Chemia budowlana

Beton-sztuczny kamień, prawdziwa wytrzymałość

Modny i ekologiczny. Stary jak historia świata a jednak nowoczesny. Trwały i odporny na słońce, deszcz i śnieg. Beton przez duże B.

Od tysiącleci nic się nie zmienia, to wciąż najpopularniejszy materiał budowlany. Wykorzystała to firma Braas tworząc innowacyjną dachówkę betonową.

O jej unikatowości świadczy kilka specjalnych pigmentów dodanych podczas produkcji. Odbijają one promieniowanie UV i chronią dach przed przegrzaniem. Rozwiązanie to wprost przekłada się na mniejsze zużycie prądu wykorzystywanego do klimatyzowania użytkowego poddasza i dzięki temu obniża rachunki za prąd.

Sztuczny kamień czyli beton to wynalazek starożytnych Asyryjczyków, który okres swojej świetności przeżywał w Rzymie czasów republiki( 200 r. p.n.e )Do jego produkcji używano wówczas mieszaniny piasku i drobnych kamieni, a jako zaprawy naturalnej używano pucolany pochodzącej z popiołów wulkanicznych z Wezuwiusza. Ten dodatek czynił rzymski beton wodoodpornym. Wiele zabytków starożytnego Rzymu zostało z niego wykonanych. Na szczęście, niektóre z nich możemy oglądać na własne oczy. Jak choćby kopułę Panteonu, zbudowaną z lanego betonu, o średnicy 43,3 m, ważącą ok. 5000 ton.

Zalety dachówek betonowych Braas

– wyjątkowo wytrzymałe, odporne i mocne, z czasem ulegają dalszemu utwardzeniu i dają opór ekstremalnym warunkom atmosferycznym,
– przyjazne środowisku – dachówki betonowe dojrzewają w temperaturze do 60 °C. W odróżnieniu od dachówek ceramicznych, które wypalane są w temperaturze ok. 1.000 °C, oznacza to oszczędność 70% energii i wysoką redukcję emisji CO2,
– wyciszają dźwięki zewnętrzne o ok. 7 decybeli lepiej niż dachówki ceramiczne,
– są ekonomiczne -mają identyczne wymiary, dzięki temu ich układanie na dachu jest wyjątkowo łatwe i szybkie. W ten sposób oszczędza się czas i zmniejsza koszty robocizny.

Czy wiesz, że…

Odpowiednio wyprodukowany beton wpływa pozytywnie na nasze środowisko, gdyż pochłania zanieczyszczenia powietrza nawet do 45 % i redukuje poziom smogu w zurbanizowanych ośrodkach miejskich. Opracowany przez holenderskich naukowców z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven projekt został zrealizowany w miejscowości Hengelo, we wschodniej Holandii. Wyniki badań były zaskakujące: wykazały znaczną redukcję tlenku azotu, obniżając przy tym ilość szkodliwych substancji średnio o 19%!

 

ASZ

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 2 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. siekierowy
    czwartek, 13 grudnia, 2018

    Sama produkcja dachówek może nie wymaga jakiejś wielkiej emisji, ale cement, który jest głównym surowcem raczej nie jest brany z wulkanów tylko trzeba go wypalić. A to już nie tylko wysoka temperatura ale też uwolnienie CO2 zawartego w wapieniu.

  2. iwkako2
    niedziela, 10 marca, 2019

    Beton wpływa pozytywnie na nasze środowisko,zawsze kojarzył mi się z czymś sztucznym,nieekologicznym.Fakt,ma wiele zalet,choćby wyjątkowo trwałe dachówki betonowe.

Podobne artykuły