Gwoździarki

Akumulatorowe gwoździarki MILWAUKEE® M18 dla dekarzy

MILWAUKEE® jest marką oferującą elektronarzędzia opracowane z myślą o konkretnych grupach odbiorców. Jedną z nich są dekarze, dla których dobra gwoździarka – zwłaszcza taka, która eliminuje kłopotliwe kable czy kompresory – to podstawa wyposażenia. Na tym polu firma proponuje m.in. dwa doskonale dopracowane i cenione modele o kodach M18 FFN i M18 FFNS, a ponadto kilka sztyfciarek i zszywaczy – wszystkie współpracujące z akumulatorami w systemie M18.

Akumulatorowe gwoździarki MILWAUKEE® M18 dla dekarzy

W ramach wstępu – dlaczego gwoździarki akumulatorowe

Istotna rola gwoździarki przy wykonywaniu wszelkich prac remontowo-budowlanych – szczególnie w obrębie budownictwa drewnianego – jest poza wszelką dyskusją. Warto jednak rozważyć kwestię jej zasilania. Mając do wyboru gwoździarki na prąd AC z sieci, zasilane powietrzem z kompresora czy prądem DC z akumulatora, tak naprawdę dokonujemy wyboru pomiędzy dwiema opcjami ograniczającymi mobilność i generującymi dodatkowe koszty, oraz jedną, która uwalnia fachowca całkowicie od kłopotu jakim są kable, przewody, węże techniczne czy częste konserwacje. MILWAUKEE®, dostrzegając zapotrzebowanie dekarzy na bezprzewodowe gwoździarki, postanowiło zaoferować im elektronarzędzia, które są mobilne, ale jednocześnie nie ustępują wydajnością i mocą swoim niemobilnym odpowiednikom. Kwestia bezpieczeństwa jest tu oczywistością – ryzyko potknięcia się o kabel oraz porażenia prądem znika całkowicie. Do tego doszły takie atuty, jak niewielkie rozmiary umożliwiające pracę w ciasnych przestrzeniach oraz zdolność do pracy w dużym przedziale temperatur, długi czas działania na jednym ładowaniu dzięki udoskonalonym technologicznie akumulatorom wykonanym w systemie M18 i krótki czas ładowania. Ten ostatni atut przy układzie z dwoma akumulatorami pozwala na zachowanie ciągłości pracy.

Akumulatorowe gwoździarki MILWAUKEE® M18 dla dekarzy
Akumulatorowe gwoździarki MILWAUKEE® M18 dla dekarzy
Akumulatorowe gwoździarki MILWAUKEE® M18 dla dekarzy

Bliźniacze modele M18 FFN i M18 FNS – charakterystyka gwoździarek i różnice

Obie gwoździarki to modele w zasadzie bliźniacze, zasilane akumulatorami M18 Li-Ion 18V o pojemności 5.0 Ah, oparte na konstrukcji z magazynkiem pochylonym do 30-34° oraz integrujące w sobie trzy opatentowane technologie firmy MILWAUKEE®:

  • bezszczotkowy silnik POWERSTATE™,
  • akumulator REDLITHIUM™,
  • inteligentny układ REDLINK PLUS™.

Do tej listy należy dodać jeszcze technologię READY to FIRE™, która sprawia, że czas potrzebny na wbicie kolejnego gwoździa jest odczuwalnie krótszy. Kolejne wspólne cechy to beznarzędziowe ustawienie głębokości wbijania gwoździ – bardzo cenione za precyzję przez wielu użytkowników tych gwoździarek, zabezpieczenie przed pracą z pustym magazynkiem (automatyczny wyłącznik Dry-Fire), dioda LED oświetlająca miejsce pracy oraz łatwe usuwanie zacięć. Pozostałe kluczowe parametry obu modeli przedstawia poniższa tabela:

ModelM18 FFNM18 FFNS
Kąt magazynka (°)30 – 3430 – 34
Napięcie (V)1818
Zakres dostawy2 x akumulator M18 B5, ładowarka M12-18 FC, walizka2 x akumulator M18 B5, ładowarka M12-18 FC, walizka
Pojemność akumulatora [Ah]5,05,0
Ilość gwoździ na 1 ładowaniudo 700do 700
Pojemność magazynka51 szt.51 szt.
Rozmiar sztyftu2,8-3,3 mm2,8-3,3 mm
Typ gwoździa50-90 mm50-90 mm
Waga z akumulatorem (wg EPTA)5,1 kg5,1 kg

Te gwoździarki to bardzo mocne, odporne na trudne warunki elektronarzędzia, dedykowane do obciążających i długotrwałych prac. Projektując je firma chciała dać fachowcom sprzęt, który realnie konkuruje z gwoździarkami elektrycznymi czy pneumatycznymi i nie wymaga częstego ładowania. Możliwość wbicia do 700 gwoździ na pełnym akumulatorze 5,0 Ah, gdy w zestawie są dwa, to patent na nieprzerwaną pracę.
Istnieją jednak pewne kluczowe różnice między tymi dwoma gwoździarkami, które w decydujący sposób ograniczają możliwość zastąpienia jednego modelu drugim. Chodzi o tryby pracy – gwoździarka M18 FFNS oferuje wyłącznie tryb pracy kontaktowej, która umożliwia osiągnięcie precyzji przy każdym pojedynczym wbiciu. Natomiast model M18 FFN to gwoździarka oferująca dwa tryby pracy – wspomniany tryb uruchamiania kontaktowego oraz tryb pracy sekwencyjnej, przy którym potrzebny jest osobny magazynek, ale który istotnie przyspiesza pracę. To właśnie z tego powodu model M18 FFN jest zdecydowanym liderem w rankingu popularności wśród gwoździarek marki MILWAUKEE®. Użytkownicy otrzymują w nim wszystko czego potrzebują, wszystko co pozwoli im wykonać każdy rodzaj pracy, nawet jeśli ma to być praca długotrwała i obciążająca.

System MILWAUKEE® M18 – na czym polega jego unikalność

Wspomniany wcześniej system M18 w którym oba opisane wyżej modele zostały zaprojektowane, to rzecz wymagająca nieco szerszego omówienia. Jak łatwo się domyślić, jest to system zasilania profesjonalnych elektronarzędzi akumulatorowych MILWAUKEE®, w którym liczba 18 odpowiada napięciu prądu DC generowanego przez baterie. Obejmuje on szeroką gamę elektronarzędzi (już niemal dwieście modeli), takich jak m.in. wiertarko-wkrętarki, pilarki, ukośnice oraz oczywiście gwoździarki czy sztyfciarki dekarskie. Zaprojektowany został w ten sposób, aby optymalne napięcie 18 V mogło zasilić odpowiednio dostrojone silniki bezszczotkowe dla maksymalizacji mocy i ogólnie rozumianej efektywności tych narzędzi – a wszystko to pod kontrolą kilku systemów elektronicznych opartych na czujnikach. Firma postawiła tu zarówno na szerokość gamy elektronarzędzi, jak też na ich pełną kompatybilność z całą serią akumulatorów M18, dostępnych w pojemnościach od 2,0 do 12,0 Ah. Wszystkie one zostały ponadto wyposażone w system REDLITHIUM, który dba zarówno o wydajność i maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu, jak też bezawaryjną eksploatację elektronarzędzi w trudnych warunkach. Pozostałe istotne cechy akumulatorów M18 to m.in. wskaźnik naładowania, zdolność niezakłóconego działania w warunkach zimowych (do -20°C) oraz system ochrony przed przeładowaniem lub zbyt głębokim rozładowaniem.

KRÓTKIE PODSUMOWANIE

Podglądając rynek akumulatorowych gwoździarek i sztyfciarek dla profesjonalnych dekarzy, szybko można dostrzec pewną regularność, która daje się streścić w krótkim stwierdzeniu „mobilność kosztem mocy i czasu”. Kłopot bowiem polega bardzo często na tym, że akumulatorowe gwoździarki, choć uwalniają operatorów od kabli, przewodów i węży technicznych, niestety jednocześnie oferują nieco za mało mocy i zbyt krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Inżynierowie MILWAUKEE® uwzględnili ten aspekt, czego efektem jest opisana powyżej oferta: bardzo mocne narzędzia akumulatorowe wykonane w systemie MILWAUKEE® M18, cechujące się całkowicie akceptowalną masą, długim czasem pracy (pochodna pojemności akumulatorów) i mocą porównywalną z tą, jaką dysponują sieciowe czy pneumatyczne odpowiedniki. Czyli jednym zdaniem producent nie poszedł na kompromis, lecz dzięki wyrafinowanej technologii – również cyfrowej – uzyskał efekt, którego oczekiwali docelowi użytkownicy, jakimi są profesjonalni dekarze na całym świecie.

Więcej informacji o narzędziach Milwaukee znajdziesz na stronie: pl.milwaukeetool.eu

4.6/5 - (28 votes)

Data publikacji: 7 sierpnia, 2021

Autor:

4.6/5 - (28 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    wtorek, 10 sierpnia, 2021

    mobilność elektronarzędzi staje się co raz to bardziej powszechna. brak kabli, posiadania gniazdka i możliwość zabrania urządzenia w każde miejsce sprawia, że można wykonać swoją pracę wszędzie. oby jak najwięcej urządzeń było dostępnych również w wersji akumulatorowej.

Podobne artykuły