Na rynku

Artysta i rzemieślnik, czyli dekarz XXI wieku

Dekarz to zawód, który łączy w sobie wiedzę, z doświadczeniem opartym na inżynierskim zmyśle. Można zatem powiedzieć, że to połączenie rzemiosła ze sztuką. To właśnie dekarze mają wpływ na nasze bezpieczeństwo, ale też otaczający nas krajobraz. Na rynku pracy takich kompetentnych fachowców jest coraz mniej i zaczynają oni być na wagę złota.

Dekarz, cieśla, krawiec i szewc to zawody, które odchodzą w zapomnienie. Ludzi zdolnych zastępują bowiem maszyny i nowoczesne technologie.

Artysta i rzemieślnik, czyli dekarz XXI wieku, fot GalecoŻaden robot nie zastąpi jednak człowieka. Ten wkłada bowiem w swoją pracę serce, radzi, dzieli się wiedzą i doświadczeniem. Michał Kowal to dekarz z 15 letnim doświadczeniem. O swoim zawodzie mówi tak:

Dekarz to wyzwanie

Dziś trudno sprostać oczekiwaniom klientów i nadążyć za innowacjami i zmianami. To wyzwania, z którymi w swojej pracy musimy się mierzyć na co dzień.

Artysta i rzemieślnik, czyli dekarz XXI wieku, fot GalecoW wielu zawodach, u nas także niezwykle ważny jest kontakt z ludźmi i relacje, jakie nawiążemy z klientem– mówi Michał Kowal, właściciel firmy Michał Kowal Ciesielstwo Dekarstwo – Początkowo największym wyzwaniem było znalezienie porozumienia. Często bowiem trzeba podzielić dwie wizje i przekonać zleceniodawców, że nie da się oszczędzać na wszystkim. Czasem warto zapłacić więcej, by móc cieszyć się dobrą jakością i dachem przed naprawdę długie lata. Dlatego spotkania z klientami są takie ważne. Liczy się bowiem nie tylko moja dekarska oferta, ale także wzbudzenie u klienta sympatii i zaufania. Przecież powierzają mi oni swój “dach nad głową”.

Samo wykształcenie to często za mało

Artysta i rzemieślnik, czyli dekarz XXI wieku, fot Galeco

Dekarz, podobnie jak każdy specjalista w swojej dziedzinie, powinien ciągle rozwijać swoje umiejętności. Niewątpliwie liczy się chęć do nauki, elastyczność, umiejętność dopasowywania się do trendów i stosowanie nowoczesnych technologii.

Zawód dekarza wymaga uczenia się i uczestnictwa  w szkoleniach – twierdzi Michał Kowal – mam to szczęście, że współpracuję z producentami, organizującymi liczne szkolenia dla dekarzy. Każde z nich ma wartość i pozwala być na bieżąco z trendami, czy niesamowicie rozwijającą się technologią. Nie jest już ważne tylko, by dom był bezpieczny. Coraz większą wagę przywiązuje się so tego, by zachwycał nas wizualnie. Przykładamy bowiem uwagę do detali – koloru elewacji, kształtu dachówki, czy rodzaju orynnowania. Kiedyś popularne były rynny stalowe albo te z PVC. Teraz coraz częściej stosowane są te o przekroju kwadratowym, produkowane przez Galeco. Co roku przybywa także domów minimalistycznych. To tzw. “stodoły”. Ich rynny chowa się pod maskownicą, rury natomiast – w elewacji.

Ważną rolę dekarza zaczynają także zauważać firmy, które oferują pokrycia dachowe i systemy rynnowe. Utrzymanie się na konkurencyjnym rynku przy tak szybko rozwijającej się branży dekarskiej wymaga ciągłego dopracowywania swojej oferty i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom klienta – mówi specjalista ds. marketingu w firmie Galeco, Anna Góral – Nie możemy zapominać także o ludziach, pracujących na co dzień z naszymi produktami, to oni są niepisanymi ambasadorami marki. Rozumiemy to doskonale i przygotowujemy szkolenia, filmy instruktażowe i webinaria. Dekarze, którzy z nami współpracują, zawsze mogą liczyć na wsparcie ekspertów z naszej firmy.

Co z dobrymi fachowcami?

Artysta i rzemieślnik, czyli dekarz XXI wieku, fot GalecoTrudno dziś znaleźć dobrego fachowca, dla którego praca będzie także sztuką. Klienci cenią dekarza nie tylko za wiedzę, ale także za umiejętności i wyobraźnię przestrzenną.

Zawód dekarza jest niedoceniany przez młodych ludzi – mówi Michał Kowal – myślą oni, że to bardzo ciężki zawód. Wystarczy jednak odrobina zaangażowania i zarówno kontakt z klientem, jak i praca fizyczna, mogły stać się przyjemnością. Znalezienie dobrych pracowników jest wyzwaniem, to wierzę jednak, że zawód dekarza nie zginie, wręcz przeciwnie – stanie się profesją cenioną na rynku racy i u ostatecznych klientów.

Dekarz to zawód, który może być atrakcyjną drogą kariery dla rozpoczynających zawodową ścieżkę młodych osób. Renomę i zadowolonych klientów znajdzie się przez udział w szkoleniach i chęć do nauki.

4.9/5 - (30 votes)

Data publikacji: 21 września, 2018

Autor:

4.9/5 - (30 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Mariusz
    poniedziałek, 27 stycznia, 2020

    dekarz jest artystą bo jego realizacja jest dziełem, które wygląda lepiej lub gorzej, wszystko zależy od wiedzy i doświadczenia. porozumienie z klientem i znajomość nowoczesnych materiałów budowlanych na rynku też jest ważna. teraz jest łatwiej bo dużo firm oferuje szkolenia zawodowo-produktowe.

  2. Jan
    niedziela, 5 września, 2021

    Dekarz to w pewnym sensie wizjoner. Łączy on wizję projektanta, klienta i możliwości wykonania w proponowanej technologii. Oczywiście można to zrobić w prosty sposób, poprawnie ale bez efektu “wooow”. Natomiast prawdziwy dekarz dopieści detale i poprawi ewentualne usterki w projekcie. I wówczas dach jest dziełem sztuki jedynym samym w sobie, bo zazwyczaj każdy dach jest niepowtarzalny. Dobry dekarz to skarb.

Podobne artykuły