Realizacje

Baku pięknieje dzięki architekturze

W byłych republikach radzieckich powstają architektoniczne perły. Wśród wielu byłych republik nieustannie zmienia się przestrzeń Baku, stolicy Azerbejdżanu. Planowane tam gigantyczne Centrum Kultury zaprojektowane zostało przez studio Zahy Hadid.

Baku pięknieje dzięki architekturze

Azerbejdżan dla nas to głównie dalekie skojarzenia: z jednej strony znane z kart literatury polskiej i powieści Stefana Żeromskiego, z drugiej zaś współczesnego sportu i starań o organizację największych wydarzeń światowych (miasto ubiegało się bez powodzenia między innymi o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku). Niepowodzenia w żaden sposób nie powstrzymują rozmaitych inwestycji, i trudno oprzeć się wrażeniu, że byłe radzieckie republiki prowadzą pewną wewnętrzną rywalizację na inwestycje, które starają się realizować ich miasta.

W stolicy Azerbejdżanu powstaje gigantyczne Centrum Kultury dedykowane byłemu prezydentowi kraju Hajdarowi Alijewowi, zmarłemu w 2003 roku.

Do współpracy zaproszono studio Zahy Hadid, jednej z najprężniejszych pracowni architektonicznych, znane między innymi z projektów Muzeum Sztuki Współczesnej w Cincinnati czy fabryki BMW nieopodal Lipska, a także skoczni narciarskiej w Bergisel w Innsbrucku. Współpraca studia z władzami Azerbejdżanu nie dziwi, jest to bowiem pewien wspólny mianownik łączący dawne republiki ZSRR (w Kazachstanie mnóstwo pracy wykonali z kolei Brytyjczycy z Foster Partners). Również w Uzbekistanie powstają fascynujące obiekty, ostatnio w Taszkiencie, na przykład Pałac Międzynarodowego Forum Uzbekistanu.

Na potrzeby powstającego w Baku Centrum Kultury architekci zaprojektowali przestrzeń na ponad 100 tysiącach metrów kwadratowych, w której znajdą się między innymi sala konferencyjna, muzeum, ogromna biblioteka oraz trzy sale audytoryjne, oraz oczywiście centralny plac, na którym będzie się ogniskować życie mieszkańców.

Baku pięknieje dzięki architekturze

Cały ogromny, falujący obiekt ma się wyłaniać z ziemi tak, by asymetryczna bryła Centrum stała się naturalną częścią otoczenia i dobrze wkomponowywała się w krajobraz. Co więcej, falująca bryła obiektu w zależności od perspektywy, z jakiej na nią w przyszłości będą patrzeć mieszkańcy, będzie to pojawiać się, to znikać. Bryła Centrum Kultury będzie miękka, a wrażenie tej miękkości pogłębi jej kolorystyka – wszystko zostanie utrzymane w jasnych barwach, z dominującą bielą.

Centrum Kultury, które powstaje w centrum stolicy Azerbejdżanu, ma stać się widocznym znakiem zachodzących w mieście przemian – nieustannych zmian rewitalizacyjnych, z czym wiąże się jego lokalizacja – obiekt stanie się centralnym punktem Baku, będzie jednak naturalnie oddychać, a życie mieszkańców będzie odbywać się także w najbliższej przestrzeni, placach wypełniających najbliższe sąsiedztwo centrum. Przestrzeń otwarta w przyszłości zostanie również wykorzystana w celach kulturalnych – między innymi będą się tam odbywać wydarzenia artystyczne.

Źródło: Design Alive

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 20 kwietnia, 2016

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wiktor
    wtorek, 26 listopada, 2019

    Projekt rzeczywiście imponujący i co znamienne miejscem realizacji jest kraj dotychczas zaniedbany i biedny. Po przemianach miejscowi notable budują imponujące budowle często jako mauzolea ku pamięci. A architekci to realizujący mają do dyspozycji praktycznie teren dziewiczy i nieograniczone środki. Pytanie jest tylko takie czy takie obiekty będą użytkowane za kilkanaście lat, czy też popadną w niepamięć wraz ze zmianą notabli.

  2. Jagna
    środa, 2 września, 2020

    Budynek jest fenomenalny. Jego kształt zależy od perspektywy, z każdego miejsca będzie wyglądać zupełnie inaczej. Miał ktoś naprawdę ciekawy pomysł.

Podobne artykuły