Elektronarzędzia

Zgrzewarki do membran dachowych Herz

Dachy, a zwłaszcza dachy płaskie, wymagają starannie przemyślanego wyboru metody i materiałów do krycia. To niezwykle ważne z punktu widzenia hydroizolacji, której zadaniem jest szczelne odizolowanie budynku od niszczącego wpływu zewnętrznych warunków naturalnych.


Dach płaski ma ograniczone możliwości odprowadzania wody i śniegu, dlatego musi być odporny na inwazyjne działanie warunków atmosferycznych. Przy wyborze materiału na pokrycie dachu należy ponadto zwrócić uwagę na jego długofalową i bezpośrednią ekspozycję na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Materiał musi być w związku z tym odporny na wysokie temperatury latem, ale i niskie – zimą. Poza tym dach płaski często jest także narażony na mechaniczną ingerencję człowieka – na przykład chodzenie po nim. Dlatego architekci i inwestorzy coraz częściej wymagają, aby rolę hydroizolacji pełniły na dachu płaskim folie z tworzyw sztucznych, które spełniają wszystkie wyżej podane wymogi, a przede wszystkim pozwalają na proste układanie i łączenie.
Dachowe folie hydroizolacyjne to membrany wykonane z polichlorku winylu (PCV), polietylenu (PE), poliolefin (TPO), kauczuku (EPDM) itp. i sprzedawane w rolkach o określonej szerokości.

Zgrzewanie

Najbardziej rozpowszechnioną i najlepszą metodą łączenia folii dachowych z tworzyw sztucznych jest zgrzewanie ich na zakładkę za pomocą gorącego powietrza, co oznacza, że rolki folii układane są równolegle do siebie tak, że każda kolejna rolka zachodzi około 120 mm na sąsiednią rolkę z prawej strony i w takim położeniu jest mechanicznie mocowana do konstrukcji dachu. Na szerokości około 40 mm pasy folii zgrzewane są ze sobą za pomocąręcznych lub automatycznych urządzeń do zgrzewania folii.
Elektronarzędzia do trwałego łączenia (zgrzewania) folii posiadają specjalnie zaprojektowaną dyszę szerokości 40 mm. Wprowadza ona gorące powietrze między założone na siebie warstwy, a rozmiar dyszy został tak obliczony, aby powstawał szczelny zgrzew o takiej właśnie szerokości.

Fot. 2. Roofon R Herz krawędziowy.

Fot. 2. Roofon R Herz krawędziowy.

Elektronarzędzia do zgrzewania

Na polskim rynku liderem wśród elektronarzędzi do zgrzewania folii z tworzyw sztucznych jest istniejąca od 50 lat firma Herz. Oferuje ona szeroki wachlarz przeznaczonych do takich prac elektronarzędzi – od urządzeń ręcznych zaczynając, poprzez osprzęt i na automatach samojezdnych kończąc. Urządzenia firmy Herz są profesjonalne, czyli produkowane z części o bardzo dobrych – mechanicznych i elektrycznych – współczynnikach wytrzymałościowych, i modernizowane zgodnie z sugestiami odbiorców z całego świata oraz wynikami prac badawczych prowadzonych w nowoczesnych laboratoriach firmy.
Budowa urządzeń dostosowana jest do pracy ciągłej, co oznacza, że mogą one pracować przez długi czas bez konieczności ich studzenia czy wyłączania. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu wykonywanej pracy, a co za tym idzie – również pieniędzy. Wszystkie urządzenia firmy Herz posiadają ponadto europejski certyfikat CE.

Urządzenia

Urządzenia produkcji Herz można podzielić na trzy grupy: urządzenia ręczne, automaty samojezdne i osprzęt. Do grupy urządzeń ręcznych zalicza się zgrzewarki o nazwie handlowej Rion, Rion Digital i dmuchawę powietrza Eron.
Wszystkie posiadają nową ergonomiczną budowę, umożliwiającą ich wygodne i proste wykorzystanie urządzeń przy pracach wykończeniowych, na przykład przy świetlikach, kominach, attykach itp. Dzięki wbudowanemu regulatorowi temperatury Rion i Eron utrzymują na wylocie zadaną wartość gorącego powietrza. Urządzenia wyposażone są ponadto w elektroniczną ochronę elementu grzejnego, rurę osłonową eliminującą możliwość oparzenia oraz automatyczne odłączanie silnika przy minimalnej długości szczotek.
Zgrzewarka ręczna Rion przystosowana jest do pracy z napięciem 230 V, a jej maksymalna moc wynosi 1550 W. Regulacja temperatury odbywa się bezstopniowo w zakresie 20–650°C, zaś maksymalny wydatek powietrza wynosi 230 l/min. Również nagrzewnica Eron  przeznaczona jest do pracy z napięciem 230 V i posiada maksymalną moc 3400 W.
Do głównych automatów samojezdnych należą urządzenia Laron, Roofon i Roofon R – krawędziowy. Automaty te z łatwością zgrzewają folie dachowe z PCV-P, PE, ECB, EPDM, CSPE, TPO i – w bogatszej wersji – elastomery bitumiczne.
Laron jest największym automatem z tej grupy, a jego główne zalety to:

    • atrakcyjna cena
    • prędkość zgrzewania (do 7 m/min.)
    • możliwość jednoczesnej regulacji trzech parametrów w czasie pracy (temperatura, prędkość, wydatek powietrza)
    • podział elektroniki (w razie awarii konieczna jest wymiana tylko jednego modułu, a nie całej elektroniki), łatwy w obsłudze pulpit sterowniczy
    • bezszczotkowy silnik napędowy,
    • frezowana rama jezdna, gwarantująca stabilną i prostą jazdę, duży wydatek powietrza – do 500 l/ min. W zmiennych warunkach atmosferycznych możliwość i zapas regulacji wydatku powietrza są bardzo ważne.

Ważący około 23 kg Laron przeznaczony jest do pracy ciągłej na dużych połaciach dachu, gdzie szybkie i staranne wykonania odgrywa niezwykle ważną rolę. Urządzenie wyposażone jest także w odpowiednie ciężarki dociskowe, które zapewniają solidność wykonanego zgrzewu. Temperatura i prędkość zgrzewania regulowane są elektronicznie – urządzenie utrzymuje zadane przez operatora parametry niezależnie od wahań napięcia, zmiennych warunków atmosferycznych (duży wiatr) i nierówności podłoża. Znaczącym czynnikiem wpływającym na wysoką ocenę tego urządzenia jest jego szybkość. Laron może pracować na napięciu 230 lub 400 V, a jego moc zależnie od wersji, wynosi 4600 W (230 V) lub 5700 W (400 V), a temperatura urządzenia regulowana jest bezstopniowo w zakresie od 20°C do 650°C. Automat Laron można przezbroić w szersze dysze i wałki dociskowe i wykorzystać do zgrzewania pokryć dachowych z termozgrzewalnych elastomerów bitumicznych.
Nowym rozwiązaniem wprowadzonym na rynek przez firmę Herz są małe kompaktowe automaty o nazwie Roofon i Roofon R.
Automaty te przeznaczone są do prac na mniejszych dachach, balkonach i tarasach, ale podobnie jak Laron mogą również pracować na dużych powierzchniach. Oba urządzenia zasilane są napięciem 230 V, posiadają mocną dmuchawę generującą temperaturę do 620°C i zapewniają możliwość jednoczesnej regulacji prędkości posuwu, wydatku powietrza oraz temperatury. Roofon R krawędziowy jest tak zbudowany, że zgrzewa membranę nie tylko na powierzchni, ale również już 2 cm od attyki, co w skali całego dachu pozwala uzyskać ogromne oszczędności materiału. Wszystkie automaty przeznaczone są do pracy ciągłej, przez co gwarantują szybkie i dokładne wykonanie założonego projektu.

Osprzęt i serwis

Także osprzęt do elektronarzędzi do zgrzewania Herz w postaci dysz i wałków dociskowych wykonany jest z wysokiej jakości materiałów odpornych na korozję i szkodliwe działanie wysokich temperatur.  Zależnie od potrzeb do urządzeń można dobierać różne akcesoria: do zgrzewarki ręcznej Rion przewidziane są dysze płaskie o szerokości 20 i 40 mm, a także dysze kątowe o kątach wygięcia 90 lub 60 stopni i wałki silikonowe o szerokościach 28 lub 40 mm, a nagrzewnica Eron współpracuje z dyszą szerokoszczelinową 70 x 10 mm i dyszą do zgrzewania pap bitumicznych o szerokości 80 mm.
Herz jako jedyna firma w tej branży na rynku polskim posiada autoryzowany, profesjonalny 48-godzinny serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Warto inwestować w urządzenia profesjonalne, sprawdzone i wygodne.

HERZ Polska sp. z o.o.
Technologie obróbki tworzyw sztucznych
02-979 Warszawa, ul. Kostrzyńska 30
tel. 22 842 46 83, 22 842 85 83
faks 22 842 97 00
herz@herz-polska.pl
www.herz-polska.pl

4.8/5 - (9 votes)

Data publikacji: 6 lutego, 2016

Autor:

4.8/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły