Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

50 metrów i wyżej, nowe żurawie ciesielsko-dekarskie Klaas K1003 i K1100

Firma Lift-Polska jest już od 12 lat wyłącznym autoryzowanym polskim przedstawicielem niemieckiej marki Klaas, światowego lidera w produkcji żurawi ciesielsko-dekarskich. Dlatego przez tak pokaźny okres swojej działalności operacyjnej przedstawiciele Lift-Polska zdążyli dobrze zbadać, zrozumieć i nieco przywyknąć do charakterystyki naszej rodzimej branży ciesielsko-dekarskiej pod kątem jej typowego zapotrzebowania na żurawie ciesielsko-dekarskie. Ostatnio jednak trendy te się zauważalnie zmieniają i tę zmianę pragniemy Wam przedstawić.

K1003 i K1100 – nowa filozofia projektowa stworzyła nową kategorię żurawia

Zacznijmy od tego, że oba żurawie ciesielsko -dekarskie Klaas o oznaczeniu modelowym K1003 i K1100 montowane są wyłącznie na trzyosiowych samochodach ciężarowych i posiadają DMC odpowiednio na poziomie 23 i 26 tony. Dlatego też co bardziej spostrzegawczy od razu dostrzegą, że konfiguracja ta jest nie tylko kompletną nowością, ale na dodatek zdaje się być całkowitym zaprzeczeniem dotychczasowych założeń projektowych tego producenta – czyli budowaniu maszyn o min. masie własnej, min. długości oraz maks. zwrotności – stawiających priorytet na ich zadowalające parametry wysięgu oraz właściwości poruszania się w gęsto zabudowanych terenach miejskich. I to jest prawda, obie konstrukcje bezpardonowo złamały wcześniejsze konwenanse, ale widocznie tak musiało być, aby móc przesunąć granicę możliwości tej kategorii żurawi na nowy, dotychczas nieznany jeszcze branży pułap. Przyjrzyjmy się suchym danym:

ParametrK1003K1100
Maks. udźwig (stand./opcja)3 000 / 6 000 kg3 000 / 6 000 kg
Maks. wysokość haka52,2 m60,0 m
Masa własna pojazdu23 t26 t
Maks. dł. wysunięcia masztu54,00 m61,00 m
Maks. wysokość pracy podestu roboczego50,00 m54,00 m
Min. szer. rozstawu podpór2,96 m2,96 m
Maks. szer. rozstawu podpór5,96 m5,94 m
Maks. siła uciągu wyciągarki3 000 kg3 000 kg
Dł. wierzchołka 0-2 wysunięć (3 000 – 1 000 kg)6,61 – 15,45 m6,61 – 15,45 m
Dł. wierzchołka z 3 wysunięciem (350 kg)18,39 m18,39 m

Szybka analiza tabeli porównawczej oraz wykresów wysięgów roboczych obu żurawi nie pozostawia złudzeń, że są to żurawie o niespotykanych dotychczas parametrach i co więcej, dzięki prostemu zabiegowi, jakim jest zastosowanie skrętnej drugiej tylnej osi samochodu ciężarowego, dalej całkiem zwrotne. Oba wyposażone seryjnie we wszystkie najnowsze technologie producenta, takie jak na przykład: w pełni hydraulicznie podwójnie teleskopowane wierzchołki, funkcja zabezpieczająca pracownika, dodatkowy silnik elektryczny tzw. funkcja hybrydy, dedykowany pilot “T5” firmy Abitron, który producent zaprogramował zgodnie z wytycznymi firmy Klaas, są w stanie dla lepszego zobrazowania Państwu podnieść ciężar 1500 kg (równoważny przeciętnemu samochodowi osobowemu) na wysokość 28 metrów i odległość 23 m od osi wieńca obrotowego żurawia!

Żuraw ciesielsko-dekarski Klaas K1100.
Żuraw ciesielsko-dekarski Klaas K1100.
Żuraw ciesielsko-dekarski Klaas K1003.
Żuraw ciesielsko-dekarski Klaas K1003.

Osiągnięcie dostępne dotychczas jedynie dla ciężkich żurawi samojezdnych, które, owszem, powyższe zadanie wykonają, o ile dojadą na miejsce oraz w nieporównywalnie dłuższym czasie. Takie parametry pracy od razu zaskarbiły sobie rzeszę chętnych firm ciesielsko-dekarskich oraz firm z innych sektorów, jak np. budowy hal przemysłowych, chcących wzbogacić swój park maszynowy o te sprzęt. I tak, K1003 praktycznie od debiutu z dnia na dzień stał się żurawiem bestsellerowym w krajach Europy zachodniej, a co ciekawsze, jego starszy brat K1100 – przypomnijmy hak roboczy na wys. 60 metrów – był sprzedany w ilości kilkudziesięciu sztuk, zanim pierwszy model prototypowy tego żurawia zakończył właściwy program testowy u producenta.

Żuraw ciesielsko-dekarski Klaas K1003.
Żuraw ciesielsko-dekarski Klaas K1003.

Polskie firmy dekarsko-ciesielskie zaczynają doceniać walory K1003 i K1100

O ile początkowo, zdawało się, że pomimo ewidentnych zalet obu ww. modeli, cena jaką trzeba zapłacić za chęć ich posiadania będzie zbyt wysoka jak na możliwości finansowe rodzimych firm, o tyle rzeczywistość wątpliwość tę szybko rozwiała. Gama dodatkowych możliwości, jakie oferują żurawie o oznaczeniu Klaas K1003 i K1100, jakimi są np. budowa hal przemysłowych, szklenie w Polsce np. m.in. warszawskiego Varso Tower, budowa i renowacja budynków sakralnych, ratuszów, budynków wielopiętrowych, czy też zwyczajny ponadprzeciętny zasięg bardzo przydatny w terenach górzystych czy gęstej zabudowy, skusił już niejedną firmę z naszego podwórka, a niektóre nawet kilkukrotnie. Nasi branżowcy doceniają przede wszystkim wspomnianą uniwersalność zastosowania, ale też dalej niejako kompaktowe wymiary tych żurawi w stosunku do oferowanych parametrów pracy, gdzie otrzymany feedback od jednego z klientów po testach maszyny stawia sprawę jasno „ten K1003 to jest już coś zdecydowanie więcej, niż zwykły dźwig ciesielsko-dekarski, jak np. mój K31-35 TSR i jedyną jego wadą jaką widzę na dzień dzisiejszy, jest czas oczekiwania na niego”. Szeregowi sprzedanych już egzemplarzy towarzyszy również wzmożona ilość zapytań naszych branżowców, którzy blisko obserwują trendy rozwoju w firmach z zachodniej strony Odry.

Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl


Data publikacji: 28 grudnia, 2021

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły