Budownictwo tradycyjne

8 najczęstszych błędów, których warto unikać, budując dom

8 najczęstszych błędów, których warto unikać, budując dom

Planujesz budowę domu? A może jesteś w jej trakcie? Mamy kilka cennych wskazówek, które pomogą ci łatwiej przebrnąć przez to złożone przedsięwzięcie. Poznaj 10 najczęstszych błędów oraz sposobów na to, by ich uniknąć.

Brak własnego researchu

Nawet jeśli delegujesz całą pracę na specjalistów, nie możesz w stu procentach zwolnić się z odpowiedzialności za powstający dom. Niestety, wiele osób uchodzących za ekspertów nie przykłada się do swojej pracy lub ma poważne braki w kompetencjach. Aby uniknąć problemów, warto przeprowadzić własny research na temat kluczowych kwestii.

Pomijanie kwestii bezpieczeństwa

Mieszkańcy domów jednorodzinnych są narażeni na więcej zagrożeń niż osoby mieszkające w blokach. Poza tym posiadacz własnego budynku musi zatroszczyć się o wiele kwestii samodzielnie. Warto pamiętać o tym już na etapie projektu. Drzwi przeciwpożarowe? System alarmowy? Kamery? Rozwiązania antywłamaniowe? Czujniki dymu? Te proste rozwiązania mogą uratować życie.

Wybór nieodpowiedniego sąsiedztwa

Niezależnie od tego, czy twoim marzeniem jest budowanie na swojej ziemi, czy w nowej lokalizacji, powinieneś dokładnie rozważyć miejsce zamieszkania. Przejdź się po okolicy, która zdobyła twoje zainteresowanie i przyjrzyj się jej z bliska. Najlepiej zrobić to kilka razy w różnych porach, aby dostrzec ewentualne czerwone flagi.

Nierealistyczne podejście

Warto zdjąć różowe okulary na czas planowania projektu pod tytułem „dom”. Łatwo romantyzować takie przedsięwzięcie — to absolutnie zrozumiałe. Takie podejście może doprowadzić jednak do kłopotów. Lekkomyślne decyzje pod wpływem emocji oraz pod presją czasu rzadko kończą się dobrze.

Brak organizacji

Budując dom, warto pozostać zorganizowanym. Świetnym pomysłem jest na przykład skrupulatne prowadzenie budżetu. Zapobiegnie to sytuacji, w której straciłbyś kontrolę nad wydatkami i musiał nagle szukać nowych sposobów finansowania przedsięwzięcia.

Branie zbyt wiele na siebie

Wyłączenie się z procesu powstawania domu może spowodować kłopoty. Istnieje jednak druga skrajność, która polega na zbyt mocnym angażowaniu się w budowę. Jeśli masz takie skłonności, wrzuć na luz i zaufaj specjalistom! Oczywiście pod warunkiem, że współpracujesz z wykwalifikowaną ekipą. Tym samym dochodzimy do kolejnego ważnego punktu.

Niewykwalifikowani pracownicy

Niewykwalifikowani, nieuczciwi, niesumienni… Lista mogłaby być znacznie dłuższa. Istnieje wiele powodów, dla których ekipy budowlane zawodzą. Poświęć więc doborowi firmy odpowiednią uwagę, aby uniknąć problemów i dodatkowych kosztów.

Brak świadomości opóźnień

Ciasny i sztywny grafik zgubił niejedną osobę budującą własny dom. Jeśli angażujesz się w przedsięwzięcie tego typu, bądź gotowy na opóźnienia. Najlepiej uwzględnić je od razu w swoich planach. Zapytaj znajomych, jak opóźnienia wyglądały na ich budowach i z jakimi kłopotami się zmagali — uzyskasz w ten sposób wiele informacji.

Mamy nadzieję, że budowa twojego domu przebiegnie bez komplikacji. Życzymy powodzenia!


Data publikacji: 30 listopada, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły