Gwoździarki

Akumulatorowe gwoździarki wykończeniowe MILWAUKEE® M18 FN15GA i FN16GA

Dobra gwoździarka wykończeniowa – zwłaszcza taka, która eliminuje niewygodę związaną z kablami i kompresorem – to podstawa wyposażenia każdego dekarza. Dlatego firma MILWAUKEE® opracowała wiele modeli akumulatorowych do różnych zastosowań, a wśród nich również dwie gwoździarki wykończeniowe M18 FUEL na sztyfty 15 i 16GA – obie współpracujące z akumulatorami w systemie M18.

Sztyfciarka M18 FN16GA.
Sztyfciarka M18 FN16GA.

Geneza modeli M18 FN15GA i FN16GA

W 2021 roku MILWAUKEE® wprowadziło do oferty gwoździarkę wykończeniową nowej generacji o nazwie M18 CN18GA. Zaprojektowano ją praktycznie od zera, w ścisłej współpracy z profesjonalnymi użytkownikami elektronarzędzi tego typu. Dziś jako jego następca w ramach serii FUEL na rynek wchodzi sztyfciarka M18FN15GA wraz z bliźniaczym modelem obsługującym gwoździe 16GA, stąd oznaczonym kodem M18 FN16GA. To co łączy najsilniej oba modele to ich dość niewielkie rozmiary umożliwiające pracę w ciasnych przestrzeniach, długi czas działania na jednym ładowaniu dzięki udoskonalonym technologicznie akumulatorom w systemie M18 oraz możliwość zastosowania przy estetycznych pracach wykończeniowych gwoździ tego samego typu.

Charakterystyka gwoździarek wykończeniowych M18 FN15GA i FN16GA

Obie gwoździarki to modele w zasadzie bliźniacze, zasilane akumulatorami M18 Li-Ion 18V o pojemności 2,0 Ah, oparte na konstrukcji z magazynkiem pochylonym do 34° (model FN15GA) i 20° (model FN16GA) oraz integrujące w sobie trzy opatentowane technologie firmy MILWAUKEE®:

  • bezszczotkowy silnik POWERSTATE™,
  • akumulator REDLITHIUM™,
  • inteligentny układ elektroniczny REDLINK PLUS™.

Do tej listy należy dodać jeszcze technologię READY to FIRE™, która sprawia, że czas potrzebny na wbicie kolejnego sztyfta jest odczuwalnie krótszy. Kolejne wspólne cechy to beznarzędziowe ustawienie głębokości wbijania gwoździ, zabezpieczenie przed pracą z pustym magazynkiem (automatyczny wyłącznik Dry-Fire), dioda LED oświetlająca miejsce pracy oraz szybki dostęp do magazynka dla łatwego usuwania zacięć. Wielu użytkowników tych narzędzi wysoce docenia brak konieczności stosowania naboi gazowych, dzięki czemu unika częstego czyszczenia narzędzi. Specjaliści używający obu gwoździarek wykończeniowych często podkreślają też, że mechaniczny napęd tych modeli zapewnia im bardzo wysoką moc i wydajność podczas pracy przy szerokim wachlarzu zastosowań, również tych najbardziej wymagających. Oba modele cechuje jeszcze jeden bardzo istotny detal: po osadzeniu sztyftu na powierzchni materiału pozostaje otwór o mniejszej średnicy niż dotychczas. Ten kluczowy w pracach wykończeniowych atrybut oraz nowy design nosa obu gwoździarek wykończeniowych, to efekt zmian konstrukcyjnych wprowadzonych w najnowszej generacji urządzeń.

Akumulatorowe gwoździarki wykończeniowe MILWAUKEE® M18 FN15GA i FN16GA

Warto jeszcze zwrócić uwagę na wydajność obu elektronarzędzi wyposażonych w akumulatory o pojemności 2,0 Ah. Wynosi ona około 1200 sztyftów wbitych na jednym pełnym naładowaniu. Co prawda standardowo producent przewidział dla tych modeli akumulatory o wymienionej wyżej pojemności, lecz w praktyce M18 FN15GA i M18 FN16GA wpisują się w elastyczny system akumulatorów MILWAUKEE® M18TM, co oznacza, że działają ze wszystkimi akumulatorami z tej rodziny. Pozostałe kluczowe parametry obu modeli, przedstawia poniższa tabela.

Akumulatorowe gwoździarki wykończeniowe MILWAUKEE® M18 FN15GA i FN16GA

System MILWAUKEE® M18 i cechy akumulatora M18B2

M18 to system zasilania profesjonalnych elektronarzędzi akumulatorowych MILWAUKEE®, w którym liczba 18 odpowiada napięciu prądu DC generowanego przez baterie. Zaprojektowany został w ten sposób, aby to optymalne napięcie mogło zasilić odpowiednio dostrojone silniki bezszczotkowe. To gwarantuje maksymalizację mocy i świetną efektywność elektronarzędzi. MILWAUKEE® postawiło tu na pełną kompatybilność tych narzędzi z całą serią akumulatorów M18, dostępnych w pojemnościach od 2,0 do 12,0 Ah. Akumulator M18B2 otwiera zatem – jak łatwo się domyślić – tą serię akumulatorów, oferując wspólne dla wszystkich pojemności cechy, takie jak m.in. system REDLITHIUM, który dba zarówno o wydajność i maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu, jak też bezawaryjną eksploatację elektronarzędzi w trudnych warunkach. Kolejne istotne cechy akumulatora M18B2 to wskaźnik naładowania, zdolność niezakłóconego działania w warunkach zimowych (do -18°C) oraz system ochrony przed przeładowaniem lub zbyt głębokim rozładowaniem.

Akumulatorowe gwoździarki wykończeniowe MILWAUKEE® M18 FN15GA i FN16GA

Z punktu widzenia żywotności akumulatora bardzo ważny jest zastosowany tu system indywidualnego monitorowania każdego z ogniw. To on zapewnia optymalny przebieg procesu ładowania i wyładowania akumulatora, współpracując jednocześnie z równoległym systemem monitoringu i zarządzania temperaturą, dbającym o utrzymanie jednostki w idealnej temperaturze. Dla bezpieczeństwa i wytrzymałości na uderzenia, w konstrukcji akumulatora zastosowano zintegrowane ramy spawane oraz układ separacji ogniw.

MODELM18 FN15GAM18 FN16GA
Kąt magazynka (°)3420
Napięcie (V)1818
Zakres dostawyWalizka2 x akumulator M18 B2, ładowarka M12-18 FC, walizka
Pojemność akumulatora [Ah]2.0 (Li-Ion)2.0 (Li-Ion)
Ilość gwoździ na 1 ładowaniuDo 1200Do 1200
Pojemność magazynka110 szt110 szt
Rozmiar sztyftu1,5 mm1,6 mm
Długość sztyftu32 – 64 mm32 – 64 mm
Waga z akumulatorem (wg EPTA)3,3 kg3,3 kg

Krótkie podsumowanie

Inżynierowie MILWAUKEE® projektując nową generację gwoździarek wykończeniowych wsłuchali się w głosy fachowców, sugerujących by w ślad za mobilnością tych elektronarzędzi – wszak uwalniają od kabli, przewodów i węży technicznych – poszła też odpowiednia moc i czas pracy na jednym ładowaniu. Efektem tej kooperacji między użytkownikami i projektantami są opisane powyżej narzędzia akumulatorowe wykonane w systemie MILWAUKEE® M18. Cechujące się optymalną wagą, długim czasem działania na jednym ładowaniu, mocą i bardzo estetyczną pracą.

Więcej informacji o narzędziach MILWAUKEE znajdziesz na stronie: pl.milwaukeetool.eu

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 27 maja, 2022

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Paweł
    niedziela, 23 kwietnia, 2023

    Nie uznają gwarancji

Podobne artykuły