Drewno konstrukcyjne

Altax Impregnat – balsam na drewno konstrukcyjne

Drewno nigdy nie wychodzi z mody. Meble czy też drewniane wykończenia mają swój niezaprzeczalny urok. Poza tym jest to materiał tani, co w kryzysowych czasach, jest ważne dla osób, które wykańczają lub meblują swoje mieszkanie. Niezwykle długa żywotność drewna i jego estetyka zależy jednak od jego zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi. Dlatego o drewno należy dbać jak o własne ciało, w które troskliwie wklepujemy odżywcze balsamy!

Komu się nie marzy drewniany domek w górach, z dużymi oknami do samej ziemi, kominkiem, schodami i drewnianym tarasem? Chyba nie ma takiej osoby, która by nie pragnęła mieć swojej samotni, miejsca, do którego uciekałaby przed zgiełkiem wielkiego miasta. Ale poza romantycznym aspektem należy pamiętać, że niestety drewno konstrukcyjne narażone jest na działanie dwóch rodzajów czynników:
• Abiotycznych ( wilgoć, zmiany temperatury)
• Biotycznych ( pleśń, grzyby domowe i owady żerujące w drewnie)

Ich negatywne oddziaływanie wymusza konieczność odpowiedniego zabezpieczenia wszystkich drewnianych elementów. Dobre impregnaty ochronne są absolutnie niezbędne. Jeśli o tym zapomnimy, nasz piękny domek zamieni się wkrótce w zagrzybiałą chałupę. Szczególnie w klimacie umiarkowanym, gdzie wilgoci, deszczu i chłodu mamy zawsze pod dostatkiem. Drewno zabezpieczone impregnatem zabezpiecza konstrukcję domu.

Czy wiesz co się dzieje z niezabezpieczonym drewnem?

• zmienne temperatury i wilgoć powoduje kurczenie się i wypaczanie drewna, powstają pęknięcia i szczeliny, co ułatwia wnikanie czynników destrukcyjnych;
• kiedy w otworach zalega wilgoć, natychmiast pojawia się pleśń, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybów domowych;
• obecność grzybów spulchnia drewno, co prowadzi do jego rozkładu, a to z kolei wabi owady;
• owady składają w desce jaja, z których wylęgają się larwy drążące w desce kanaliki, osłabiając konstrukcję domu.

Brrr, okropna perspektywa. Nie możemy tego zafundować naszym ulubionym drewnianym meblom czy innym przedmiotom.

Altax Impregnat – balsam na drewno konstrukcyjne

Jak chronić drewno?

Drewno nie może być mokre. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego powinna wynosić między 15%-18%, ponieważ deska mokra jest mniej wytrzymała, niż sucha. Jeśli jednak drewno konstrukcyjne jest wilgotne, do jego zabezpieczenia należy użyć impregnatu na bazie wody. Preparat wodny należy zastosować w mocniejszym stężeniu, obficie smarując powierzchnię. Po kilku miesiącach elementy konstrukcyjne wyschną, można je wtedy ponownie dosycić środkiem w normalnym stężeniu roboczym.

Drewno musi zostać zaimpregnowane

Drewno kupione w tartaku czy w budowalnym supermarkecie jest już często zaimpregnowane metodą ciśnieniową, na co wskazuje charakterystyczna, zielonkawa barwa deski.

Ale możemy też zabezpieczyć je sami. Dobry impregnat powinien chronić przed pleśniami, grzybami i owadami, żerującymi w drewnie.

Na rynku są też dostępne środki, których zdaniem jest nie tylko ochrona, ale też leczenie zagrzybionego drewna.

Bądź dobry dla swoich ogrodowych mebli, zabezpiecz je przed jesiennymi deszczami.

Więcej informacji na www.altax.pl

ASZ

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 13 września, 2013

Autor:

5/5 - (10 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kowalI
    sobota, 16 lutego, 2019

    Leczenie zagrzybionego drewna jest trudne i pracochłonne.Najlepiej zapobiegać poprzez impregnację dobrym preparatem.Muszę zajrzeć na podana stronę internetową,tam z pewnością będzie więcej informacji o preparatach,a na wiosnę będą nam potrzebne.

Podobne artykuły