Zielony ogród na dachu – jak go zbudować

Ogród na dachu
Ogród na dachu 

Zielone ogrody na dachach często kojarzą się nam z luksusowymi restauracjami na szczytach wieżowców w Londynie lub Dubaju i wydają czymś nieodstępnym dla zwykłego człowieka. Tymczasem jak pokazują najnowsze trendy w budownictwie stworzenie ogrodu na dachu budynku mieszkalnego jest nie tylko możliwe, ale też coraz częstsze. Nic dziwnego – dom z zielonym ogrodem na dachu może być wart nawet 30% więcej niż identyczny lokal pozbawiony tego udogodnienia.

Ogród na dachu dostarcza wielu przyjemności. Pomijając fakt, że w takim miejscu dobrze jest po prostu usiąść i cieszyć się jego pięknem, to z posiadaniem ogrodu na dachu wiąże się kilka ważnych korzyści, istotnych zwłaszcza z punktu widzenia warunków dzisiejszego środowiska.

Zdrowie i oszczędność dzięki ogrodom na dachu

Jak pamiętamy z lekcji biologii, rośliny wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także odpowiedzialne za pochłanianie zanieczyszczeń i pyłu pochodzącego między innymi ze spalin samochodowych. Szacuje się, że standardowa roślinność w ogrodzie może filtrować nawet 20% niebezpiecznych pyłów unoszących się w powietrzu, co w obliczu poważnego problemu ze smogiem w naszym kraju, staje się szczególnie ważne.

Ogród na dachu

Piękne, kwitnące rośliny na dachu to nie tylko dodatkowe korzyści dla naszego zdrowia, ale też ekonomiczne. Ogród działa jak naturalna bariera pochłaniająca dźwięki, co ma  znaczenie zwłaszcza w dużych miastach. Poziom hałasu jest tam uciążliwy nawet w godzinach nocnych, a wystarczy obniżyć go o 8 dB, by odczuć znaczącą różnicę i zyskać więcej spokoju we własnym domu. Gęsta roślinność blokuje nie tylko dźwięki, ale i wpływ temperatury. Ogród na dachu działa jak naturalna termoizolacja, umożliwiając zmniejszenie kosztów ocieplenia domu o nawet 30%. Ta właściwość przynosi korzyści nie tylko zimą, ale również w lecie – dzięki roślinności dach nie nagrzewa się nadmiernie, pozwalając na komfortowe przebywanie na zewnątrz nawet w wyjątkowo słoneczne i upalne dni.

Jak zbudować ogród na dachu

Ogrody projektuje się głownie na dachach płaskich, ponieważ na takiej powierzchni jest to zdecydowanie łatwiejsze przedsięwzięcie. Jeśli jednak mamy chęć zazielenić bardziej stromy dach, czy nawet pionową ścianę, dzięki najnowszym technologiom wszystko jest możliwe, a wykonanie projektu, tak by rośliny się utrzymały, jest jak najbardziej realne.

Tu jednak skupimy się na powierzchniach płaskich. Podłoże do uprawy roślinności na dachu musi być odpowiednio przygotowane. W jego skład wchodzi aż osiem warstw. Zaczynając od najniższej są to: płyta stropowa, hydroizolacja, termoizolacja, geowłóknina ochronno-dyfuzyjna, drenaż, geowłóknina filtracyjna, substrat i dopiero na samej górze roślinność. To schemat tak zwanej odwróconej konstrukcji dachu, najbardziej obecnie popularnej w nowym budownictwie i remoncie starych pokryć. Zasadniczą różnicą jest w niej niższe położenie termoizolacji, a tym samym oddzielenie od niekorzystnych warunków, takich jak silne wiatry, niskie temperatury, promieniowanie UV. Jest ona ponadto zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu schemat odwrócony można uznać za najbardziej żywotną z obecnie dostępnych metod.

System dachu zielonego odwróconego od TECHNONICOL
System dachu zielonego odwróconego TECHNONICOL

Warto zastosować dodatkowe środki ostrożności, by mieć absolutną pewność, że zielony ogród nie zacznie zagrażać konstrukcji dachu przez przemakanie bądź gromadzenie się wilgoci. W tym celu stosuje się warstwę podkładową w postaci asfaltowej papy MIDA GREEN, złożoną z włókna poliestrowego, folii i posypki mineralnej. Tymczasem do wierzchniej warstwy przeznaczona jest papa POLYELAST DESIGN 4/1 GREEN z funkcją ochrony antykorzennej. Trzymając się tych zasad, można stworzyć zielony ogród, który zachwyci bogactwem roślinności, a jednocześnie zachowa niezbędne funkcjonalności, jakie powinien spełniać każdy dach.

Wymogi prawne

Od roku 2002 zielony dach nie ma w sobie nic z samowoli budowlanej. Przyjęto wówczas Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami). Paragraf 3, punkt 22, tej ustawy odnosi się do powierzchni terenu biologicznie czynnej – rozumie się przez to grunt rodzimy pokryty roślinnością oraz wodą powierzchniową na działce budowlanej, a także 50% sumy nawierzchni tarasów i stropodachów, urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym ich naturalną wegetację, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2.

By mieć pewność, że inwestycja spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, czyli dach nie jest zbytnio obciążony i nie grozi mu naruszenie, warto przy jego budowie korzystać z pomocy specjalistów (w tym architektów i konstruktorów). Równie istotne jest zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego, który skontroluje pracę wykonawców, a także jakość użytych materiałów. A na materiałach, jak pokazuje praktyka, nie warto oszczędzać.

Płaskie dachy często nazywa się piątą elewacją budynku – w nowoczesnej architekturze, gdy z okien widzimy zazwyczaj dachy sąsiednich budynków, ich zielone zagospodarowanie może być pociechą dla oka i miłym akcentem w betonowej dżungli.

Data utworzenia: 09.03.2018


Zielony ogród na dachu – jak go zbudować
4.9 (98.21%) 56 głos[ów]


Komentarze

  • Ikowal 1 napisał(a):

    Bardzo mi się podobają takie zielone dachy i przymierzamy się do zrobienia takiego jak nam fundusze pozwolą.Piękny,zielony zakątek i jednoczesnie ocieplenie dachu.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także