5 cech dzięki, którym budownictwo prefabrykowane to najlepsza alternatywa dla budownictwa tradycyjnego
Budownictwo odpowiada za aż 39% globalnej emisji CO2! Redukcja tego wskaźnika jest głównym celem porozumienia paryskiego oraz kompleksowej strategii w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym − Europejski Zielony Ład 2050. Jak ją osiągnąć? Wybór stosowanych materiałów budowlanych ma niebagatelne znacznie dla ochrony klimatu. Okazuje się, że żeby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, powinniśmy wznosić jak najwięcej budynków z drewna. Budownictwo prefabrykowane to przyszłość, która pozwoli najszybciej zatrzymać postępujące zmiany i zadbać o środowisko.
O 50% szybszy proces budowy
Postawienie budynku w technologii prefabrykowanej w stanie surowym jest możliwe w ciągu kilku tygodni (zwykle 4-6). Zwykle już po 2-3 miesiącach udaje się doprowadzić inwestycję do tzw. stanu deweloperskiego. Za całość prac zazwyczaj odpowiada jedna ekipa, co znacznie ułatwia komunikację i organizację przebiegu całego procesu budowy. Krótszy czas budowy zmniejsza też niekorzystny wpływ, jaki budownictwo wywiera na środowisko naturalne.
Neutralność klimatyczna
Wybudowanie jednego sześciokondygnacyjnego budynku w technologii drewnianej wytwarza o ponad 1,4 tys. ton CO2 mniej niż postawienie budynku betonowego o podobnych parametrach. Analiza porównawcza technologii betonowej i drewnianej, z uwzględnieniem wszystkich etapów budowy, tj. produkcją materiałów, transportem, budową oraz gospodarką odpadami wykazała, że tradycyjna budowa wiąże się z emisją, aż 992 ton CO2 do atmosfery. Tymczasem budowa w technologii budownictwa prefabrykowanego, z wykorzystaniem konstrukcji drewnianej, wykazała emisję CO2 do atmosfery NA POZIOMIE ZERO. Ponadto konstrukcja drewniana, za sprawą zmagazynowania węgla w drewnie, przyniosła dodatkowy pozytywny dla środowiska efekt, czyli przechowanie, aż 426 ton CO2!*
Energooszczędność
Budynki wznoszone w technologii prefabrykowanej mają jeszcze jedną niekwestionowaną zaletę. Budynki z drewna charakteryzuje energooszczędność, co oznacza niższe koszty eksploatacji po zakończeniu budowy. Opłaty w budynkach prefabrykowanych potrafią być niższe od 40% do nawet 60% w porównaniu do opłat eksploatacyjnych w budynkach wznoszonych metodą tradycyjną. W skali każdego roku to wymierne oszczędności. Obniżenie tych opłat oznacza także korzystniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne.
Elastyczność i dopasowanie
Domy wznoszone w technologii prefabrykowanej pozwalają także na łatwe, szybkie zmiany ułożenia pomieszczeń i przeznaczenia budynku. Dzięki temu właściciel inwestycji może niskim nakładem dopasować budynek do potrzeb nowego najemcy i zapewnić sobie stałe źródło dochodów. Niskie koszty eksploatacji to często argument, który przyciąga najemców i wpływa na ich decyzje.
Zrównoważony rozwój
Drewno jest pozyskiwane w sposób zrównoważony. W całej Unii Europejskiej jest dodatni bilans uprawy drewna, co oznacza, że zalesienie jest coraz większe. Co roku na terenie Polski sadzonych jest około 500 mln drzew, co znacznie wpływa na lesistość, która od II wojny światowej wzrosła z niespełna 21% do około 30%. W optymalnym gospodarowaniu zasobami drewna pomagają obowiązujące przepisy, według których odbiorcy drewna w Polsce są raz w roku zobowiązani do dokładnego określenia potrzebnego do wycinki volumenu, gdyż jego wielkość przekłada się na zakres wycinki naturalnie rosnących drzew.
Warto podkreślić, że lekkie konstrukcje budynków prefabrykowanych wpisują się w nurt zrównoważonego rozwoju na każdym etapie. Najpierw przy budowie, podczas której zużywane jest średnio o połowę mniej materiałów wagowo, niż w przypadku inwestycji tradycyjnych. Mniejsza ilość zużytych materiałów przekłada się mniejsze obciążenie dla środowiska. Następnie podczas eksploatacji. I na koniec już po okresie zużycia, bo wszystkie materiały wykorzystywane w budownictwie prefabrykowanym nadają się do recyklingu. Marek Beśka – Prezes Stowarzyszenia EDG, zwraca naszą uwagę na fakt, że: ,,[…] Jeśli weźmiemy pod uwagę roczną ilość wznoszonych w naszym kraju konstrukcji, szacowaną na dziesiątki tysięcy, zdamy sobie sprawę, że liczba ton emisji CO2 do atmosfery jest zatrważająca, że to ostatni moment na zmiany”. Podkreśla również, że ,,tylko powrót do masowego zastosowania drewna w budownictwie, pomoże nam zminimalizować emisję dwutlenku węgla, przyczyniając się tym samym do spełnienia określonych norm dotyczących neutralności klimatycznej”.
Nie ulega więc wątpliwości, że drewno jest nie tylko materiałem ekologicznym z ujemną emisją CO2, ale też – w przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów budowlanych – w pełni odnawialnym. Co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom pozwala na budowę niezwykle trwałych i energooszczędnych domów w dowolnej stylistyce. Warto to wziąć pod uwagę przed realizacją kolejnej inwestycji.
* Raport “Architecture 2030”.
** Wyniki badania przeprowadzonego przez ekspertów z Bangor University w Walii.
Budownictwo drewniane wróciło do łask. Drewno jako materiał naturalny doskonale wpisuje się w trend eko. Sam mieszkam w kanadyjczyku i chwalę sobie ten wybór.