Elektronarzędzia

Akumulatorówki Metabo LTX – argumenty nie do przebicia

W ciągu ostatnich trzech lat Metabo wykonało imponujący skok technologiczny w grupie elektronarzędzi akumulatorowych, który zaowocował wyjątkowo szeroką ofertą produktów i dynamicznym wzrostem sprzedaży. Dziś Metabo znów zaskakuje rynek i konkurencję nową linią wiertarko-wkrętarek akumulatorowych klasy LTX, wyposażonych zarówno w tradycyjne silniki szczotkowe, jak i innowacyjne silniki bezszczotkowe.

Tworząc nową rodzinę elektronarzędzi akumulatorowych, Metabo skupia się na trzech obszarach wyróżniających ich ofertę na rynku:

– nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne użyte w akumulatorówkach (elektroniczne sprzęgło, wymienny uchwyt Quick, kontrola ogniw akumulatora)
– kompatybilność i uniwersalność maszyn i akumulatorów (specjalne zestawy „Dla Ciebie” w walizkach Metalock oraz jeden model ładowarki do akumulatorów o napięciu 14,4, 18 i 36 V),
– wyjątkowa oferta gwarancyjna dająca klientowi pewność, że nie będzie musiał ponosić wysokich kosztów naprawy w przypadku wysłania maszyny do serwisu (1 rok Full Service, 3 lata bezwzględnej gwarancji na akumulator, trzyletnia gwarancja XXL).

Technologia silników bezszczotkowych

W ostatnich tygodniach Metabo poszerzyło ofertę o całkowicie nową linię wiertarko-wkrętarek najwyższej klasy LTX dedykowaną do najcięższych zadań – w ofercie pojawiły się jeszcze bardziej kompaktowe BS 18 LTX wyposażone w silniki czteroszczotkowe oraz linia wiertarko-wkrętarek akumulatorowych BS 18 LTX BL opartych na silnikach bezszczotkowych. Główną zaletą silników bezszczotkowych jest dużo wyższa trwałość i niezawodność, wynikająca z wyeliminowania z konstrukcji szczotek węglowych, które (ze względu na zużycie lub uszkodzenie) często wymagają wymiany. Dzięki temu silnik pracuje ciszej z wyższą sprawnością energetyczną, dodatkowo zaś konstrukcja silników BL sprawia, iż ciepło z cewek może być odprowadzane bezpośrednio poprzez obudowę, co eliminuje konieczność zapewnienia dużej cyrkulacji powietrza. Kolejną zaletą silników indukcyjnych jest możliwość precyzyjnej kontroli prędkości obrotowej. Obecnie jedyną realną wadą tych silników jest pozostaje wyższy koszt produkcji wynikający z konieczności zastosowania specjalnych elektronik, ale zapewne to zmieni się w ciągu kilku lat.

Akumulatorówki Metabo LTX - argumenty nie do przebicia

Przewagi konkurencyjne Metabo

Pod względem technicznym wiertarko-wkrętarka BS 18 LTX BL Quick wyróżnia się na tle konkurencji niezwykle ważną cechą, jaką jest jej waga i rozmiar – BS 18 LTX BL Quick to najbardziej kompaktowa akumulatorówka w swojej klasie na rynku. Różnice tę widać już  na pierwszy rzut oka, bez potrzeby mierzenia czy ważenia elektronarzędzia. Ciężar mniejszy o 0,1 – 0,2 kg to bardzo dużo, a przy pracy przez kilka godzin rzeczywiście podwyższa komfort pracy użytkownika. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, stosowanym poza Metabo tylko przez jedną firmę, jest system Quick, umożliwiający błyskawiczny montaż i demontaż uchwytu wiertarskiego. Po zdemontowaniu uchwytu akumulatorówka jest krótsza o kilka centymetrów, co dzięki możliwości zamocowania bita bezpośrednio w gnieździe wrzeciona pozwala na pracę w ciasnych miejscach. BS 18 LTX BL Quick wyróżnia się także najwyższą prędkością obrotową, 600 obrotów na minutę na pierwszym biegu, a na drugim 2050 obrotów na minutę, a szybkość pracy tego modelu można zaobserwować wyraźnie w momencie, kiedy używa się dużej ilości wkrętów o długości 40-120 mm.

Wyjątkowo precyzyjnie regulowane sprzęgło momentu obrotowego Metabo, dysponuje 22 ustawieniami i zapewnia doskonałą precyzję podczas wkręcania dowolnej długości wkrętów, co jest szczególnie przydatnym rozwiązaniem dla stolarzy, meblarzy, dla których precyzja ma kluczowe znaczenie, a o uszkodzenie materiału nietrudno. Bardzo wysoki moment obrotowy 44 Nm/90 Nm robi olbrzymie wrażenie, szczególnie podczas wkręcania nawet 60-centymetrowych spaxów. W przypadku konieczności wykręcenia zapieczonych śrub lub nawiercania otworów, użytkownikowi z pomocą przychodzi oferowana wyłącznie przez Metabo funkcja Impuls.

Metabo preferuje systemowe rozwiązania, dlatego do większości modeli – w tym do BS 18 LTX BL Quick – można zamówić jedną z kilku przystawek, na przykład PowerX3, która zwiększa trzykrotnie moment obrotowy maszyny czy przystawkę kątową, która umożliwia pracę pod kątem 90°. Metabo jest także jedynym producentem oferującym akumulatory 5,2 Ah.

Najszersza gwarancja na rynku

Akumulatory 5,2 Ah posiadają dokładnie te same wymiary i wagę, co akumulatory 4,0  Ah. A w promocji Metabo klient może zakupić 3 akumulatory 4,0 Ah w cenie 1088 zł netto lub 3 akumulatory 5,2 Ah w cenie 1424 zł netto, co biorąc pod uwagę, że średnia cena rynkowa akumulatora 4,0 Ah to minimum 450 zł – jest wyjątkowo korzystną ofertą.

Jedyna w swoim rodzaju technologia ULTRA M pozwala Metabo na zaoferowanie klientowi trzyletniej bezwzględnej gwarancji na akumulator, co oznacza, że w przypadku spadku pojemności dowolnego akumulatora litowo-jonowego Metabo o 25% w ciągu 36 miesięcy Metabo wymieni go na nowy całkowicie bezpłatnie. Ponadto Metabo podkreśla, że nie stosuje żadnych „haczyków”, obostrzeń czy wyłączeń typu ilość cykli czy przymus przeprowadzania pełnych ładowań, co sprawia, że wybierając Metabo klient ma pewność, że w ciągu 3 lat nie wyda dodatkowo od 400 zł do 700 zł na nowy akumulator, bo nie zastosował się do zaleceń innego producenta. Ukłonem w stronę klientów jest również Program 1 rok Full service dający gwarancję klientowi, że przez 12 miesięcy od daty rejestracji maszyny nie zostanie on obciążony żadnymi kosztami serwisowymi związanymi z naprawą każdego elektronarzędzia akumulatorowego współpracującego z bateriami litowo-jonowymi bez względu na przyczynę usterki. Roczny bezpłatny serwis obejmuje zarówno części zamienne, które uległy uszkodzeniu mechanicznemu, na przykład uchwyt wiertarski (czego nie obejmuje gwarancja żadnego innego producenta) czy włącznik, ale również części zamienne, które zużyły się w sposób naturalny. Dzięki temu klient oszczędza około 100 zł w przypadku mechanicznego uszkodzenia uchwytu wiertarskiego bądź uszkodzenia obudowy.

Podsumowując, BS 18 LTX BL Quick to akumulatorówka wyposażona w silnik indukcyjny który potrafi wkręcić 60-centymetrowe spaxy, a w razie potrzeby, dzięki elektronicznemu sprzęgłu regulującemu moment obrotowy, wykazać się aptekarską precyzją wkręcania. Kolejne cechy różniące ten model od konkurencji to system montażu uchwytu Quick, wykręcanie zapieczonych śrub (funkcja Impuls), najniższa waga i kompaktowa budowa, a dodatkowo 1 rok Full Service, 3 lata bezwzględnej gwarancji – czegóż chcieć więcej?

Paweł Dawidowicz
Business Development Manager
Metabo Polska Sp. z o.o.

4.4/5 - (14 votes)

Data publikacji: 19 listopada, 2013

Autor:

4.4/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły