Porady

5 najlepszych zawodów w branży budowlanej: poradnik od Jooble

Nowoczesne zawody budowlane jeszcze długo będą poszukiwane na rynku pracy. Jest to zrozumiałe, ponieważ liczba ludności stopniowo rośnie, miasta się rozrastają i istnieje potrzeba poprawy infrastruktury.

Praca w branży budowlanej związana jest nie tylko z budową budynków mieszkalnych, ale także z różnymi instytucjami publicznymi: uczelniami, placówkami oświatowymi, przychodniami, centrami handlowymi. Mówimy też o infrastrukturze, czyli m.in. drogi, komunikacja itp.

Naiwnością jest sądzić, że zawód w branży budowlanej kojarzy się wyłącznie z pracą na budowie – lista specjalizacji w tej branży jest dość duża. Aby uzyskać jeden z nich, musisz zapisać się do specjalistycznej instytucji edukacyjnej, która szkoli wykwalifikowany personel. W przypadku niektórych zawodów wystarczy odbyć kurs wprowadzający i zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa. Dziś wspólnie z Jooble opowiemy Wam o pięciu najlepszych zawodach w branży budowlanej.

  1. Praca jako operator maszyn CNC

Operator maszyny CNC to pracownik, którego głównymi obowiązkami jest codzienna obsługa maszyny CNC. Często przydziela się im inne zadania, takie jak edycja programów CNC, konserwacja maszyn i kontrola jakości wytwarzanych produktów. Ponieważ operator maszyny CNC jest stanowiskiem podstawowym, pracownicy zazwyczaj są szkoleni w zakresie niezbędnych umiejętności po rozpoczęciu pracy.

Znalezienie oferty pracy dla operatora CNC w Niemczech na Jooble nie jest trudne, gdyż jest to zawód poszukiwany nie tylko w Niemczech, ale także w Polsce. Ale niestety ten zawód jest niedoceniany. W Niemczech operator CNC zarabia średnio 2500 euro, a w Polsce około 7000 złotych.

  1. Inżynier budownictwa

Niemal każda osada wymaga dziś modernizacji. Zwłaszcza miasta, miasteczka i wsie położone w regionach. Dlatego inżynier to zawód odpowiedni i pożądany. Dziś trwa masowa budowa budynków mieszkalnych, centrów handlowych i innych budynków. Spacerując po swoim mieście, zwróć uwagę, ile nowych terenów jest obecnie w budowie. W rezultacie budowniczy jest bardzo poszukiwany na rynku pracy.

Dlatego znalezienie wolnego miejsca pracy również nie jest trudne. Możesz to zrobić na Jooble. Jeżeli posiadasz wykształcenie inżyniera budownictwa to możesz liczyć na wyższą pensję, jeżeli nie to zawód budowlańca może być dla Ciebie.

  1. Malarz-tynkarz

Wykańczacz jest niezbędny przy wykańczaniu każdego pomieszczenia. Bez ludzi w tym zawodzie nowe budynki nie byłyby oddawane w ręce ludzi, dlatego jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w branży budowlanej.

A jeśli np. zawód budowniczego polega na pracy o każdej porze roku, przy każdej pogodzie, na wysokościach itp., to praca malarza-tynkarza często sprowadza się do prac wykończeniowych na ostatnim etapie budowy wewnątrz budynku.

  1. Projektant geodezyjny

Prace projektowo geodezyjne w budownictwie to prawdziwy fundament bezpieczeństwa przyszłego obiektu. Zapotrzebowanie na ten zawód w dalszym ciągu będzie duże, gdyż na rynku jest całkiem sporo specjalistów, a dodatkowo w kontekście rozrastających się miast i niedoboru gruntów prace geodezyjne, które poprzedzają jakąkolwiek budowę, mogą odbywać się w dość pracowitych warunkach. Oznacza to, że badania muszą być prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy uwzględnią złożoność terenu, dokładnie obliczając wszelkie kąty, odległości i błędy.

Przy pomocy geodety przyszły projekt otrzymuje informacje dotyczące oceny warunków sztucznych i naturalnych, a także uzasadnienie prowadzenia budowy w danej lokalizacji. Krótko mówiąc, wśród wielu zawodów w budownictwie geodeta jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych i wymaga poważnego szkolenia i wiedzy. Z reguły opis stanowiska na platformie Jooble zawiera imponującą listę wymagań. Oczywiście współcześni geodeci wykorzystują w swojej pracy specjalistyczne oprogramowanie i innowacje, takie jak drony do zdjęć lotniczych, skanery laserowe 3D i inne urządzenia do dokładnych obliczeń.

  1. Projektanci inteligentnych domów

Ci pracownicy również będą popularni, mówi Jooble: do tworzenia projektów domów, w których preinstalowany jest cały inteligentny system do zarządzania i konfigurowania całego gospodarstwa domowego. Co więcej, wyposażenie nowoczesnych placów budowy w systemy IoT staje się koniecznością. Dlatego specjalista, który potrafi opracować projekt takiego systemu dla indywidualnego budynku, znajdzie się w gronie najbardziej poszukiwanych zawodów budowlanych. Dzięki czujnikom podłączonym do Internetu i odpowiedniemu oprogramowaniu możliwa jest pełna kontrola bezpieczeństwa funkcjonowania budynku i racjonalne gospodarowanie zasobami.

Wniosek

Branża budowlana jest jedną z najszybciej rozwijających się i najbardziej perspektywicznych w Polsce. Cele oddania mieszkań wyznaczone przez państwo na najbliższe lata wymagają dużej liczby pracowników i wykwalifikowanych specjalistów. Mamy nadzieję, że nasza lista 5 najlepszych zawodów budowlanych okazała się pomocna.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 6 maja, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły