Okna dachowe

Zielone FAKRO

Podejście i bycie ,,eco” przestało być pustym frazesem, stało się realnym i powszechnym działaniem społeczeństwa. Tym bardziej w dobie epidemii koronawirusa, która narzuciła nam duże ograniczenia i tym samym spowodowała, że doceniamy to, czego nie widzieliśmy dotychczas. Doceniamy zdrowie. Doceniamy środowisko. Doceniamy naturę.  Współcześnie coraz bardziej zwracamy uwagę na wpływ produkcji oraz użytkowania wykorzystywanych materiałów i produktów na środowisko naturalne. Przyjrzyjmy się, co tak naprawdę oznacza ekologiczne podejście przy produkcji okien. Sprawdźmy, jak wygląda zrównoważona produkcja wicelidera na światowym rynku stolarki okiennej.

Ekologiczne podejście w produkcji okien powinno się wiązać ze stosowaniem odpowiednich i łatwych do recyklingu materiałów, wdrażaniem energooszczędnych technologii, a także prowadzeniem zrównoważonej produkcji. Znana i ceniona firma FAKRO od lat zdaje sobie sprawę z realnego wpływu, jaki ma na środowisko, dlatego stosuje politykę eco zarówno w odniesieniu do oferowanych produktów, jak i całego procesu wytwórczego. Potwierdza to członek zarządu ds. marketingu FAKRO – Janusz Komurkiewicz: ,,FAKRO to firma z 30- letnią historią. Od początku istnienia stawia na energooszczędność i ekologię. Skupiamy się przede wszystkim na świadomym działaniu na rzecz ochrony środowiska. Zarówno produkty FAKRO, jak i proces ich wytwarzania, są energooszczędne i ekologiczne.’’

Drewno z certyfikowanych lasów

W firmie FAKRO podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji okien dachowych jest wysokiej jakości drewno sosnowe. Producent pozyskuje ten naturalny, ekologiczny, bezpieczny dla zdrowia i odnawialny materiał budowlany jedynie z lasów o zrównoważonej gospodarce. Produkty producenta, wykonane z tego drewna oznaczone są certyfikatem FSC®, który stanowi dla konsumentów gwarancję, że wykorzystany surowiec pochodzi z dobrze zarządzanego lasu, w którym dba się o zachowanie cennej przyrody, bez szkody dla innych ekosystemów, czyli według zasad Dobrej Praktyki Leśnej.

Ekologiczna produkcja

Zgodnie z proekologicznymi założeniami firmy, przy produkcji okien dachowych FAKRO wykorzystuje się konstrukcję drewniano-aluminiową. Ościeżnice oraz ramy skrzydeł okiennych powleczone są aluminiowym profilem, który stanowi doskonałą ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jak np. deszczem, promieniami słonecznymi, czy zmienną temperaturą zewnętrzną. Producent stale podąża za oczekiwaniami klientów i współczesnego rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania produkcyjne przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne. Najlepszym przykładem takiej praktyki są okna PVC, które dzięki specjalnej konstrukcji (bez zastosowania warstwy sklejkowo-poliuretanowej) można w przyszłości w łatwy sposób poddać procesowi recyklingu.

Eco surowce

Ekologiczna postawa FAKRO wyraża się także w stosowaniu przyjaznych dla środowiska środków ochrony i konserwacji drewna oraz naturalnej termoizolacji. Dzięki wyjątkowym właściwościom ekologicznych lakierów wodorozcieńczalnych producent nie tylko zapewnia trwałą i solidną ochronę drewnianych konstrukcji, ale również minimalizuje emisję lotnych związków organicznych do atmosfery. Ponadto, firma FAKRO do izolacji termicznej wykorzystuje między innymi naturalną i ekologiczną wełnę owczą, stanowiącą uniwersalny sposób docieplenia okien dachowych, bez względu na wielkość otworu montażowego. Materiał ma odpowiednią gęstość i dużą sprężystość, co pozwala na jego idealne dopasowanie do wypełnianej przestrzeni.

Energooszczędne okna

Zdając sobie sprawę z wymiernych korzyści, jakie niosą za sobą energooszczędne okna dla użytkowników i środowiska naturalnego, firma FAKRO od wielu lat oferuje swoim klientom właśnie takie okna. Okna dachowe wyposażone w 3-, a nawet 4-szybowe pakiety, które przyczyniają się  do ochrony nieodnawialnych zasobów naturalnych. Okna,  które nie tylko otwierają pomieszczenia na piękno zewnętrznego świata i doświetlają wnętrza promieniami naturalnymi, ale też dbają o bilans termiczny budynku, zatrzymując ciepło w środku i tym samym przyczyniając się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Okna, które zapewniają komfortowe i zdrowsze życie mieszkańców przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu człowieka na klimat.

Firma oferuje również super energooszczędne okna dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku Uw=0,58W/m2K, które uznawane są za najlepsze i najcieplejsze okna dachowe z dostępnych na rynku. Dzięki innowacyjnym technologiom oraz dodatkowym kołnierzem izolacyjnym EHV-AT Thermo można je z powodzeniem montować w budynkach energooszczędnych, a nawet pasywnych.

Markizy chroniące przed przegrzaniem

Markizy zewnętrzne FAKRO do okien dachowych i pionowych, absorbują promienie słoneczne, bardzo dobrze chronią przed przegrzewaniem pomieszczeń, zapewniając komfort użytkowania budynku i ograniczając zużycia energii wykorzystywanej przez urządzenia klimatyzacyjne. Przeprowadzone przez producenta badania udowodniły, że markizy chronią wnętrza aż do 8 razu skuteczniej niż standardowe rolety wewnętrzne.  Zatem znacząco wpływają na obniżenie zużycia energii przez cały rok.

Zagospodarowanie odpadów produkcyjnych

FAKRO stosuje specjalną hierarchię postępowania z odpadami. Nie tylko dokłada wszelkich starań, by zapobiegać ich powstawaniu i stara się na każdym etapie minimalizować ich ilość, ale również poddaje je recyklingowi i odzyskowi. Ponadto, odpady, które nie mogą być odzyskane, poddawane są unieszkodliwianiu i utylizacji przez współpracującą z producentem i posiadającą odpowiednie zezwolenia firmę.

Okno dachowe FTT Thermo

FAKRO wykorzystuje otrzymane podczas produkcji odpady drewniane bez szkodliwych dla środowiska i klimatu emisji. Co więcej, w ekologiczny sposób ogrzewa wszystkie pomieszczenia i hale produkcyjne każdego z zakładów Grupy FAKRO, a także niezmiennie stosuje obowiązującą dla pracowników wewnętrzną instrukcję gospodarowania odpadami z dużym naciskiem na ich właściwą segregację.

Zielona energia

Myśl zielono – to hasło, które towarzyszy FAKRO w każdej sferze działalności. Producent nie poprzestał na proekologicznym podejściu do oferowanych produktów i procesu produkcyjnego. Poszedł o krok dalej i rozwija eco działania także w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstwa, realizując tym samym założenia strategii Europa 2020. Jedną z głównych inwestycji na rzecz środowiska była modernizacja systemu ogrzewania w zakładach FAKRO oraz założenie własnej plantacji wierzby energetycznej. Źródłem energii do ogrzewania wszystkich pomieszczeń biurowych i produkcyjnych jest biomasa, pozyskiwana z odpadów produkcyjnych zmieszanych ze zrębkami  wierzby energetycznej. Korzyści ze stosowania tego czystego i odnawialnego źródła energii są wymierne nie tylko w wymiarze ekologicznym, ale i w ekonomicznym. Z jednego hektara plantacji wierzby otrzymuje się bowiem podobną ilość energii, co z kilku ton węgla kamiennego. Co więcej, koszt uzyskania 1 GJ energii termicznej ze zrębków (ok. 15,00 zł) jest niemal dwukrotnie niższy w porównaniu do stosowania gazu ziemnego i ponad trzy razy niższy od oleju opałowego. Obecnie plantacja producenta zajmuje ponad 30 ha i z każdym rokiem jest zwiększana o około 4 ha. Biorąc pod uwagę, że jeden hektar daje roczny przyrost suchej masy w granicach 20 – 25 ton, łatwo można obliczyć, że w ostatnim sezonie z plantacji FAKRO zebrano ok. 335 ton wierzby, dostarczając tym samym wartościowego materiału opałowego (dla zrębków o wilgotności na poziomie 30%, wartość opałowa wynosi ok. 12 MJ/kg.), bez wyrządzania szkody w środowisku naturalnym.

Jednak to nie wszystko. Działania proekologiczne FAKRO realizowane są także poprzez termomodernizację budynków oraz minimalizację zużycia energii elektrycznej, dzięki wyposażaniu wszystkich nowopowstałych zakładów produkcyjnych w energooszczędne oświetlenie w technologii LED.

Więcej informacji o zrównoważonej produkcji i eco polityce FAKRO na stronie: www.fakro.pl

4.9/5 - (35 votes)

Data publikacji: 20 kwietnia, 2021

Autor:

4.9/5 - (35 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    środa, 21 kwietnia, 2021

    Ekologiczne okna są produktem na czasie i warto kupić okna od Fakro aby mieć pewność,że okna spełniają wszelkie normy ekologiczne.Ja z pewnością takie okna kupę wkrótce.

  2. Damia
    poniedziałek, 21 czerwca, 2021

    większość osób nie zastanawia się nad procesem produkcji danego produktu, tylko nad tym jaki produkt otrzymuje za wydane pieniądze. obecnie stawiane są większe wymagania ekologiczne w trakcie produkcji, użytkowania i utylizacji. takie zachowania są bardziej przyjazne nam i środowisku.

Podobne artykuły