Izolacje

Balkony tarasy – bezproblemowa hydroizolacja na dachy płaskie – Galeco EPDM

Tarasy i balkony w architekturze zawsze stanowiły swoiste zwieńczenie budynku i kawałek osobistej enklawy inwestora w zgiełku miasta i zabudowań. Ostatni czas pandemii i lockdownu pokazał, jak mocno we współczesnym budownictwie brakuje takich rozwiązań. Developerzy poznali już ten trend i zaczynają wdrażać go w życie, inwestorzy prywatni coraz częściej narzucają architektom wymóg zastosowania tarasów.

Jakie problemy nasuwa zastosowanie tarasu lub balkonu?

Przeglądając fora internetowe i opinie klientów można natknąć się na odwieczny problem, jakim jest prawidłowa i skuteczna hydroizolacja takich elementów architektonicznych. Odprowadzenie wody, skuteczne zabezpieczenie pomieszczeń pod balkonem bądź tarasem, a na sam koniec bezproblemowe użytkowanie. I ostatni najważniejszy problem pojawiający się na przestrzeni ostatnich miesięcy – łatwość i szybkość wykonania bez udziału specjalistycznych narzędzi.

Balkony tarasy – bezproblemowa hydroizolacja na dachy płaskie – Galeco EPDM

Taras, balkon – co jest co?

Taras i balkon są to dwa określenia używane zamiennie. Niestety błędnie, gdyż są to dwa różne rozwiązania, które w bardzo prosty sposób można zróżnicować.
Balkon jest to niewielki (powierzchniowo) element architektoniczny, zaprojektowany w postaci płyty wysuniętej poza lico elewacji, ale połączony drzwiami z pomieszczeniem bezpośrednio sąsiadującym oraz najczęściej ograniczony balustradą. Cechą nadrzędną jest to, że jest to element niezależny konstrukcyjnie. Taras pod tym względem różni się znacząco, po pierwsze powierzchniowo jest dużo większy, dodatkowo najczęściej jego podstawą jest pomieszczenie użytkowe lub garaż w dolnej kondygnacji. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest także wykonywanie tarasu jako zwieńczenia budynku na najwyższej kondygnacji. Ograniczony jest tak samo jak balkon balustradą lub, co bardziej praktyczne, ścianą attykową.

Cechą wspólną obu rozwiązań jest potrzeba wykonania skutecznej izolacji, ponieważ każde z tych rozwiązań jest narażone bezpośrednio na działanie warunków atmosferycznych, a w konsekwencji opadów deszczu oraz śniegu.

Oba rozwiązania dodatkowo można podzielić pod kątem zastosowanego układu warstw, przybliżając chociażby takie, jak deski tarasowe na dystansach, układ balastowy, układ klasyczny (z hydroizolacją) w warstwie wierzchniej, układ dachu zielonego itp. Podstawą każdego z układów jest hydroizolacja. Źle wykonana prowadzi w konsekwencji do penetracji wody w niższych częściach budynku.
Najczęstsze miejsca przebicia wody w tego typu rozwiązaniach to: wpust dachowy, łączenia izolacji rolowych, połączenie z innymi elementami stropodachu, takimi jak: stolarka okienna, kominki wentylacyjne itp., źle wykonane mocowanie mechaniczne i zabezpieczenie przebicia mocowania. Każdy dekarz bądź wykonawca ma na to swoje rozwiązanie, uzależnione od umiejętności wykonawcy i obarczone w konsekwencji ryzykiem.

Balkony tarasy – bezproblemowa hydroizolacja na dachy płaskie – Galeco EPDM

Galeco EPDM – to:

  • Wielkopowierzchniowa membrana (rolki w formacie nawet 6,1 x 7,62 mb), ilość łączeń jest zredukowana do minimum, łączenie odbywa się na zasadzie łączenia dylatacyjnego za pomocą taśmy łącznikowej.
  • Klejenie całopowierzchniowo – brak przebicia przez termoizolację, brak potrzeby stosowania specjalistycznych narzędzi, aplikacja odbywa się poprzez nałożenie kleju na podłoże oraz membranę przy użyciu klasycznych narzędzi.
  • Wpusty dachowe Galeco z kołnierzem uszczelniającym z EDPM-u, trwale łączą się z hydroizolacją wykonaną z tego samego materiału, co kołnierz uszczelniający wpustu, wystarczy zagruntować EPDM (w miejscu montowania wpustu), a następnie wkleić wpust z kołnierzem.
  • Łączenia z innymi elementami, takimi jak PVC, beton, stal – są trwale elastyczne – materiał Galeco EPDM jest rozciągliwy do 300%, co gwarantuje szczelność na połączeniu z różnymi materiałami.

Dodatkowo rozwiązanie oparte na membranie Galeco EPDM to szybkie (odporność na deszcz uzyskuje się po pełnym sklejeniu czyli po ok 15-20 min) i proste w aplikacji (technika klejenia całopowierzchniowego nie wymaga specjalistycznych narzędzi) rozwiązanie, które każdy wykonawca i inwestor doceni na budowie.

Zalety membrany EPDM od Galeco:

  • Doświadczenie – rozwiązanie stosowane jest na rynku budowalnym już od 1980 roku, a pierwszy dach pokryty tą membraną jest do tej pory użytkowany.
  • Nie zawiera plastyfikatorów w swoim składzie i jest chemicznie martwy – co gwarantuje, że z biegiem lat nie sztywnieje i nie traci swoich właściwości.
  • Niewielki ciężar własny, elastyczny w zakresie temperatur -40 st. do 120 st., wysoko rozciągliwy do 300 %.
  • Nie boi się zastoin wody – bardzo istotna cecha jak dla produktu, który na działanie warunków atmosferycznych jest narażony nieustannie. Nie przepuszcza wody nawet przy ciśnieniu do 20 m słupa wody.
  • Galeco – jest producentem i dostawcą na rynek Polski kompleksowego rozwiązania dedykowanego dachom płaskim. W sprzedaży od ponad 3 latach są wpusty dachowe i naturalnym uzupełnieniem oferty musiało być wprowadzenie skutecznej hydroizolacji.

Z naszym rozwiązaniem żaden dach płaski nie stanowi już problemu.

Damian Dylewski
Doradca Techniczno-Handlowy Galeco

4.7/5 - (24 votes)

Data publikacji: 10 lutego, 2021

Autor:

4.7/5 - (24 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ekuc2
    piątek, 19 lutego, 2021

    kompleksowa izolacja dachów płaskich jest bardzo ważna, taką właśnie poleca nam firma Galeco.

Podobne artykuły