Rynny metalowe

Aluminiowe rynny ciągnione –parametry systemów rynnowych z aluminium

Rynny ciągnione (rynny ciągłe) tworzą systemy rynnowe wykonywane na miejscu budowy z blachy aluminiowej. Rynny aluminiowe są odporne na korozję, lżejsze od stali, a ich trwałość to ponad sto lat. Warto dowiedzieć się więcej o parametrach rynien ciągnionych.

Rynny aluminiowe to rozwiązane trwałe i przyjazne środowisku Aluminium jest bowiem materiałem, który w procesie recyklingu nie traci na jakości i jest łatwy do ponownego wykorzystania. Szacuje się, że obecnie ponownie używa się około 75% całego aluminium, które zostało wyprodukowane po roku 1888. Spowodowane jest to także o wiele niższymi kosztami odzysku tego surowca, niż jego produkcji. Trwałość rynien aluminiowych określa się na ponad sto lat.

Aluminium posiada stosunkowo wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej: 0,021 mm/(m.K). Przy montażu należy pamiętać, że pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury rury spustowe i rynny aluminiowe wydłużają się i kurczą. Ze względu na mniejszą sztywność wykonany z mieszanki aluminium i manganu rdzeń jest grubszy niż w rynnach stalowych.

Rynny aluminiowe są odporne na korozję, również gdy nie są pokryte powłoką wykończeniową. Aluminium zabezpiecza naturalna warstwa ochronna, powstająca w procesie utleniania materiału. Warstwa tlenku, dzięki której metal nie koroduje pod wpływem czynników atmosferycznych, sprawia jednak, że aluminium brzydko się starzeje, ciemnieje.

Z zewnątrz powierzchnia rynien aluminiowych może być pokryta powłokami ochronnymi, nie wymaga jednak cynkowania. Powłoki wykończeniowe oferowane są w szerokiej palecie barw – różnorodne kolory i stopień połysku pozwalają na dopasowanie ich do większości pokryć dachowych i elewacji. Stosuje się je głównie dla poprawy estetyki systemu, ale także w celu zwiększenia ochrony metalu. Metal jest pokryty obustronnie wypaloną warstwą gruntującą oraz powłoką kryjącą (poliestrową lub poliamidową) o grubości 25 µm, dostępną w wielu kolorach. Kolor elementów systemów ciągnionych uzyskiwany jest poprzez malowanie proszkowe. Dzięki temu, barwy są trwałe. Pozwala to również na dokładną kontrolę grubości powłoki, stopnia połysku, tonacji kolorystycznej, twardości lakieru, jego przyczepności, odporności na odkształcenia i utwardzenia. Tak zabezpieczone aluminium jest odporne na niszczące działanie kwaśnych deszczy i słonej mgły, dzięki czemu rynny można montować także na terenach nadmorskich.

Pewnym problemem może okazać się dobór rynien do przybudówek czy altan. Ze względu na duże średnice rynien, trudno je bowiem dopasować do niedużych budynków. Rozwiązaniem w takim przypadku jest system ciągniony. Zastosowanie rynien ciągnionych pozwala uniknąć pracochłonnej obróbki (docinania elementów, wycinania otworów na rury spustowe i doginania). Rynny ciągnione wykonywane są na miejscu, na placu budowy. Za pomocą specjalnej giętarki wytwarza się rynny i rury spustowe z lakierowanej blachy aluminiowej, w jednym z czterech kształtów profili. Metoda ta redukuje ilość odpadów i liczbę połączeń. Grubość blachy waha się od około 0,8 do 2 mm, w zależności od producenta. Rynny ciągłe nie wymagają łączenia na długości, ponieważ osiągają długość równą jednemu standardowemu okapowi budynku (do około 25 m). Aluminium jest lekkim metalem, ważącym około 65% mniej niż stal. Rynny podtrzymuje się hakami zamontowanymi co około 30 cm. Brak łączeń gwarantuje większą szczelność systemu i przyspiesza spływ wody, co sprzyja samooczyszczaniu się systemu. Trudnością przy montażu tego typu rynien jest transport elementów systemu w górę, należy to zrobić w taki sposób, żeby rynna się nie wygięła. Mimo to praca wykonawców jest szybsza i łatwiejsza niż podczas montażu rynien z innego materiału. Ze względu na indywidualne przygotowanie, aluminiowy system ciągły sprzedawany i montowany jest wyłącznie przez oficjalnych dystrybutorów. Zmniejsza to ryzyko popełnienia błędów podczas prac.

4.4/5 - (9 votes)

Data publikacji: 8 września, 2014

Autor:

4.4/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. LOTowiec
    środa, 20 czerwca, 2018

    Owszem aluminium nie koroduje ale się utlenia, szybkość utleniania zależy od rodzaju stopu i czy ma powłokę clad czy bare. Dural potrafi pięknie i szybko się utleniać, powstaje wtedy biały nalot tlenku alu… może też “korodować” międzykrystalicznie… Więc nie wprowadzajcie ludzi w błąd sugerowaniem, że alu nie koroduje!

  2. kosa
    czwartek, 30 lipca, 2020

    Rynny aluminiowe mają kilka zalet,które bardzo mi odpowiadają.Przy remoncie dachu postaram się o montaż tego typu rynny aby mieć pewność,że moje rynny będą trwałe i bezpieczne,tylko muszę znaleźć dobrego fachowca.

Podobne artykuły