4 zaskakujące zastosowania dla obrazów architektonicznych
Czy znacie nie najmłodszy już cytat o tym, że pisanie o sztuce jest jak tańczenie o architekturze? A zatem, w domyśle, bezcelowe i, co gorsza, bezsensowne, jako że są to media, które w żaden sposób do siebie nie przystają…
Oczywiście można bardzo długo kłócić się o to, ile w tym prawdy, a na ile jest to tylko zgrabna analogia (bo przecież, gdyby potraktować to dosłownie, można by pisać wyłącznie o literaturze, czyż nie?), ale jedno jest pewne: architektura, przetłumaczona na język zupełnie innych rodzajów sztuki, nie tylko wcale nie musi tracić swojego uroku, ale nawet nabiera nowego czasu, który wcześniej trudno wręcz byłoby zobaczyć. Jednym z najlepszych przykładów takiego “tłumaczenia” są obrazy architektura: będziecie zaskoczeni, jak dobrze może wyglądać budynek – i to wcale nie zawsze taki, który powszechnie uważany jest za niezwykle stylowy czy nawet konstrukcyjnie rewolucyjny – jeżeli tylko zdolna ręka artysty przeniesie go na płótno! Aby Wam to udowodnić – i przekonać nieprzekonanych, mamy nadzieję – przygotowaliśmy aż 4 naprawdę zaskakujące, świeże i jedyne w swoim rodzaju sposoby na to, aby obrazy na płótnie architektura zastosować we wnętrzu w sposób, który będzie równie zaskakujący, jak… taniec o architekturze.
Sposób 1: Zaskakujący pokój z widokiem
Jeżeli mieszkasz w bloku – a nawet jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu – prawdopodobnie w Twoim mieszkaniu znajduje się co najmniej jedno wnętrze pozbawione okna. W znacznej większości przypadków będzie to łazienka, czasem także kuchnia (w przypadku najbardziej niefortunnego zbiegu okoliczności – oba te pomieszczenia) albo przedpokój. Nie ma nic dobrego we wnętrzu bez okien (chyba że ktoś całe życie marzył o własnej ciemni), ale cóż: nie zawsze okoliczności, z którymi przychodzi się nam mierzyć, całkowicie odpowiadają naszym oczekiwaniom. Na szczęście obrazy architektura dają Ci możliwość stworzenia wrażenia okna tam, gdzie tego okna nie ma! Nie będzie ono, niestety, źródłem światła, ale taki obraz na pewno urozmaici wnętrze i doda mu nieco wrażenia przestronności – zupełnie jak prawdziwe okno. A to nie jest nic!
Sposób 2: Jedna fotografia na płótnie to za mało
Poza naprawdę nielicznymi wyjątkami, budynki, zwłaszcza budynki w miastach, mają pewną bardzo charakterystyczną cechę: praktycznie nigdy nie występują solo. Choć o niektórych z nich myślimy poniekąd w oderwaniu od pozostałych (mówimy o Empire State Building albo o wieży Eiffla albo o krzywej wieży w Pizie czy nawet o Pałacu Kultury), to jednak realnie, w fizycznej rzeczywistości, są ciasno otoczone przez innego rodzaju budowle. Jaka stąd dla nas nauka? Obrazy na płótnie architektura wprost uwielbiają towarzystwo! Zamiast zawieszać je pojedynczo, wypróbuj znacznie ciekawszy układ: zgrupowanie co najmniej trzech, a najlepiej jeszcze większej liczby płócien. Nie musisz ograniczać się do jednego medium: możesz zestawić ze sobą obrazy olejne architektura, grafiki, zdjęcia, plakaty i innego rodzaju ozdoby. Im różnorodniej, tym nawet lepiej!
Sposób 3: Architektura to nowa typografia
Za co kochamy typografię? Co sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych motywów dekoracyjnych ostatniej, no cóż, dekady? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ale jesteśmy skłonni zaryzykować: to fakt, że wzory tego rodzaju mają w sobie jednocześnie coś z abstrakcji (te geometryczne linie!) i coś z “prawdziwego życia” (litery to przecież zawsze litery i rozpoznajemy je). Dokładnie to samo mają w sobie obrazy z motywami architektonicznymi: połączenie tego, co abstrakcyjne, z tym, co dobrze znane, sprawia, że są wyjątkowo uniwersalne. Wniosek? Można – i warto – wykorzystywać je w tych wszystkich miejscach, w których chętnie wykorzystalibyśmy wzory typograficzne. Ponieważ typografia kiedyś nieuchronnie się znudzi, dzięki temu rozwiązaniu będziesz do przodu wobec mody…
Sposób 4: Inspiracja tam, gdzie wcale się jej nie spodziewasz
Dosłownie akapit wyżej mówimy o wzorach typograficznych. A do czego najczęściej wykorzystywane są typograficzne wzory? Otóż bardzo często spotyka się je w formie różnego rodzaju motywacyjnych przesłań: od prostego SMILE aż po długie, zawiłe i filozoficzne cytaty. A skoro obrazami z architekturą można zastąpić te z typografią, czemu nie zrobić tego także w przypadku tych o motywującej treści? Pomyśl tylko: w biurze, zamiast zawieszać sztampowe płótno z jakimś sloganem zachęcającym do dążenia do celu i osiągania sukcesów, możesz zawiesić obraz przedstawiający wieżowce Manhattanu, znany symbol życiowego powodzenia. W domu, zamiast oklepanych słów o rodzinie, spokoju i cieple, możesz wykorzystać obraz przedstawiający mały uroczy domek na plaży… Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a najlepsze jest to, że wszystkie te obrazy architektura będą wyglądać znacznie ciekawiej niż ich typograficzne “odpowiedniki”. Popuść wodze fantazji, a rezultaty mogą przerosnąć Twoje najśmielsze oczekiwania!
Zbuduj swój styl
Czy teraz wierzysz nam, że obrazy o tematyce architektonicznej mogą być ważnym elementem wystroju naprawdę stylowego wnętrza? Jeżeli tak, nie czekaj – koniecznie wykorzystaj je do udekorowania swojego własnego mieszkania!
Ludzie lubią umieszczać różne obrazy na ścianach. Wybór tematyki głównie zależy od ich pasji, zainteresowań czy pragnień. Zastosowanie architektury na obrazie może być motywujące do wspomnienia, odwiedzenia lub posiadania danego obiektu, ale głównie kojarzy się jakimś ulubionym miejscem.
Obrazy architektoniczne są dosyć często spotykane w nowych mieszkaniach u młodych ludzi. świetnie się komponują z nowoczesnym wyposażeniem, a często są to obrazy wiążące się z odbytymi podróżami. Jestem za !!