Akcesoria dachowe

Akcesoria dachowe – kluczowe elementy systemu dachowego

Inwestorzy często zapominają, że dach nie składa się jedynie z dachówek podstawowych. Do jego prawidłowego wykonania potrzebne są również akcesoria dachowe mające m.in. za zadanie odpowiednie jego wykończenie. Ilość wszystkich elementów wyliczona w projekcie czy przez składy budowlane może czasami przyprawić o zawrót głowy, jednak bez nich niemożliwe jest stworzenie trwałego, solidnego, bezpiecznego i estetycznego dachu.

Pod nazwą akcesoria dachowe ukrytych jest wiele produktów, których zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie długiej żywotności pokrycia dachowego. Ważne są również inne aspekty – takie jak sprawna wentylacja połaci dachowej, bezkonfliktowy montaż elementów przechodzących przez dach, zagwarantowanie bezpiecznego poruszania się po stromym dachu i oczywiście nieskazitelny wygląd pokrycia dachowego. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest zakup akcesoriów dachowych w komplecie z podstawowymi dachówkami ceramicznymi jednego producenta. Takie kompletne systemowe rozwiązania oferuje firma Röben – wszystkie elementy systemu dla danego modelu dachówki są dopasowane pod każdym względem – wymiarów, kolorystycznie, rodzajem wykończenia, przy zachowaniu najwyższej jakości. Ich zastosowanie jest dzisiaj standardem zarówno w nowo budowanych, jak i modernizowanych domach i zarazem gwarancją uzyskania trwałego i bezpiecznego pokrycia dachowego.

Niezbędne akcesoria do ceramicznych pokryć

Dekarze montujący dachówki ceramiczne na pewno będą potrzebowali gąsiorów – umieszczane są w kalenicy lub narożach dachowych. Röben oferuje elementy do pełnego pokrycia grzbietów – gąsiory podstawowe, gąsiory początkowe i zakończenia gąsiorów. Ponadto w szerokim portfolio firmy znajdziemy łączniki kalenic, czyli najprościej ujmując specjalnie wyprofilowane trójniki lub czwórniki, które montuje się na zbiegu połaci, co ma miejsce w przypadku skomplikowanych dachów. Podczas układania pokrycia z dachówek ceramicznych przydadzą się również dachówki skrajne – lewe, prawe lub dwufalowe. Ich zadaniem jest ochrona krawędzi dachu, ale co warto zaznaczyć, stanowią również eleganckie wykończenie połaci. Natomiast w trudnych miejscach, takich jak np. lukarny, okna dachowe czy inne załomy w dachu, najlepiej wykorzystać dachówki połówkowe. Ich zastosowanie ogranicza do minimum ilość odpadów oraz konieczność precyzyjnego przycinania dachówek ceramicznych, przyspiesza to znacząco prace dekarskie oraz gwarantuje stworzenie trwałego, szczelnego i estetycznego pokrycia dachowego. Co ważne, wszystkie te elementy są wykonane z wysokogatunkowej gliny, tej samej, co dachówki podstawowe.
Podczas układania dachówek ceramicznych przydadzą się także taśmy kalenicowe i kominowe – również oferowane przez firmę Röben. Nie tylko uszczelnią miejsca połączeń, ale także nie zakłócą swobodnej cyrkulacji powietrza pod pokryciem.

Dedykowane akcesoria na ceramicznym dachu

Ceramiczne pokrycie dachowe, aby prawidłowo funkcjonować, musi mieć również zapewniony swobodny przepływ powietrza pomiędzy pokryciem a membraną , tak by zapobiegać skutkom kondensacji pary wodnej, czyli zaciekom i skroplinom powstają cym pod połacią dachową. Zastosowanie dachówek wentylacyjnych na dachu w znaczą cy sposób zapewni dodatkową przestrzeń na cyrkulację wlatującego i wylatującego powietrza, a tym samym zabezpieczy go przed negatywnymi skutkami oddziaływania wilgoci. Natomiast bezpieczne poruszanie się po dachach stromych zapewniają ławy kominiarskie (inaczej stopnie kominiarskie). Warto również, w trosce o bezpieczeństwo domowników, zwierząt, roślin czy dobytku (np. samochód na podjeździe), zamontować płotki przeciwśniegowe – nie są obowiązkowe i niestety bardzo często w ramach oszczędności pomijane. Röben proponuje płotki przeciwśniegowe oraz śniegołapy ze stali ocynkowanej pomalowanej proszkowo.

Na nowoczesnym dachu

Tegoroczną nowością firmy Röben jest dachówka do montażu paneli fotowoltaicznych lub solarnych. Pozwala ona na szybką i łatwą instalację fotowoltaiki zarówno na nowych, jak i już istniejących dachach. To doskonałe rozwiązanie dla dekarzy, którzy preferują bezpieczne i efektywne rozwiązania montaż owe. Dachówka do montaż u paneli wyróżnia się przede wszystkim regulowanym wspornikiem ze stali nierdzewnej, gwaratującym solidne, stabilne i trwałe mocowanie paneli. Uchwyt dachówki do montaż u paneli jest regulowany i na stałe związany z więźbą dachowa, dzięki czemu nie przenosi żadnych obciążeń bezpośrednio na połać . Dzięki jej wykorzystaniu nie zachodzi konieczność ingerencji w strukturę dachu czy też cięcia przyległych dachówek. Zachowana zostaje więc spójność struktury połaci dachowej, a wszystkie prace montaż owe przebiegają sprawnie i bez zakłóceń . Dachówka do montażu paneli fotowoltaicznych lub solarnych uzupełnia ofertę produktową ceramicznych dachówek MONZAplus, PIEMONT, MILANO oraz BERGAMO.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 100
www.roben.pl

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 31 maja, 2024

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły