Realizacje

Zwycięski projekt z miedzi

Chris Hodson, architekt i konsultant brytyjskiej kampanii „Copper in Architecture” („Miedź w architekturze”) informuje o rozwoju zastosowania miedzi jako ważnego elementu we współczesnej architekturze brytyjskiej, oraz o ogłoszeniu miedzynarodowego konkursu dla europejskich i skandynawskich architektów.

Miedź jest obecnie powszechnie stosowanym materiałem dla fasad, dachów i innych zewnętrznych elementów w najbardziej interesujących współczesnych obiektach architektonicznych Anglii. Jednak nie zawsze tak było. W wielu miastach Wielkiej Brytanii widzi się liczne, kilkusetletnie dachy z miedzi. Zazwyczaj jednak ogranicza się to do kościołów, budynków państwowych oraz innych znaczących budowli. W wieku XX w dużym stopniu wykorzystywano miedź nawet w zwykłych budynkach, wiele z nich przedstawiało jednak relatywnie niską wartość architektoniczną.

Niestety wadliwie projektowane detale i zła technika instalacyjna prowadziły zazwyczaj do porażek techniczynych, co spowodowało, że miedź odzyskała swoją popularność dopiero w latach 80-tych. Wówczas to przemysł miedziany zaczął wprowadzać w Anglii nowoczesne techniki instalacyjne (wśród nich pokrywanie taśmami miedzianymi) i rozpoczął kampanię reklamową dla zwrócenia uwagi architektów na miedź, jako całkowicie nowoczesny materiał architektoniczny.

Kampania „Copper in Architecture” trwa do dziś. Szczególnie zwraca się uwagę na łatwość formowania miedzi, dzięki czemu jest ona odpowiednim, a zarazem odpornym na zmiany pogody pokryciem dla wszelkich zewnętrznych powierzchni, włączając w to dachy o dowolnym nachyleniu, pionowe okładziny, wykładziny, rynny itp. Architekci spostrzegli, że miedź jest jednym z niewielu materiałów, które pozwalają na pełną wolność formy w projektach architektonicznych.

Naturalne pokrycie patyną miedzi, wraz ze zmianą koloru od jasnego do czekoladowobrązowego, a w końcu do typowo niebieskozielonego, jest jedną z niepowtarzalnych właściwości, które sprawiają, że miedź stała się popularna wśród brytyjskich architektów. Patyna może rozwijać się latami, a w niektórych wypadkach może nie występować – na przykład na powierzchniach pionowych. Dlatego jedną z ostatnich innowacji stał się rozwój procesów patynowania, tak, aby natychmiast otrzymać powierzchnię o odcieniu zielonym, przypominającą naturalną patynę powstającą stopniowo na zewnętrznych powierzchniach budynków. Zoksydowana miedziana blacha może mieć również ciemniejszy odcień od jasnej, wyprodukowanej fabrycznie miedzi, co ukrywa ślady rąk lub inne defekty, które mogą być widoczne na jasnej powierzchni miedzi krótko po instalacji.

Plymouth – Teatr Królewski Plymouth,zaprojektowany przez Ritchie, nagrodzonydwukrotnie w latach poprzednich. „Podia”owinięte surowcem wykonanym z drutuz brązu sprawiają wrażenie miękkiejokładziny.
Plymouth – Teatr Królewski Plymouth,zaprojektowany przez Ritchie, nagrodzonydwukrotnie w latach poprzednich. „Podia”owinięte surowcem wykonanym z drutuz brązu sprawiają wrażenie miękkiejokładziny.

Abstrahując od możliwości architektonicznych miedzi, brytyjscy architekci są zainteresowani również innymi właściwościami tego materiału. Kampania „Copper in Architecture” prezentuje je w broszurach, na stronie internetowej oraz w prezentacji „Dalszy rozwój zawodowy” dla architektów. Kwestie środowiska i wytrzymałości są w Wielkiej Brytanii szczególnie ważne, a miedź otrzymała niemal najwyższą notę jako jeden z najbardziej ekonomicznych materiałów, biorąc pod uwagę instalację na powierzchniach poziomych i pionowych, w szczególności zaś za możliwość ponownego jej wykorzystania. Miedź traktowana jest jako naturalny i bezpieczny materiał, który może być stosowany regularnie bez konieczności kontroli zdrowotnych, które są niezbędne dla np. długo stosowanego w Wielkiej Brytanii ołowiu.

Naturalnie koszty również nie są tu bez znaczenia, dlatego kampania wspiera niezależne badania ekonomicznych właściwości różnych materiałów. Badania te udowadniają, że miedź jest najbardziej oszczędnym materiałem służącym do pokrywania dachów i innych powierzchni, bazując na „długowiecznej” perspektywie 60 lat wytrzymałości, co otwiera możliwości zastosowania miedzi w jeszcze większej liczbie rodzajów budowli niż w latach ubiegłych.

Jubileuszowe przedłużenie podziemnej londyńskiej linii - Jubilee Line Extension (JLE) zbudowanej przez Ritchie Architects, zwycięzcę nagrodyMiedź w Architekturze (Copper in Architecture). Miedź dostarczona przez Outokumpu.
Jubileuszowe przedłużenie podziemnej londyńskiej linii – Jubilee Line Extension (JLE) zbudowanej przez Ritchie Architects, zwycięzcę nagrodyMiedź w Architekturze (Copper in Architecture). Miedź dostarczona przez Outokumpu.

Największym sukcesem w ostatnim dziesięcioleciu kampanii, jest nagroda Copper in Architecture Award, która wyróżnia wyjątkowe projekty. Wcześniejsi laureaci reprezentują to, co najlepsze w nowoczesnej architekturze. Począwszy od najważniejszych osiągnięć architektonicznych, kończąc na skromniejszych aczkolwiek równie innowacyjnych budowlach. W roku 2005 zostanie przyznana nagroda specjalna dla najlepszego ostatnio wzniesionego budynku w krajach Europy, biorących udział w kampanii Abstrahując od możliwości architektonicznych miedzi, brytyjscy architekci są zainteresowani również innymi właściwościami tego materiału. Kampania „Copper in Architecture” prezentuje je w broszurach, na stronie internetowej oraz w prezentacji „Dalszy rozwój zawodowy” dla architektów.

Kwestie środowiska i wytrzymałości są w Wielkiej Brytanii szczególnie ważne, a miedź otrzymała niemal najwyższą notę jako jeden z najbardziej ekonomicznych materiałów, biorąc pod uwagę instalację na powierzchniach poziomych i pionowych, w szczególności zaś za możliwość ponownego jej wykorzystania. Miedź traktowana jest jako naturalny i bezpieczny materiał, który może być stosowany regularnie bez konieczności kontroli zdrowotnych, które są niezbędne dla np. długo stosowanego w Wielkiej Brytanii ołowiu.

Naturalnie koszty również nie są tu bez znaczenia, dlatego kampania wspiera niezależne badania ekonomicznych Europeiska Copper in Architecture. Te kraje to: Austria, Belgia, Holandia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Norwegia, Republika Irlandii, Hiszpania, Szwecja oraz Szwajcaria.

Niektóre z nagrodzonych projektów i artykułów przedstawione zostaną w specjalnym wydaniu znanego, międzynarodowego pisma Architectural Review (AR). Informacje dodatkowe: www.cda.org.uk/arch oraz www.copperconcept.org. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas prezentacji w Londynie, we wrześniu 2005 roku.

Źródło: forum miedzi

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 13 sierpnia, 2013

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zuza
    piątek, 8 stycznia, 2021

    Miedź to ciekawy materiał architektoniczny. Jest to materiał odporny na zmiany pogody, a także łatwy do formowania. Jest ona naturalna i bezpieczna dla zdrowia co też nie jest bez znaczenia.

Podobne artykuły