Akcesoria dachowe

Akcesoria dachowe – co oprócz dachówki?

Pytania, które pojawiają się przed zakupem pokrycia dachowego, można streścić w jednym zdaniu: Co będzie potrzebne poza dachówkami?

Same dachówki podstawowe nie wystarczą do pokrycia nawet najmniej skomplikowanego dachu. Poza dachówkami zadbać trzeba o akcesoria dachowe, czyli elementy wykończeniowe zapewniające trwałość dachu i bezpieczeństwo.

Rodzaj i rozmieszczenie akcesoriów powinno się uwzględnić już w projekcie, tymczasem w wyliczeniach niezbędnych ilości pozostałych elementów pomaga hurtownia. Zakup powinno się również skonsultować z firmą dekarską, która zweryfikuje poprawność wyliczeń. Jest to ważne, ponieważ jeśli kupimy zbyt dużo elementów, bardzo trudno będzie je odsprzedać i odzyskać pieniądze, a jeśli za mało, to możemy mieć problem z dokupieniem brakujących materiałów bez opóźniania budowy. Dlatego warto mieć rozeznanie w systemie akcesoriów dachowych i wiedzieć, które elementy architektoniczne na pewno trzeba będzie kupić, zastosowanie których rozważyć, które zaś pozostawić swobodnej decyzji inwestora.

Akcesoria dachowe – co oprócz dachówki?

Grupa 1: Akcesoria niezbędne

Ilość i rodzaj niezbędnych akcesoriów dachowych zależą od tego, jaki dach ma kształt i jak bardzo jest skomplikowany. Im więcej połaci, tym więcej akcesoriów będzie potrzebnych.

Do najistotniejszych elementów krycia oprócz dachówek podstawowych należą gąsiory, przeznaczone do wykończenia kalenicy. Gąsiory muszą być bardzo stabilne, dlatego klamruje się je za pomocą dołączonej do nich klamry i przykręca wkrętami do kalenicy. Na 1 m kalenicy potrzebne są około trzy gąsiory. Pod gąsiory stosuje się zapewniającą szczelność taśmę oraz odpowiednią wentylację dachu. Na brzegach każdej kalenicy potrzebne będzie również zakończenie gąsiora kalenicy.

Dach bardziej skomplikowany, na przykład czterospadowy, wymaga dodatkowo zakupienia łącznika kalenic – trójnika, mocowanego w miejscu gdzie trzy połacie stykają się ze sobą. W przypadku dachu kopertowego należy także pamiętać o gąsiorach początkowych półokrągłych oraz o czwórniku.

Elementem, którego występowanie zależy od kształtu dachu są również kosze dachowe.

– Jeśli dach ma połacie łączące się ze sobą, w miejscu ich styku potrzebne jest bardzo dokładne wykonawstwo – wyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben – aby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody, można tam zastosować obróbkę blacharską lub taśmy koszowe.

Akcesoria dachowe – co oprócz dachówki?

Krawędzie dachu wykańcza się na różne sposoby. Najczęściej stosowane jest ułożenie na brzegach dachu dachówek skrajnych. W przypadku tego rozwiązania, dachówki skrajne prawe (z pojedynczą falą) oraz dachówki skrajne lewe (z podwójną falą) mocujemy za pomocą klamer lub wkrętów.

Ponadto prawidłowo ułożony dach musi mieć zapewnioną cyrkulację powietrza między pokryciem a folią, tak by nie gromadziła się tam wilgoć. W tym celu wykorzystuje się dachówki wentylacyjne, rozmieszczane zgodnie z zasadą, że na 13 m2 dachu przypada jedna dachówka wentylacyjna. Jeżeli krawędź dachu jest krótsza niż 6-7m, wówczas nie ma obowiązku stosowania dachówek wentylacyjnych na połaci. Są one niezbędne jedynie w newralgicznych miejscach o utrudnionej wentylacji. Natomiast na dachach o krawędzi dłuższej niż 7m, standardową praktyką jest ułożenie dachówek wentylacyjnych w trzecim rzędzie pod kalenicą. Wentylacji połaci dachu nie należy mylić z wentylacją kanalizacyjną, do zapewnienia której służą kominki odpowietrzające, będące zakończeniem pionów kanalizacyjnych.

Akcesoria dachowe – co oprócz dachówki?

Grupa 2: Akcesoria zalecane

Akcesoria zalecane to takie, które warto zamontować na dachu, ale nie jest to absolutnie konieczne. Należy do nich między innymi grzebień okapu, nazywany wróblówką. Jego zamontowanie jest zalecane, ponieważ zapobiega gnieżdżeniu się ptaków pod okapem.

Ważnymi elementami są również akcesoria umożliwiające dotarcie do komina. Niezbędny dostęp do komina można zapewnić na różne sposoby. Zalecanym rozwiązaniem jest zamontowanie stopni kominiarskich, umożliwiających bezpieczne poruszanie się po dachu. Liczba stopni zależy od usytuowania okna wyłazowego – im dalej od komina, tym więcej stopni należy zamontować.

Zalecanym elementem wykończenia

Akcesoria dachowe – co oprócz dachówki?

w naszym klimacie są również akcesoria zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu, szczególnie w przypadku budynków użyteczności publicznej, a najczęstsze stosowane są płotki przeciwśniegowe.

 

Grupa 3: Akcesoria opcjonalne

Akcesoria opcjonalne to elementy o walorach estetycznych, nie wpływające na funkcjonalność czy trwałość dachu. Ich wykorzystanie należy do swobodnej decyzji inwestora. Warto się na nie zdecydować, jeżeli chcemy, aby nasz dach był wyjątkowy. Najczęściej spotykanymi elementami dekoracyjnymi są różnego rodzaju szpice oraz ceramiczne zwierzęta. Montaż na dachu sowy, lwa, delfina, kota czy koguta sprawi, że cały dom będzie robił wrażenie przyjaznego i przytulnego.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 1 sierpnia, 2014

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły