Budownictwo drewniane

3 dowody na to, że dom bez pozwolenia może być funkcjonalny

Domy bez pozwolenia nie oznaczają ciasnoty czy nudnej bryły. Coraz więcej biur projektowych zaskakuje pomysłami na projekty domów bez pozwolenia, które są w 100% funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Zobacz nasze 3 pomysły.

Dom bez pozwolenia do 70 m kw.

Od 1 stycznia 2022 roku w Polsce bez pozwolenia wybudujesz dom do 70 m kw. Warto podkreślić, że podany metraż dotyczy powierzchni zabudowy, a nie użytkowej. Oznacza to, że dom nie może przekraczać 70 metrów liczonych po obwodzie jego ścian zewnętrznych. We wnętrzu powierzchni użytkowej może być zatem więcej, zwłaszcza jeśli postawisz na dom bez pozwolenia z piętrem lub poddaszem czy antresolą.

Jesteś zainteresowany domem do 70 m kw.? Więcej o budowie domów bez pozwolenia przeczytasz w artykule biura projektowego Dom Dla Ciebie

Klasyczny dom piętrowy

Limit 70 m kw. po obwodzie budynku oznacza, że bez pozwolenia będziesz mógł wybudować klasyczny dom z piętrem. Jego kondygnacja nie będzie się bowiem liczyć do limitu metrażu. Poniżej przedstawiamy nowoczesny dom piętrowy, którego powierzchnia zabudowy wynosi 70 m kw., a powierzchnia użytkowa – dzięki drugiej kondygnacji – aż 91 m kw. W domu znajdują się 4 sypialnie, w tym jedna z garderobą. 

Przykład domu piętrowego, którego powierzchnia zabudowy wynosi dokładnie 70 m kw., a powierzchnia użytkowa aż 91 m kw
Przykład domu piętrowego, którego powierzchnia zabudowy wynosi dokładnie 70 m kw., a powierzchnia użytkowa aż 91 m kw. 

Nowoczesna stodoła z antresolą

To najlepszy dowód na to, że dom bez pozwolenia może być atrakcyjny wizualnie. Co więcej, ten stylowy dom jest jednocześnie funkcjonalny – posiada 3 sypialnie, salon z kuchnią, 2 łazienki, kotłownię, a nawet małą spiżarnię. 

Przykład domu z antresolą, którego powierzchnia zabudowy i użytkowa wynoszą tyle samo – 70 m kw.
Przykład domu z antresolą, którego powierzchnia zabudowy i użytkowa wynoszą tyle samo – 70 m kw. 

Dobrze rozplanowany dom parterowy

Może się zdarzyć, że na danej działce nie będziesz mógł postawić domu z kondygnacją, bo np. uniemożliwią to zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. W takiej sytuacji pozostaje Ci projekt domu parterowego, który mimo mniejszego metrażu, wciąż może zachować pełną funkcjonalność. Tak jak poniższa propozycja, która rozkładem przypomina mieszkanie idealne dla singla, pary lub rodziny 2+1. 

Ten dom parterowy ma powierzchnię zabudowy 70 m kw
Ten dom parterowy ma powierzchnię zabudowy 70 m kw., a powierzchnię użytkową – 55 m kw. Prawdopodobnie nie będzie on dobrym wyborem dla dużej rodziny, ale dla singla, pary lub rodziny 2+1 już tak.


Data publikacji: 26 lipca, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły