Na rynku

Zdrowy dom krok po kroku: pięć zasad

Zdrowy dom to gwarancja zdrowego organizmu i dobrego samopoczucia. Jak zapewnić więc idealne warunki w domu? Odpowiedzi dostarczają wyniki badania „Barometr zdrowych domów 2016”, przeprowadzonego przez Grupę VELUX.

Zdrowy sen w dobrych warunkach

Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Należy zadbać o czyste powietrze (pomoże zwykłe wietrzenie pomieszczenia), odpowiednią temperaturę w sypialni, ciszę i przesłony na okna. Wysoka jakość snu ogranicza infekcje, dodaje energii oraz poprawia samopoczucie. Dobry sen przekłada się też na lepsze funkcjonowanie w pracy. Ludzie niewyspani pracują mniej efektywnie oraz mają trudności z podejmowaniem decyzji. Łatwiej też o wypadki w pracy. 71 proc. Polaków jest zadowolonych z jakości snu, co stanowi wynik powyżej średniej europejskiej (64 proc.). Wśród największych problemów wskazywany są letnie upały (59 proc.). Wpływ wysokich temperatur minimalizują rolety i przesłony okienne.

Komfort cieplny w domu

Nie najlepsza dla zdrowia jest zarówno za wysoka, jak i za niska temperatura – zwłaszcza w duecie z niską wilgotnością. Czym grozi temperatura powyżej 21 stopni? Przede wszystkim wysychaniem śluzówki dróg oddechowych, czyli większą podatnością na infekcje. Wysychać mogą również spojówki. Przy wysokiej temperaturze pojawiają się też problemy z koncentracją oraz obniżają się zdolności umysłowe. Nadmierne pocenie może zaś zaburzać gospodarkę elektrolitową, a w konsekwencji prowadzić do zaburzeń pracy serca. Z kolei za niskie temperatury powodują nieprzyjemne i niezdrowe wychłodzenie – najbardziej odczuwalne przez dzieci i osoby starsze.

Jakie są optymalne temperatury w pomieszczeniach? Najlepiej ok. 19 stopni w sypialni, ok. 21 stopni w pokoju dziennym i ok. 25 stopni w łazience.

10 proc. Polaków (18 proc. Europejczyków) skarży się na za niską temperaturę w okresie zimowym. Gorzej jest latem – tu problemy zauważa aż 43 proc. Polaków (większość czasu lub cały czas).

Świeże powietrze w domu

Człowiek wykonuje ok. 22 tysięcy oddechów dziennie, dlatego tak ważny jest dostęp do świeżego powietrza. Zapobiega to takim chorobom jak astma czy alergia (zwłaszcza u dzieci). Brak świeżego powietrza jest szybko odczuwalny – pogarszają się wyniki w nauce i pracy. Natomiast w przypadku dzieci zauważa się wzrost zdolności uczenia się aż o 15 proc., gdy przebywają w korzystnych warunkach – z czystym powietrzem.

Co robić, żeby cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w pomieszczeniu? Warto je wietrzyć 2-4 razy dziennie. Najlepiej sprawdza się też połączenie wentylacji pasywnej (klapy wentylacyjne) z aktywną (wietrzenie przez okna). Wietrzenie pomieszczeń przez otwarte okna zalecane jest zwłaszcza rano, czyli po wstaniu z łóżka, podczas gotowania, po prysznicu, w trakcie sprzątania i po nim, podczas suszenia prania w pomieszczeniu, po południu, po powrocie do domu, a także przed snem.

Polacy przyznają w badaniu, że okna otwierają raz dziennie – 86 proc. w ten sposób wietrzy mieszkania. 48 proc. Europejczyków nie wietrzy domów, a przez to cierpi na spadek energii życiowej. Warto pamiętać o nawiewnikach w oknach, które świetnie wentylują pomieszczenie nawet wtedy, gdy okna są zamknięte.

Światło dzienne – dobry dostęp

Światło dzienne nie tylko rozjaśnia optycznie dom, lecz także zapewnia dobre samopoczucie. Podnosi także wydajność organizmu, produktywność oraz sprzyja nauce. Z kolei brak światła dziennego odpowiada za obniżenie nastroju, zaburzenia snu, stres, zmęczenie, otyłość, a nawet chorobę afektywną sezonową (SAD). Można więc powiedzieć, że światło słoneczne to naturalny antydepresant, który także zmniejsza ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych.

Dobry dostęp światła dziennego warto ocenić już na etapie projektowania domu i wnętrz. Dzięki temu nie tylko zadbamy o lepsze zdrowie, lecz także mniej będziemy korzystać ze sztucznego oświetlenia.

Optymalny poziom wilgotności

Wilgotność powietrza zwiększa się samoczynnie podczas sprzątania, gotowania czy kąpieli. Aktywność 4-osobowej rodziny to aż 10 litów wody dziennie w powietrzu! Najszybciej można to zaobserwować w postaci wilgoci, która skrapla się na szybach. To zaś może sprzyjać rozwojowi pleśni, a także wywoływać astmę czy infekcje gardła.  46 proc. Polaków ma na uwadze problem zagrzybienia i pleśni – to znacznie powyżej średniej europejskiej. Regularne wietrzenie rozwiązuje ten problem, który dotyczy zwłaszcza kuchni i łazienki.

„Barometr zdrowych domów 2016” – informacje o badaniu

Badanie „Barometr zdrowych domów 2016” to źródło wiedzy na temat doświadczeń, postaw i zachowań Polaków w obszarze zdrowia, satysfakcji z domu czy zużycia energii. Raport powstał w oparciu o ogólnoeuropejskie badania z października 2015 roku. Uczestniczyło w nim 14 tysięcy Europejczyków z 14 krajów, w tym z Polski.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 29 października, 2016

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    środa, 16 września, 2020

    dostęp do światła, powietrza, regulują temperaturę i wilgoć w pomieszczeniach domu, jednocześnie komfort przebywania w domu. na szczęście obecnie mamy wiele rozwiązań technicznych pomagających regulować te wszystkie czynniki aby wnętrze domu było jak najlepszą strefą komfortu.

Podobne artykuły