Elektronarzędzia

Akumulatorówki Metabo LTX – argumenty nie do przebicia

W ciągu ostatnich trzech lat Metabo wykonało imponujący skok technologiczny w grupie elektronarzędzi akumulatorowych, który zaowocował bardzo szeroką ofertą produktów i dynamicznym wzrostem sprzedaży. Dziś Metabo znów zaskakuje rynek i konkurencję swoją nową, najwyższą linią wiertarko-wkrętarek akumulatorowych klasy LTX, wyposażonych w tradycyjne silniki szczotkowe, jak i innowacyjne silniki bezszczotkowe.

Metabo, tworząc nową rodzinę elektronarzędzi akumulatorowych, skupia się na trzech obszarach wyróżniających ich ofertę na rynku:
nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne użyte w akumulatorówkach (elektroniczne sprzęgło, wymiennych uchwyt Quick, kontrola ogniw akumulatora)
kompatybilność i uniwersalność maszyn i akumulatorów („Zestawy dla Ciebie” w walizkach Metalock oraz 1 model ładowarki do akumulatorów 14,4 V, 18 V, 36 V)
wyjątkowa oferta gwarancyjna dająca klientowi pewność, że nie będzie musiał ponosić wysokich kosztów naprawy w przypadku wysłania maszyny do serwisu (1 rok Full Service, 3 lata bezwzględnej gwarancji na akumulator, 3 lata gwarancji XXL).

W ostatnich tygodniach Metabo wprowadziło do swojej oferty całkowicie nową linię wiertarko-wkrętarek najwyższej klasy LTX dedykowaną do najcięższych zadań. W ofercie pojawiły się jeszcze bardziej kompaktowe BS 18 LTX wyposażone w silniki czteroszczotkowe, ale co ważniejsze – pojawiła się linia wiertarko-wkrętarek akumulatorowych BS 18 LTX BL opartych na silnikach bez- szczotkowych.

Główną zaletą silników bezszczotkowych jest dużo wyższa trwałość i niezawodność wynikająca z wyeliminowania z konstrukcji szczotek węglowych, które często wymagają wymiany (w wyniku zużycia lub uszkodzenia). Dzięki temu silnik może pracować ciszej z wyższą sprawnością energetyczną. Dodatkowo konstrukcja silników BL sprawia, iż ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio poprzez obudowę, co eliminuje konieczność zapewnienia dużej cyrkulacji powietrza. Następna zaleta silników indukcyjnych to jest możliwość precyzyjnej kontroli prędkości obrotowej. Obecnie jedyna realna wada tych silników to wyższy koszt produkcji wynikający z konieczności zastosowania specjalnych elektronik, ale zapewne to zmieni się w ciągu kilku lat.

Akumulatorówki Metabo LTX- argumenty nie do przebicia

Czym pod względem technicznym wyróżnia się wiertarko-wkrętarka BS 18 LTX BL Quick na tle konkurencji? Niezwykle ważną cechą widoczną już na pierwszy rzut oka jest jej waga i rozmiar. BS 18 LTX BL Quick to najbardziej kompaktowa akumulatorówka w swojej klasie na rynku. Różnice widać bez potrzeby mierzenia czy ważenia elektronarzędzia. Ciężar mniejszy o 0,1 — 0,2 kg to bardzo dużo, a przy pracy przez kilka godzin rzeczywiście podwyższa komfort pracy użytkownika. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, stosowanym tylko przez jeszcze jedną firmę konkurencyjną, jest system Quick umożliwiający błyskawiczny montaż i demontaż uchwytu wiertarskiego. Po zdemontowaniu uchwytu akumulatorówka jest krótsza o kilka centymetrów co pozwala na pracę w ciasnych miejscach dzięki możliwości zamocowania bita bezpośrednio w gnieździe wrzeciona. BS 18 LTX BL Quick dysponuje również najwyższą prędkością obrotową, 600 obrotów na minutę na pierwszym biegu, a na drugim 2050 obrotów na minutę. Szybkość pracy tego modelu można zaobserwować wyraźnie w momencie kiedy używa się dużej ilości wkrętów o długości 40–120 mm. Nie można nie wspomnieć o możliwościach „roboczych” drzemiących w tym modelu. Wyjątkowo precyzyjnie regulowane sprzęgło momentu obrotowego Metabo dysponuje 22 ustawieniami, pozwala na doskonałą precyzję podczas wkręcania dowolnej długości wkrętów. Rozwiązanie to jeszcze szczególnie przydatne dla stolarzy i meblarzy, gdzie precyzja ma kluczowe znaczenie, a o uszkodzenie materiału nietrudno. Bardzo wysoki moment obrotowy 44 Nm/90 Nm robi kolosalne wrażenie szczególnie podczas wkręcania nawet 60 cm spaxów. Takimi osiągnięciami może się pochwalić dosłownie garstka maszyn konkurencji. Te jednak są znacznie większe i cięższe. W przypadku konieczności wykręcenia zapieczonych śrub lub nawiercaniu otworów użytkownikowi z pomocą przychodzi funkcja Impuls, oferowana wyłącznie przez Metabo.

Metabo preferuje systemowe rozwiązania, dlatego do większości modeli, w tym do BS 18 LTX BL Quick można zamówić jedną z kilku przystawek, np. PowerX3 zwiększającą trzykrotnie moment obrotowy maszyny czy przystawkę kątową umożliwiającą pracę pod kątem 90°. Metabo jest również jedynym producentem, które ma w swojej ofercie akumulatory 5,2 Ah.

Akumulatory 5,2 Ah mają dokładnie te same wymiary i wagę co akumulatory 4,0 Ah. Korzystając z okazji trzeba przypomnieć, że obecnie w promocji Metabo klient może zakupić 3 akumulatory 4,0 Ah w cenie 1088 zł netto lub 3 akumulatory 5,2 Ah w cenie 1424 zł netto. Biorąc pod uwagę, że średnia cena rynkowa akumulatora 4,0 Ah to minimum 450 zł – oferta jest wyjątkowo ciekawa.

Jedyna w swoim rodzaju technologia ULTRA M pozwala Metabo na zaoferowanie klientowi 3-letniej bezwzględnej gwarancji na akumulator oznacza, że w przypadku spadku pojemności dowolnego akumulatora litowo-jonowego Metabo o 25% w ciągu 36 miesięcy Metabo wymieni go na nowy całkowicie bezpłatnie. Co więcej, Metabo podkreśla, że nie stosuje żadnych „gwiazdek”, obostrzeń czy wyłączeń typu ilość cykli czy przymus przeprowadzania pełnych ładowań. Przeliczając to rozwiązanie na pieniądze, wybierając Metabo klient ma pewność, że w ciągu 3 lat nie wyda dodatkowo od 400 zł do 700 zł na nowy akumulator, bo nie zastosował się do zaleceń innego producenta.

Kolejnym ukłonem w stronę klientów jest Program 1 rok Full Service dający gwarancję klientowi, że przez 12 miesięcy od daty rejestracji maszyny, że nie zostanie on obciążony żadnymi kosztami serwisowymi związanymi z naprawą każdego elektronarzędzia akumulatorowego współpracującego z bateriami litowo-jonowymi bez względu na przyczynę usterki. Ten roczny bezpłatny serwis obejmuje zarówno części zamienne, które uległy uszkodzeniu mechanicznemu, np. uchwyt wiertarski (czego nie obejmuje gwarancja żadnego innego producenta) czy włącznik, ale również części zamienne, które zużyły się w sposób naturalny. Ponownie przeliczając ten Program na pieniądze, klient oszczędza ok. 100 zł w przypadku mechanicznego uszkodzenia uchwytu wiertarskiego czy ok. 100 zł w przypadku uszkodzenia obudowy. Podsumowując – BS 18 LTX BL Quick to akumulatorówka wyposażona w silnik indukcyjny potrafiący wkręcić 60 cm spaxy, a w razie potrzeby wykazać się aptekarską precyzją wkręcania, dzięki elektronicznemu sprzęgle regulującemu moment obrotowy. System montażu uchwytu Quick, wykręcanie zapieczonych śrub (funkcja Impuls), najniższa waga i kompaktowa budowa to kolejne cechy różniące tej model od konkurencji. „Na deser” niech zostanie 1 rok Full Service, 3 lata bezwzględnej gwarancji…
Czego chcieć więcej?

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 19 listopada, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły