Płynąca nieopodal rzeka Neris sprawia, że park ten jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całym Wilnie. Nadzwyczajne otoczenie czyni tę okolicę reprezentatywnym obszarem mieszkalnym i gwarantuje wysoki standard życia. W związku z tym architekci chcieli podkreślić zarówno kunszt wykonania budynków, jak i niezwykłość tego terenu. Do budowy osiedla wykorzystano jedynie ekologiczne i trwałe produkty wysokiej jakości, zapewnione przez litewski oddział firmy Wienerberger. Uznanie zyskała udana integracja budynku z otoczeniem poprzez zastosowanie naturalnych produktów, za sprawą których budynki uniknęły monotonii i jednocześnie zyskały lekkość. Zadowoleni z jakości zastosowanych materiałów i efektu końcowego są nie tylko inwestorzy, ale przede wszystkim mieszkańcy. Dachówki płaskie Actua 10 w kolorze czerwonej angoby architekci wykorzystali nie tylko ze względu na ich przyjazność środowisku; możliwe było także wyprowadzenie ich z dachu na fasadę, co było wymogiem zleceniodawcy.

Projekt: Osiedle Verkiu, Wilno Inwestor: UAB „Hanner Development“ Architekci: Raimondas Pilkauskas, Danguole Pilkauskiene & Co., Arûnas Venckus Główny wykonawca: Hanner Development Dachówki ceramiczne: Koramic Actua 10 z systemem Sturmfix®, czerwona angoba Cegły elewacyjne: Terca Lentenbont WF, Desimpel Agraat WFD

Data utworzenia: 13.03.2013


Komentarze

  • Tytus napisał(a):

    Rzeczywiście przedstawione osiedle zasłużyło na nagrodę. Lekkość formy, sąsiedztwo zieleni, schowanie garaży pod osiedle, naturalne materiały, duże okna, dachówka ceramiczna - to nie jedyne zalety. Warto rozwijać budowę osiedli w tym kierunku tak aby nie był to typowy powielany projekt.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły