Na rynku

Bayer rozszerza program EcoCommercial Building

System izolacji termicznej dachu, oparty na słonecznych kolektorach powietrznych, to rozwiązanie dla budownictwa zrównoważonego.

Warszawa, luty 2013 r. – Program EcoCommercial Building (ECB), zainicjowany przez spółkę Bayer MaterialScience przed trzema laty, to dziś efektywna platforma zintegrowanych rozwiązań dla budynków wydajnych energetycznie. Sieć partnerów programu obejmuje już blisko 90 przedsiębiorstw z całego świata, reprezentujących branżę budowlaną, inżynieryjną, konsultingową. W planach jest rozszerzanie programu, intensyfikacja działań i wprowadzenie fazy „ECB 2.0”.

„Uświadamiamy decydentom branży efektywność energetyczną dostępnych dziś materiałów” – mówi dr Thomas Römer, szef EcoCommercial Building. Program ECB, wspierając wdrażanie efektywnych energetycznie rozwiązań dla budownictwa, stworzy sieci rozwojowe. Platformy wymiany doświadczeń o charakterze „think-tanków” pozwolą producentom materiałów na bezpośredni kontakt z deweloperami. „Chcemy nawiązać dalsze partnerstwa i integrować branżę” – dodaje dr Thomas Römer.

Bayer i puren gmbh opracowują system słonecznych kolektorów powietrznych

System izolacji termicznej dachu, oparty na słonecznych kolektorach powietrznych, to jeden z efektów współpracy z puren gmbh – partnerem Bayer MaterialScience w sieci ECB. Rozwiązanie znane jest pod nazwą Bomatherm® i łączy energię słoneczną z wysokowydajną izolacją termiczną. Partnerzy wcześnie zidentyfikowali potrzebę rynkową i opracowali rozwiązanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Bayer rozszerza program EcoCommercial Building

Pomysł jest odpowiedzią na potrzebę rynku na tanie sposoby wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i oszczędzania jej dzięki izolacji termicznej. Na zewnętrznej powierzchni kolektora, umieszczonego na dachu, gromadzi się zimne powietrze. Dzięki absorberowi energia słoneczna przekazywana jest do powietrza. System działa nawet wtedy, gdy ekspozycja na promienie słonecznie jest stosunkowo niewielka. Uzyskane w ten sposób ciepłe powietrze można wykorzystać na wiele sposobów w instalacjach budowlanych. Pod kolektorem znajduje się izolacja termiczna wykonana ze sztywnej pianki poliuretanowej, która nie tworzy mostków cieplnych.

Na potrzeby kolektora powietrznego opracowano innowacyjne wielowarstwowe płyty Makrolon® wykonane z poliwęglanu. Płyty są przezroczyste, tak aby umożliwić przenikanie promieni słonecznych, a na spodzie mają specjalną czarną powłokę pełniącą rolę warstwy absorbującej. Spółka puren gmbh produkuje płyty do izolacji termicznej, wykorzystując poliuretan z Bayer MaterialScience.

Program EcoCommercial Building stanowi integralną część globalnego programu zrównoważonego rozwoju, realizowanego przez Bayer.

4.8/5 - (5 votes)

Data publikacji: 14 maja, 2013

Autor:

4.8/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły