Akcesoria dachowe

Akcesoria dachowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dachu

Akcesoria dachowe to określenie grupy produktów, które po zamontowaniu na dachu ułatwiają komunikację, a także chronią go przed uszkodzeniem: wyłazy dachowe, płotki przeciwśniegowe, stopy kominiarskie i inne elementy. Poznaj akcesoria niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dachu.

Akcesoria dachowe można podzielić na ułatwiające komunikację, wentylacyjne, doświetlające, mocujące oraz zabezpieczające, a także systemy rynnowe.

Elementy doświetlające

Doświetlenie poddasza to ogólna kategoria, obejmująca okna połaciowe, wyłazy dachowe, dachówki świetlikowe oraz świetliki tunelowe. prócz funkcji doświetlającej okna i wyłazy pełnią także rolę komunikacyjną, ułatwiają prace renowacyjne, naprawy czy przeglądy kominiarskie. W przypadku dachów spadzistych należy pamiętać, by były one zamontowane w pobliżu elementów zaliczających się do komunikacji dachowej.

Komunikacja dachowa

Do komunikacji dachowej zaliczamy również stopnie i ławy kominiarskie, których zadaniem jest umożliwienie swobodnego dotarcia do komina i zapewnienie stabilności podłoża podczas prac kominiarskich. Bardzo ważnym elementem są również haki bezpieczeństwa, do których mocuje się sprzęt asekuracyjny ułatwiający się poruszanie się po dachu.

Elementy wentylacyjne

Najważniejszymi elementami wentylacji dachu są kominki wentylacyjne, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych kominowych kanałów wentylacyjnych, a także elementy wentylacyjne okapu i kalenicy i wywietrzaki kanalizacyjne. Prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacyjnego dachu i całego budynku to bardzo istotny element, który gwarantuje prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach i usuwa nadmiar wilgoci.

Szczelność pokrycia

Okna, naświetla, kominki, przejścia anten bądź systemów solarnych, a także inne akcesoria dachowe przerywają ciągłość warstw na dachu, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia. Sprawdzą się tu przewody elastyczne, kołnierze, uszczelniające otwory w membranie dachowej, a także taśmy mocujące folie dachową. Niektórzy producenci oferują specjalne produkty (przejścia połaciowe) dedykowane do konkretnych systemów dachowych. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym gumowym uszczelkom zapewniają one idealną szczelność.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe

DZabezpieczenia przeciwśniegowe to przede wszystkim płotki przeciwśniegowe i rozbijacze śniegu, które mają zapobiegać spadaniu śniegu na głowy przechodniów. Zabezpieczenia te powinny być montowane wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko osunięcia się śniegu. Można również zastosować systemy przeciwoblodzeniowe, których zadaniem jest zapobieganie przed zaleganiem śniegu i tworzeniem się sopli.

Systemy rynnowe

Do niezbędnych elementów wykończenia połaci dachowej należy system rynnowy, w skład którego wchodzą rynny, rury spustowe, łańcuchy rynnowe, sitka zabezpieczające czy wpusty dachowe do dachów płaskich.

Dodatkowe akcesoria dachowe

Wszystkie wyżej wymienione akcesoria dachowe są obecnie standardem podczas wykonywania połaci dachowych na nowych budynkach lub modernizacji starych pokryć dachowych. Warto również pamiętać o elementach uzupełniających, do których należą kolce zabezpieczające przed ptakami oraz grzebienie zabezpieczające część okapową dachu przed ptakami, gryzoniami i dużymi owadami.

Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama akcesoriów dachowych, z których większość jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego użytkowania budynku przez wiele lat. Przy wyborze akcesoriów dachowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, na jaki okres i na jakich zasadach udzielana jest gwarancja, a także czy dany produkt spełnia wszystkie obowiązujące normy.

4.9/5 - (59 votes)

Data publikacji: 13 października, 2014

Autor:

4.9/5 - (59 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. pkbk65
    piątek, 28 grudnia, 2018

    raz a dobrze a potem bez fachowca przez wiele lat

Podobne artykuły