Akcesoria dachowe

Akcesoria dachowe Roben do wykończenia dachu

Oprócz standardowych dachówek połaciowych, do wykonania kompletnego pokrycia konieczne jest także zastosowanie akcesoriów dodatkowych. Elementy zapewnią trwałość i bezpieczeństwo dachu.


Dachy, w zależności od projektu, przybierają różne formy. Mogą być skomplikowane, z wieloma załamaniami i lukarnami, lub też proste. Poza dachówkami podstawowymi niezwykle istotne są obróbki blacharskie, taśmy oraz akcesoria dodatkowe. Te, w zależności od przeznaczenia, można podzielić na kilka grup.

Akcesoria dachowe Roben potrzebne do wykończenia krawędzi połaci

Ilość zastosowanych akcesoriów dachowych oraz ich rodzaj zależy od takich czynników, jak: kształt dachu, skomplikowanie połaci oraz jej wielkość. Wymagane są:

 • dachówki skrajne (wiatrownice) – prawa i lewa. Akcesoria dachowe Robendachówki skrajne (wiatrownice) – prawa i lewa – stosuje się je do wykończenia boków dachu – na prawej i lewej krawędzi połaci. Ze względu na brzegowe położenie, dachówki skrajne są szczególnie narażone na działanie wiatru i trzeba je stabilnie zamocować, by zapobiec ich unoszeniu;
 • gąsior podstawowy. Akcesoria dachowe Robengąsior podstawowy – służy do wykończenia kalenicy, czyli miejsca styku dwóch połaci. Jest stosowany zarówno na szczycie dachu (w przypadku dachów dwuspadowych), jak i na płaszczyźnie dachu, w miejscu styku dwóch połaci (w przypadku dachów wielospadowych). Gąsiory sprzedawane są wraz z klamrą, za pomocą której mocowane są do kalenicy. Aby zapewnić stabilność, należy je dodatkowo przykręcić wkrętami do kalenicy;
 • gąsior – łącznik kalenic. Akcesoria dachowe Robengąsior – łącznik kalenic – estetyczne i szczelne połączenie między kalenicami w miejscu, gdzie kilka płaszczyzn dachu styka się ze sobą (w przypadku dachów wielospadowych). Montowany za pomocą uchwytu pod spodem gąsiora, w miejscu styku trzech (gąsior – łącznik kalenic – trójnik) lub czterech kalenic (gąsior – łącznik kalenic – czwórnik);
 • dachówka pulpitowa. Akcesoria dachowe Robendachówka pulpitowa – przeznaczona jest do wykończenia górnej krawędzi dachów jednospadowych, nazywanych też pulpitowymi. W przypadku takich dachów zastosowanie gąsiorów jak na tradycyjnej kalenicy jest niemożliwe, dlatego w tym celu wykorzystywane są specjalnie do tego stworzone dachówki pulpitowe. Na rynku dostępne są różne warianty – np. firma Röben oferuje dachówkę pulpitową połaciową (standardową), skrajną prawą oraz skrajną lewą; każda może mieć kąt nachylenia 70° lub 90°. Zaleca się, żeby każdą dachówkę pulpitową przymocować do więźby za pomocą klamry.

Akcesoria dachowe Roben wspomagające wentylację połaci

Na wytrzymałość i odporność dachu ogromny wpływ ma prawidłowa wentylacja. Przy dachach o dużych i skomplikowanych połaciach, wentylacja okapu i kalenicy okazuje się niewystarczająca. Konieczny jest więc montaż elementów usprawniających przepływ powietrza. Do tego zadania niezbędne są:

 • dachówki wentylacyjne. Akcesoria dachowe Robendachówki wentylacyjne – tworzą dodatkowe miejsce wlotu powietrza pod pokrycie; wykorzystuje się je szczególnie w przypadku dachów o dużych połaciach, gdzie brakuje dostatecznej wentylacji powierzchni pod dachówką połaciową. Jest sprzedawana w komplecie z siatką, która zapobiega dostawaniu się owadów i małych ptaków pod pokrycie;
 • wróblówka (grzebień okapu) – zapobiega gnieżdżeniu się ptaków pod okapem. Zwykle stosowana jest z kratką wentylacyjną, która zapewnia optymalną wentylację pokrycia. Montuje się ją po zamocowaniu rynien, a przed ułożeniem dachówek okapowych, poprzez przykręcenie do łaty startowej.

Akcesoria  dachowe Roben służące do wykończenia wentylacji pomieszczeń

Kominki dachowe pełnią funkcje wentylacyjne i są zamontowane na połaci wraz z innymi elementami pokrycia. Powinny być montowane wysoko na dachu, w pobliżu kalenicy, ponieważ ich niewielka wysokość uniemożliwia prawidłowe działanie w przypadku zamontowania w niższych partiach dachu.

 • Kominek odpowietrzający. Akcesoria dachowe RobenKominek odpowietrzający – działanie instalacji kanalizacyjnej oparte jest najczęściej na grawitacji. Aby nieczystości mogły spływać swobodnie, w rurach kanalizacyjnych musi panować odpowiednie ciśnienie atmosferyczne. Z tego względu kanalizacja powinna być zakończona kominkiem odpowietrzającym, który umożliwia wyrównanie ciśnienia w rurach oraz usuwanie gazów kanałowych. Kominek powinien być montowany wysoko na dachu. Zaleca się montaż tego akcesorium maksymalnie w trzecim rzędzie dachówek, licząc od kalenicy.
 • Kominek wentylacyjny. Akcesoria dachowe RobenKominek wentylacyjny – może być wykorzystywany jako zakończenie instalacji wentylacyjnej m.in. łazienki, garażu i kuchni (np. podłączenia okapu). Właściwie dobrany kominek przyczynia się też do uszczelnienia pokrycia w miejscu zakończenia kanałów wentylacyjnych. Nie wolno go mylić z kominkiem odpowietrzającym – kominek wentylacyjny ma 150 mm średnicy, co umożliwia podłączenie go do grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej, natomiast kominek odpowietrzający o średnicy ok. 100 mm zgodnie z normą nie może pełnić tej funkcji.

Akcesoria dachowe Roben do przeprowadzenia przewodów przez dach

Warte umieszczenia na dachu są także dachówki pozwalające na przeprowadzenie kabli przez pokrycie. W ten sposób sam kabel jest lepiej chroniony i nie grozi mu np. przerwanie czy uszkodzenie.

 • Dachówka antenowa. Akcesoria dachowe RobenDachówka antenowa – pomaga w wyprowadzeniu przewodów, kabli i masztu antenowego tak, by dach nie stracił szczelności. Jest montowana w miejscu, gdzie maszt przechodzi przez dach.
 • Dachówka solarna. Akcesoria dachowe RobenDachówka solarna – służy przede wszystkim do przeprowadzania przez dach przewodów do kolektorów słonecznych, w których płynie czynnik powodujący wymianę ciepła. Jej zastosowanie gwarantuje ochronę przewodów przed wilgocią, ułatwia prace dekarskie, a także zapewnia zachowanie estetyki pokrycia. Przez dachówkę solarną prowadzi się pojedynczy przewód, dlatego na jeden kolektor przypadają zwykle dwie takie dachówki (przewody na wejściu i wyjściu).

Inne akcesoria dachowe roben

Dodatki, które nie są konieczne, ale których zamontowanie wpływa na komfort użytkowania, zwiększenie bezpieczeństwa, lub też poprawia estetykę całego pokrycia:

 • Dachówka świetlikowa. Akcesoria dachowe RobenDachówka świetlikowa – jest przezroczysta i w 100% przepuszcza światło, dlatego może być stosowana do doświetlania strychów. Wykorzystuje się ją także na zadaszeniach w ogrodzie (nad stołem, grillem itp.), nad zadaszonymi wejściami do budynków oraz we wszystkich innych miejscach, które potrzebują doświetlenia, a nie są ocieplone.
 • Ława kominiarska. Akcesoria dachowe RobenŁawa kominiarska – stopnie kominiarskie, umożliwiają bezpieczne poruszanie się po dachu, zapewniając w pierwszej kolejności dostęp do komina. Stopnie montuje się od brzegów dachu lub od okna wyłazowego do komina, a ławę kominiarską – przy kominie.
 • Taśma do obróbek kominiarskich. Akcesoria dachowe RobenTaśma do obróbek kominiarskich – służy głównie do wykonania obróbek komina oraz uszczelnienia innych elementów dachu, chroni przed przenikaniem wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.
 • Taśma kalenicowa. Akcesoria dachowe RobenTaśma kalenicowa – pełni dwie funkcje – zapewnia szczelność dachu (zabezpiecza przed wnikaniem śniegu lub deszczu pod połać) oraz umożliwia wentylację pokrycia. Przykleja się ją pod gąsiorami tak, by zachodziła za zamki pierwszego rzędu dachówek.
 • Płotek przeciwśniegowy. Akcesoria dachowe RobenPłotek przeciwśniegowy – zapobiega gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej z dachu, zapewniając bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu. Istotny szczególnie w przypadku dachów stromych. Najczęściej umieszcza się je w drugim – trzecim rzędzie dachówek licząc od okapu i montuje poprzez przykręcenie do łaty. Przy dachach o nachyleniu większym niż 40° i długości krokwi powyżej 6 m należy, w celu uniknięcia uszkodzenia płotka, zamontować dwa lub nawet więcej rzędów tych elementów.
 • Dachówka dwufalowa, Akcesoria dachowe RobenDachówka dwufalowa – służy głównie do zakończenia lewej części połaci. Jej dwie fale pozwalają na zakrycie zamków dachówki podstawowej (połaciowej), co znacząco poprawia estetykę dachu. Dachówka dwufalowa najczęściej stosowana jest na płaszczyznach ograniczonych ogniomurami lub ścianą, np. na kamienicach lub domach szeregowych. Przed montażem należy uwzględnić szerokość całkowitą dachówki dwufalowej, ponieważ ze względu na podwójną falę ma inne wymiary niż dachówki połaciowe.
 • Śniegołap. Akcesoria dachowe RobenŚniegołap – dzięki rozproszeniu po całej połaci śniegołap chroni wszystkie elementy dachu przed zsuwaniem się dużej masy śniegu. Bez śniegołapów, które zatrzymują napór śniegu i rozdzielają go na mniejsze części, zagrożone uszkodzeniem są nie tylko pozostałe elementy przeciwśniegowe, takie jak umieszczone przy krawędzi dachu płotki, ale także kominki odpowietrzające. Montaż wykonuje się podobnie jak w przypadku stopni kominiarskich, wycinając lub wybijając dolne zamki dachówki położonej wyżej i przykręcając dodatkową łatę celem przymocowania uchwytu.

Akcesoria ozdobne

Akcesoria ozdobne. Akcesoria dachowe RobenPełnią funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Za ich pomocą można wyróżnić dach i wprowadzić nieco ożywienia w najbliższe otoczenie. Najczęściej mają kształt zwierząt lub różnorodnych szpiców. Montaż sowy, delfina, kota, koguta czy lunatyka na dachu pozwoli podnieść dekoracyjność pokrycia.

4.8/5 - (18 votes)

Data publikacji: 29 listopada, 2016

Autor:

4.8/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Anielka
  piątek, 20 października, 2017

  Najbardziej podobają mi się akcesoria ozdobne, ciekawe czy oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią również inne funkcje.

 2. ikowalska24
  piątek, 20 października, 2017

  Świetnym rozwiązaniem są akcesoria do przeprowadzenia przewodów przez dach,zawsze mieliśmy problem z kablami np. antenowymi.W tym przypadku kable będą chronione przed uszkodzeniami i odpowiednio zabezpieczone.

 3. bobi57
  sobota, 21 października, 2017

  Gdzie te dawne czasy gdy trzeba było robić przebicia dachowe wraz z obróbkami i dokładać dodatkowe elementy dachowe. Opisane akcesoria nie tylko są funkcjonalne, ale stanowią jednolitą ozdobę dachu. Takie rozwiązania sprawiają, że roboty dekarskie stanowią przyjemność i dają wykonawcy wielką satysfakcję, a dach wygląda naprawdę fantastycznie.

 4. kojak
  sobota, 21 października, 2017

  Coś niesamowitego! Jeszcze parę lat temu kombinowałem jak zainstalować na dachu antenę, i martwiłem się ile przy tym potłukę dachówek. A teraz technologia tak się rozwinęła iż bez problemu mogę dopasować sobie gotowe elementy. A nawet rozświetlić strych, bez potrzeby wstawiania okien.

 5. fisher
  sobota, 21 października, 2017

  Dzięki informacjom o dostępnych produktach swobodnie można wybrać sobie optymalne wykończenie dachu. Wszelkie detale wykończeniowe są tutaj dostępne na wyciągnięcie ręki (raczej myszki) co pozwala, aby dach był nie tylko szczelny ale również estetyczny i efektownie wykończony

 6. krzysieczek
  sobota, 21 października, 2017

  Ciekawy artykuł . Nawet nie wiedziałem że teraz jest taki wybór dodatkowych akcesoriów do dachu.Z ich pomocą można naprawdę zdziałać bardzo dużo

 7. yrek_ey
  niedziela, 22 października, 2017

  Dzięki takim artykułom oraz elementom wykończeń dostępnych na rynku, mamy pokazane (nawet poinstruowane jest) jak wykończyć konkretny element dachu. Cały montaż, szybkość pracy, możliwość zastosowania gotowych elementów jest prostsza i łatwiejsza.

 8. Szeffuncio
  niedziela, 22 października, 2017

  Przyjemnie się czyta takie artykuły. Wszystko precyzyjnie wyjaśnione, w pełni zrozumiałe. Dużo przydatnych informacji, ale też i ciekawostek o których do tej pory nie miałem pojęcia. Prostota i profesjonalizm w jednym miejscu.

 9. Ola
  niedziela, 22 października, 2017

  Naprawdę ciekawy artykuł. Dobrze, że na niego trafiliśmy. Jesteśmy na etapie budowy domu, po przeczytaniu tego artykułu zdecydowaliśmy się na płotek przeciwśniegowy.

 10. MaciejK
  niedziela, 22 października, 2017

  Przydatne wiadomości, sporo nowości o których nie miałem pojęcia. Teraz już wiem jakie akcesoria wybiorę przy zmianie powłoki dachowej, dobrze wiedzieć na co mogę liczyć i gdzie wszystko można otrzymać. Wspaniały artykuł i strona. Dla mnie ważny jest wygląd dachu, wykończenie i funkcjonalność wszystkich zamocowanych elementów.

 11. AniaJ
  poniedziałek, 23 października, 2017

  Świetny artykuł z mnóstwem cennych rad. Już niedługo zakładamy dach, także wskazówki są bardzo cenne dla mnie. Jestem zachwycona elementami wykończeń dachu

 12. krzysiuzaw
  poniedziałek, 23 października, 2017

  Ciekawy artykuł, a zwłaszcza inne praktyczne akcesoria dachowe przy stromym dachu. Ława kominiarska przyda się do bezpiecznego dostępu podczas czyszczenia komina. Zamontowany płotek przeciwśniegowy i śniegołap zadbają o nasze bezpieczeństwo zimą.

 13. kosa
  środa, 25 października, 2017

  Odpowiednie akcesoria na dachu są bardzo istotnym elementem i ten artykuł pomaga zrozumieć jak ważne są akcesoria aby dach spełniał swą funkcję,a jednocześnie dobrze się prezentował.Akcesoria powinny być dobierane indywidualnie do konkretnego dachu i materiałów pokrycia.

 14. stefan
  środa, 25 października, 2017

  Bardzo ciekawe propozycje wykończeń dachowych. Przedstawione akcesoria można dostosować do swoich potrzeb wizualnych jak i praktycznych

 15. Pat
  czwartek, 26 października, 2017

  Świetny artykuł zawierający bardzo dużo przydatnych informacji. Doskonale opisany każdy element wykończenia. Informacje zawarte przydadzą się z pewnościom każdemu kto buduje dom .

 16. XxX123
  czwartek, 26 października, 2017

  Przydatny artykuł. Sporo opisanych elementów. Na pewno informacje te pomogą w wyborze konkretnego elementu.

 17. jasiu
  czwartek, 26 października, 2017

  Bardzo pomocny artykuł. Nie miałem pojęcia, że do wykończenia, wykonania porycia potrzebne jest aż tyle elementów. Teraz już wiem. Dziękuję, pozdrawiam

 18. olaa12
  czwartek, 26 października, 2017

  Bardzo ciekawe propozycje. Artykuł bardzo pomoógł wybrać mi idealne wykończenie dachu

Podobne artykuły