Zielona wysepka w centrum miasta

Zielona wysepka w centrum miasta
Zielona wysepka w centrum miasta 

Dom w centrum miasta z widokiem na niezmącony wiejski krajobraz – oto marzenie współczesnego człowieka, które udało się zrealizować Dirkowi Moermanowi. Ten skromny ale subtelny projekt dobrze wykorzystuje naturalne światło i zachwycające widoki w każdym pomieszczeniu domu – pracowni.

Minimalizacja projektu wynika z położenia pomieszczeń względem stron świata oraz otaczającego go krajobrazu. Skierowaną na zachód elewację frontową wieczorem oświetlają promienie zachodzącego słońca, natomiast przez okna od strony ogrodu rozciąga się panorama widokowa na niemal nietknięte cywilizacją tereny uprawne. Naprawdę wyjątkowe miejsce, i to w samym centrum Zachodniej Flandrii – Izegem. Architekt Dirk Moerman w swoim projekcie wykorzystał zarówno światło jak i, piękne widoki na okolicę. Długi na 30 metrów dom jest stosunkowo wąski – tylko 8,3 m szerokości. Dzięki takim proporcjom każde pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione i ma ładny widok, czemu służą również duże okna umieszczone w dłuższych ścianach budynku. Z kolei zewnętrzne okiennice chronią wnętrza przed letnim żarem.

Naturalny wybór

Do budowy domu użyto głównie naturalnych materiałów w ponadczasowych kolorach, jak szaroniebieski piaskowiec czy dachówki ceramiczne; do ogrzewania wody wykorzystano energię słoneczną. Ściany zewnętrzne wykończono za pomocą ciemnobrązowego tynku silikonowego. Główne wejście, łącznik z pomieszczeniem dziennym oraz zadaszony taras na tyłach domu mają szkielet z drzewa cedrowego, którego użyto też do okapów dachu.

Dachówka płaska Pottelberg 301

Duże połacie dachu, przerywane jedynie kominami centralnego ogrzewania i kominka, pokryto szaroniebieską, podpalaną dachówką (Koramic Pottelberg 301). Prosty, dwuspadowy dach pasuje idealnie do stylu budynku i zastosowanych w nim kolorów. Architekt chciał uniknąć wszelkich zakłóceń w projekcie, dlatego – na przykład rynny ukrył we wnętrzu ścian.

Rzemiosło to podstawa

Architekt bardzo pozytywnie wypowiada się o dekarzu: „Wim Seynaeve zrobił kawał dobrej roboty. Nieprzypadkowo zajmuje się on przekazywaniem swoich umiejętności młodszemu pokoleniu. „Cały sekret polega na odpowiednim przygotowaniu. Aby osiągnąć idealny efekt, trzeba zacząć od możliwie najbardziej płaskiej podstawy. W swojej pracy używam głównie wyrobów fi rmy Koramic. Mam pełne zaufanie do ich jakości, a poza tym wybór jest tak duży, że każdy coś sobie znajdzie. Można też zawsze liczyć na fachową pomoc. No i mają dobrą stronę internetową” – mówi dekarz Wim Seynaeve.

Zielona wysepka w centrum miastaZielona wysepka w centrum miasta

Projekt: Dom – biuro projektowe, Izegem (Belgia) Klient Państwo Moerman-Pattijn Projektant: Architectenburo Dirk Moerman, Izegem Wykonawca dachu: Dakwerken Seynaeve, Izegem Dachówka ceramiczna: Koramic Pottelberg 301, płaska, szaroniebieska, podpalana

Data utworzenia: 28.03.2013


Komentarze

  • Czarek napisał(a):

    Ciekawy projekt łączący zalety mieszkania w mieście z widokiem na wiejski krajobraz, co jest rzeczą bardzo cenną. Naturalne materiały, ogrzewanie słoneczne, ponadczasowa kolorystyka i dbałość o komfort użytkowników oraz przyjazny klimat to mocne argumenty tej realizacji. Ciekaw jestem aranżacji wnętrza. Ale jestem na tak.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły