Na rynku

10 lat sukcesu – jubileusz fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie

19 września fabryka dachówek ceramicznych CREATON w Widziszewie obchodzi okrągły jubileusz 10 lat funkcjonowania. Uruchomienie tego zakładu było przełomowym przedsięwzięciem firmy w skali całej Europy. Równocześnie inwestycja miała olbrzymie znaczenie dla regionu i lokalnej społeczności. Stosowane w widziszewskim zakładzie innowacyjne technologie czynią z niego jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu na kontynencie.

Uruchomienie trzeciej fabryki dachówek ceramicznych CREATON w Polsce było ważnym wydarzeniem dla rozwoju marki w kraju i na rynku środkowoeuropejskim. Nowoczesny obiekt był jedną z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”, obejmującej dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie województwa. Lokalizacja nowego zakładu została wybrana ze względu między innymi na dostęp do wysokiej jakości surowców, takich jak poznańskie iły pstrągowe, których złoża znajdują się zaledwie 400 metrów od fabryki, umożliwiając ścisłą kontrolę jakości wykorzystywanego surowca.

Pierwszą dachówką wyprodukowaną w zakładzie była TITANIA, jedna z najpopularniejszych do dzisiaj na krajowym rynku
Pierwszą dachówką wyprodukowaną w zakładzie była TITANIA, jedna z najpopularniejszych do dzisiaj na krajowym rynku

Fabryka posiada jeden z największych pieców tunelowych do produkcji dachówek ceramicznych na świecie. Jego długość wynosi aż 215 metrów, szerokość 11 m, a wysokość 3 m. Dzięki zautomatyzowanym liniom produkcyjnym fabryka może wytwarzać ponad 40 milionów dachówek rocznie. Zakład w Widziszewie jest jedynym na świecie, który wykorzystuje suszarnię rolkową do suszenia dachówek. Ta innowacyjna technologia zapewnia doskonałą jakość produktu, zużywa mniej energii, emituje mniej CO 2 i znacząco skraca czas suszenia. Dyrektor Zakładu CREATON, Łukasz Walkiewicz, podkreśla, że ze względu na ogromny obszar, nowoczesne rozwiązania oraz imponującą wydajność wyróżniają się wśród wszystkich obiektów Grupy CREATON & TERREAL. Mamy jeden z największych wolumenów produkcji, jeśli chodzi o produkcję dachówek ceramicznych.

Innowacyjne technologie zapewniają doskonałą jakość produktom, a jednocześnie zużywają mniej energii
Innowacyjne technologie zapewniają doskonałą jakość produktom, a jednocześnie zużywają mniej energii

Widziszewska fabryka była pierwszym zakładem CREATON w Polsce specjalizującym się w produkcji pokryć ceramicznych. To tutaj opracowano i wprowadzono do produkcji wielkoformatową holenderkę płaską TITANIA, w pełni dostosowaną do specyfiki polskiego rynku. Jest to nadal jedna z najpopularniejszych dachówek ceramicznych na rynku. W kolejnych latach dołączyły do niej inne modele – nowoczesna dachówka płaska SIMPLA i inspirowana dachówką reńską KODA.

Dostęp do znakomitej jakości surowców w odległości 400 metrów od fabryki przekłada się na ścisłą kontrolę jego jakości
Dostęp do znakomitej jakości surowców w odległości 400 metrów od fabryki przekłada się na ścisłą kontrolę jego jakości

Widziszewo może poszczycić się długą tradycją rzemieślniczą. Już w XIX wieku wypalano tam ceramikę budowlaną z okolicznych złóż. Lokalna fabryka otworzyła perspektywy rozwoju regionu i zapewniła atrakcyjne miejsca pracy dla mieszkańców. Firma CREATON Polska skorzystała z kapitału ludzkiego, zapraszając do współpracy pracowników lokalnej cegielni, tworząc wyszkoloną kadrę ekspertów kontynuujących ponad 130-letnią europejską tradycję marki CREATON w produkcji wysokiej jakości dachówek ceramicznych na terenie Polski.

– Od najmłodszych lat interesowałem się gliną, głównie ze względu na pracę mojego ojca w pobliskiej cegielni. Gdy usłyszałem o budowie najnowocześniejszego zakładu dachówki ceramicznej w Europie w naszej okolicy, postanowiłem, że chcę w nim pracować – opowiada Marcin Nowak, kierownik magazynu. – Po dziesięciu latach pracy z dumą mogę powiedzieć, że to moje miejsce – dodaje.

Widziszewo szczyci się długimi tradycjami rzemieślniczymi, już w XIX w. wypalano tu ceramikę budowlaną
Widziszewo szczyci się długimi tradycjami rzemieślniczymi, już w XIX w. wypalano tu ceramikę budowlaną

Strategia oparta na innowacyjności skutkuje regularnym wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań w Widziszewie. W planach jest zainstalowanie pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych na terenie fabryki, a także pozyskiwanie energii z biomasy, wiatru i innych technologii ekologicznych. Dzięki nim możliwe będzie osiągnięcie pełnej neutralności względem środowiska naturalnego.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 19 września, 2022

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły